Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Fatörzsek védelme

A fák sérülései különböző külső hatások következtében jönnek létre, melyeket okozhatnak letört ágak, dörzsölés vagy horzsolás, karcolás, károsítás esetleg tűz is. A sebek általában a kéreg sérülésével valamint a mélyebb szövetek károsításával járnak, mely a fában található szállítónyalábok sérülését jelenti. Ebből is látszik, hogy ezek a sérülések a fát a különböző kórokozókkal szemben érzékenyebbé teszik, hiszen a vírusok, baktériumok és gombák a sérült felületen keresztül bejuthatnak a fába.

Ezek a fertőzések károsítják a fa szerkezetét, gyengítik azt és az élettartamot is csökkenthetik. Ezért fontos a fa megfelelő gondozása és a károk időbeni enyhítése, melyhez szükség van arra, hogy ezeket a sérüléseket is felismerjük!

Gyakran látott kéregsérülés az erdőkben

A fák szakszerű ültetésének lépéseiről ebben a cikkemben tájékozódhat!

A sérülések „tisztítása”

A fák sebei sokszor tűnnek szálas, tépett felületűnek, ez a jelenség gyakran megfigyelhető ágtöréskor, valamint amikor a törzset valamilyen dörzsölés éri. Az ilyen sérülések kezelése során a felszakadt részeket el kell távolítani, úgy hogy az egészséges részeket a szükségesnél jobban ne háborgassuk. Ha mód van rá egy hosszúkás, ovális felületet alakítsunk ki, így segítve a gyógyulást.

Mindig éles szerszámmal végezzük a metszést, az egy centiméternél pedig nagyobb sérült felületeken pedig használjunk sebkezelő anyagot, melyet úgy válasszuk meg, hogy a fa természetes gyógyulási folyamatait ne akadályozza!

A fa sebeit körbe kell tisztítani!

A talajtakarásról és jelentőségéről ebben a cikkemben tudhat meg többet!

Mi a helyzet az odvakkal?

Az odvas fák esetében a kezelés az üreg tisztításából áll, majd annak valamilyen anyaggal való kitöltéséből. Ez inkább esztétikai jellegű megoldás, mivel nem javítja a fa stabilitását és sokszor a már elindult odvasodást sem állítja meg.

Legnagyobb sikert, akkor érhetünk el vele, ha egy rosszul metszett ág helyén alakul ki, itt pedig tisztítás után töltjük ki az üreget, ez a rosszul metszett gyümölcsfák esetében alkalmazott megoldás is a gyakorlatban.

Leggyakrabban letört ágak helyén alakulnak ki az odvak!

Talajlakó kártevőkről és az ellenük való védekezésről ebben a cikkemben olvashat többet!

Vadak a kertben

A kéreg lenyúzása az őzek, szarvasok, esetleg nyulak téli időszak folyamán gyakran előforduló probléma, de egész évben találkozhatunk vele, a baj pedig egyik napról a másikra megtörténhet. Itt sokat nem tudunk tenni, ha már beütött a baj, a felszaggatott kéregrészeket eltávolítva kezelhetjük a sebet, de ez a sérülés a fa egész életében látszódni fog.

A legjobb védekezés a megelőzés, ugyanis kihelyezett törzsvédővel ez egy kiküszöbölhető probléma, mellyel elsősorban a fiatal facsemetéket védhetjük meg.

Az őzek és szarvasok kártele egyértelműen felismerhet!

A talajjavításról és annak lehetőségeiről ebben a cikkemben olvashat többet!

Más a helyzet a fiatal csemeték téli takarása, sokszor alkalmazott kupacolása esetén, melyek a kisebb termetű rágcsálóknak első rangú szálláshelyet jelentenek és sokszor okoznak kárt a fiatal fák törzsén, ezt kivédhetjük ha apró hálós törzsvédőt helyezünk a csemete köré, melynek belsejébe helyezzük a takaró anyagot, így a rágcsálókat „kizárjuk” a fa közeléből.

Ez a téli takarás nehezen szellőzik, így tavasszal távolítsuk el. Ekkor már a rágcsálóktól sem kell tartanunk, hiszen kellő mennyiségű élelmet találnak maguknak.

Megfelelő méretű vadhálóval a fiatal és idősebb fák törzse is megvédhető!

Nem várt vendégek a kertben vagy városhoz szokott állatok? Ismerje meg őket itt!

Leggyakoribb kerti probléma: A fűnyíró és a fa esete

A füves területen élő fák sokszor veszélyben vannak, mégpedig a damilos, vagy a merev pengés szegélynyíróktól. Ezek a gépek könnyen kárt tehetnek a fákban, ha kezelőjük túl közel engedi a sebesen forgó damilt vagy a pengét a törzshöz.

Az így elkövetett – akár véletlen – háncsolás, törzskárosítás nagymértékben roncsolhatja a növényt, fiatalabb csemeték esetében a sérülés akár végzetes is lehet. A közterületen dolgozó munkások azonban gyakran nincsenek tisztában ezzel, vagy az idő szorítása miatt nem érnek rá körültekintőbben eljárni.

A fűnyírás komoly veszélyt jelent a fiatal csemetékre!

Gyepesítésről és gyepfenntartásról ebben a cikkemben tájékozódhat részletesen!

A probléma érintheti a magánkerteket is, vagy éppen a közösségi alapon megszépített utcafrontokat, és kifejezetten fontos a felvetés abban az esetben, ha frissen telepített, zsenge facsemeték vannak a területen. A megoldás roppant egyszerű. A legolcsóbb védekezés az odafigyelés, vagyis kellő idő és gondosság áldozása a műveletre. Ilyenkor a törzs közvetlen közelében nem géppel, hanem kézi eszközzel kell nyírni a gyepet.

A fárasztó művelet kiváltható úgy, ha a fiatalabb fák törzse köré műanyagból, vagy fémből készült védőhálót telepítünk, így a gép nem tud a törzshöz közel férkőzni. Kertekben az ilyen védőgyűrűt akár a drótkerítés megmaradt darabjából, vagy egy alul-fölül levágott műanyag üdítőspalackból is elkészíthetjük.

Városokban azokat a fákat is védeni kell, amelyekhez például biciklit támasztanak vagy autóval neki ütközhetnek!

Tekintse meg kertészetem közterületre is telepíthető díszfáit ide kattintva!

Ebben az esetben a homogén fűfelület megmarad, a védőgyűrűt pedig elég fűnyíráskor a törzs köré illeszteni, így bátran használhatjuk a damilos szerszámot. Parkokban, utcafrontokon időtállóbb és szebb megoldás a törzs körül parlagon hagyott terület, vagyis a tányér kialakítása.

Ezt a be nem füvesített kört feltölthető mulccsal (fakéreggel, kőzúzalékkal), így esztétikailag magasabb szintű lesz a kialakítás. A tányér alkalmazásával ráadásul okafogyottá válik a törzs körüli gyep kézi nyírása, mellyel idő spórolható.

Erre a linkre kattintva megtekintheti a kertészetemben kapható kiegészítőket is!

Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!