Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Talaj gondozása kertünk igényeire szabva: Ásás és talajtakarás

Az ásás egy sokrétűen alkalmazható módszer a kertben, melynek idejét, milyenségét kertünk alapvető talajtípusa határozza meg, hiszen eltérő gondoskodást igényel egy homokos talaj, míg egy erősen kötött talaj. Azonban nem ez az egyetlen módszer, amit sikerrel alkalmazhatunk talajunk tulajdonságainak javítása érdekében. Ebben a cikkemben az ásás alkalmazásának lehetőségeit, a tömörödött talajokat és takarásos művelés legfontosabb ismérveit gyűjtöttem össze.

A kert felásásának is meg van a maga ideje, melyet kertünk talaja is behatárol!

Mi is valójában az ásás?

A házikertben megfelel a szántás fogalmának, mely során a talajt előkészítjük, ez a művelet nagy jelentőséggel bír akkor, amikor egy új területet törünk fel, legyen szó felhagyott kertről vagy egy új ágyás kialakításáról. Célja a különböző akadályok (kövek, gyökerek, elhalt növényi részek) eltávolítása, a tömörödött, erősen kötött talaj lazítása.

Az ásás nem mindig éves kötelező feladat!

Mikor válik szükségessé az ásás és mikor végezzük?

Az ásást vannak, akik drasztikus beavatkozásnak, míg mások kötelező ősz-tavaszi szezonos feladatnak tartják, azonban a kép ennél árnyaltabb és kertünkre szabott megoldást kell választanunk, hogy hosszútávon megfelelő eredménnyel járjon. Az őszi időszakban egy kevésbé egy kevésbé mély forgatást végezhetünk, így az érkező csapadék könnyebben leszivárog a talajba, de ez egy kétélű fegyver ugyanis száraz időjárás esetén talajuk gyorsabban kiszárad.

A talajunk kedvező szerkezetéért a talajlakó állatok munkája is felelős!

Ebben a cikkemben bővebben is olvashat a kert őszi felásásáról!

Milyen módjai vannak az ásásnak?

Az egyszerű egynyomos ásást alkalmazzák a legtöbben az ásóra került földet egy fordítással ugyanoda juttatják vissza. A másik, már kevesebbszer alkalmazott módszer, melyet akár trágya kijuttatással is kombinálhatunk a dupla-ásás.

Vakond a kertben? Elég gyakori... Olvassa el a bosszantó kerti vendégekről szóló cikkemet!

Neve jól mutatja a módszert, hiszen egy alapos átforgatást jelent. Abban az esetben érdemes alkalmazni, ha évente egyszer vagy más művelési mód (pl.: talajtakarás), miatt 2-3 évente mozgatjuk csak a talajt. Ebben a típusban a kifordított földet nem ugyanoda fordítjuk be, hanem eltolva végezzük az ásást, ahogy a képen látható.

A dupla ásás egy jó megoldás a néhány évente átmozgatott területekre, akár takarás alapos beforgatására is.

A kötött, tömör talaj és annak lazítása

A talaj rendszeres lazítását az erősen kötött, tömörödött talajok esetében egy fontos feladat. A tömörödött talajok a növények számára nem kedvezőek, mivel itt a gyökerek nagyobb ellenállásba ütköznek, így a gyökértömeg kisebb lesz, mely együtt jár azzal, hogy kevesebb tápanyagot, vizet tud a szárba, levelekbe juttatni.

Ebben a cikkemben bővebben is olvashat a mulcsozásról!

Azonban nem csak egy gyengébb növekedés vagy kevesebb termés jelzi ezt a problémát, hanem nagyobb veszélyt is rejt magában, ugyanis egy ilyen talajon csak nehezen szivárog le a víz. Ha pedig a gyökerek között megreked, akkor a gyökerek berothadnak. A talajban nem csak víz található, hanem levegő is, de a lassan elszivárgó víz ezt a levegőmennyiséget csökkenti.

A kötött talajt könnyen felismerhetjük, hiszen nedvesen keménnyé válik, ásni pedig olyankor szinte lehetetlen (és nem is szabad).

A talaj tömörödést házikerti körülmények között a nem megfelelő művelési mód megválasztása okozza, túl nedves vagy éppen száraz talajon történő ásás, kapálás, vagy éppen a sorok közötti föld letaposása. Ahogy sok más esetben itt is a legjobb megoldás a megelőzés: kerüljük a talajművelést, ha a talaj nedves vagy túl száraz. Nem szükséges évente többször ásni sem, ha nem kötött a talajunk, ezt a munkát végezhetjük tavasszal is!

A sorokat tervezzük meg és keskeny művelési utakat alakítsunk ki. Ha már javításra szorul a talaj alkalmazzunk komposztot, mellyel egy időben kedvezünk a talajlakó állatoknak, így a földigilisztáknak is, melyek járataik miatt segítik a talaj szellőzését.

A magnélküli fű is alkalmas lehet mulcsozásra, főként fák, cserjék tövében alkalmazzuk!

A többszörös előny a mulcsozással

A mulcs, egyszerűen megfogalmazva olyan természet anyag, amelyet a talajfelszínén egyenletesen eloszlatunk. Ez a természetben is jelen van, gondoljunk a lehullott levelekre vagy az ősz folyamán elfekvő lágyszárúakra. A mulcs lehet gallyapríték, forgács, érett komposzt, akár kartonpapír is, egy fontos kritériumnak kell eleget tennie: legyen természetesen lebomló anyag, mellyel együtt jár, hogy ne jelentsen veszélyt a környezetre.

Ebben a cikkemben a komposztálásról is olvashat!

A tavasszal nyíló hagymások őszi takarása megóvja a hagymákat a kiszáradástól!

Erre a linkre kattintva megtekintheti a kertészetem virághagyma választékát!

A mulcsozás egyre nagyobb szerepet kap, mivel számos ökológiai előnnyel rendelkezik a használata. A talajlakó szervezeteket tápanyagokkal látja el, melyek életműködésük révén a talaj a talajszerkezetet hosszú távon javítják és a takarás a talaj vízmegtartására is pozitív hatással van, ugyanis a kiszáradást lassítja, így az öntözések között hosszabb idő telhet el és a kijuttatott víz nem elpárolog, hanem növényeink fel tudják venni.

A veteményesben alkalmazott szalma takarás lecsökkenti a gyomlálással töltött időt!

A mulcsozásos kertművelésről részletesebben ebben a cikkemben olvashat!

Hogyan segít a mulcsozás?

Csökkenti a gyomosodást, mivel a takarás megakadályozza, hogy a csírázó gyomokhoz elegendő fény jusson. Csökkenti a vízvesztést, egy állandó nedvességtartalmat biztosít öntözés mellett. Pozitív hatással van a talaj hőmérsékletére, hidegben melegebben tartja, meleg nyári napokon pedig megvédi a túlhevüléstől.

Tuja darálék mulcsnak? A videómban erről beszélek:

A növények téli védelmében is fontos szerepe van, hiszen a fagyokra érzékeny növények sikeres telelését segíthetjük a takarássa. Maga a takarás véd a talajeróziótól, a szél vagy épp a víz általi elsodródástól, elmosódástól és a tömörödést is megakadályozza.

A fa apríték egy jól alkalmazható, természetes takaróanyag, mely díszkertekben is megállja a helyét.

Milyen természetes anyagok használhatók talajtakarásra?

• Érett, aprított komposzt: gyorsan lebomlik és javítja a talaj tápanyagellátást és vízmegtartását.

• Kéreg- és gallyapríték: díszkertekben is alkalmazzák színes változatait. Előnye, hogy lassabban bomlik, mint a komposzt, megjelenésében pedig dekoratív.

• Levél: őszi időszakban könnyen hozzáférhető, aprítva pedig még jobban használható. Hátránya, hogy vastag takarásként alkalmazva sok párát megkötnek, így a talaj oxigén tartalmát csökkentheti.

• Szalma: veteményes kertben egyre többször alkalmazott takarás. Szerkezete miatt, nem akadályozza a talaj szellőzését.

• Egyéb természetes anyagok: darált kukoricacsutka, kartonpapír

A mulcsozás egy igen fontos feladat lehet a kertben, ahogyan az ásás is az, ezért remélem, tudtam segíteni a cikkemmel Önnek!

Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!