A törökmogyoró (Corylus colurna) egy lombhullató, balkáni területen őshonos fa, innen indult világmegváló útjára, köztük hazánkba is. Magyarországon igen kedvelt díszfa, különösen dús lombja miatt és szívós természete, nagy ellenállóképessége miatt. Amiért több helyen nagyobb teret hódít a mogyoróval szemben, az az a tulajdonsága, hogy nem sarjadzik, ezért nem kell folyamatosan visszavágni az előtört hajtásokat.
A törökmogyoró jellemzői
Az elültetett törökmogyoró csemeték kifejlett korukban szabályos, kúpos formájú, nagy fává nőnek, akár a 15-20 méteres magasságot is elérhetik. A törzsük általában rövid, ezáltal ágai alacsonyan és gyakran szinte vízszintesen ágaznak el. Leveleik kerekdedek vagy kissé megnyúltak, a szélük fűrészes, a levél színe fénylő, a levélfonák viszont szőrözött. Egész tenyészidőszakban zöld színűek, az őszi lombszínük pedig általában lenyűgöző aranysárga.
Erre a linkre kattintva rendelhet kertészetemből törökmogyorót!
Tekintse meg, hogy milyen szépen fejlett bokros törökmogyoróval állok az Ön rendelkezésére:
A kéreg sárgásbarna-szürke színű, elég dekoratív. Egylaki növény, kora tavasszal virágzik dekoratav barkavirágzatokban. A hím barkák hosszúak, aranysárgák és igen feltűnők. A nővirágzatok jelentéktelenek. A termése ehető. Lehet nyersen fogyasztani vagy pörkölve, de ha nem szedjük le, a rágcsálóknak is igen kellemes téli táplálékot jelent (például mókusok). Ezért, ha szeretnénk kisállatokat látni a kertben, érdemes törökmogyorókat ültetni.
A törökmogyoró igényei
A törökmogyoró fényigénye magas, és ugyancsak igényli a sok meleget, ezért hűvös, árnyékos, vagy huzatos helyekre sose kerüljön ez a növény! Kedveli a savasabb kémhatású talajokat, amelyek némileg kötöttek és jó a vízgazdálkodásuk. Viszonylag jól tűri a városi viszonyokat.
A törökmogyoró ültetése
Bár az alapfaj magról is szaporítható, érdemesebb talán egy kertészetbe ellátogatni és kiválasztani a megfelelő fácskát, ugyanis így több évet megspórolhatunk azzal, hogy előnevelt növényt vásárolunk. A konténeres fa bármikor ültethető, a szabadgyökeresek számára a tavaszi és az őszi időszak a leginkább megfelelő. Ültetés előtt ásson ki egy ültetőgödröt, amely mindenképpen legyen nagyobb, mint maga a konténer.
Olvassa el cikkemet a törökmogyoró távoli rokonáról, a varázsmogyoróról!
Egy fiatal felnőtt magas törzsű törökmogyoró lombjának habitusával ismerkedhet meg az alábbi videó elindítása után:
Olvassa el a cikkemet az ültetőgödör készítéséről!
Ezt követően óvatosan vegye ki a növényt a tartóedényből, vizsgálja át a gyökereket, nincs-e valamelyik elhalva. Amennyiben ilyet talál, azokat távolítsa el éles metszőollóval. Kicsit lazítsa meg a gyökérzetet és vigyázzon arra hogy minél több föld maradjon a gyökérzeten, mivel így csak kevésbé sérülnek a kis hajszálgyökerek. A gödör alsó részére helyezzen érett szerves trágyát, erre tegyen földet a felső, kiásott talajrétegből.
Tekintse meg kertészetem széles mogyoróválasztékát!
Óvatosan helyezze a fát a gödörbe, merőlegesen a talajjal és a maradék földet tegye a gyökerek köré, majd tömörítse a lábával. Érdemes tányért kialakítania a törzs körül, ugyanis így az öntözővíz és a csapadék is könnyen utat talál a gyökerekhez. Az első öntözés legyen igazán bőséges, iszapoló. A fiatal fát gyakran öntözzük. Később csak aszályos időszakban van erre szükség.
A kertészetemben több, fészkelésre alkalmas cserje is kapható. Kattintson erre a linkre!
A törökmogyoró télen is rendelkezik díszítő értékkel az aranysárga barkáival, és szép ágrendszerével:
A törökmogyoró gondozása
Fiatalon érdemes rendszeresen öntözni, később már nem szükséges. A kifejlett példányok szárazságtűrők. Nincsenek komoly növényvédelmi problémái. Néhány évente tápanyagutánpótlás is szükséges. Erre a legjobb időszak a tavasz vagy az ősz.
A törökmogyoró felhasználása
A törökmogyoró parkfaként is gyakran használt, remekül mutat az utcafrontokon is, de kertekben is kitűnően alkalmazható bokorfának metszve!
Erre a linkre kattintva rendeljen törökmogyorót kertészetemből!
Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!
Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!