Ismerkedjünk meg a vakonddal!
A vakond a meseábrázolásoknak köszönhetően kedves, bájos kis lényként él a köztudatban, egészen addig, míg a kertben meg nem jelenik. Innentől ugyanis ádáz ellenséggé válik, a gyep elcsúfítója, a veteményes kártevője, a friss telepítések főgonosza lesz belőle! A kerti vakond elűzése általában nehezebben megy, mint azt előre gondolnánk, ugyanis szívós, ügyes, és eszes kisállatról van szó. A népi hagyományban közismert módszerek közül van, amelyik beválhat, van, amelyiktől ne reméljünk sokat, és olyan is akad, melynek több a hátránya, mint a haszna!
A közönséges vakond egy emlősféle, latin neve Talpa europaea. A kis állatka nem nő nagyra, az átlagos testhossza 15–17 cm. Végtagjai igazi ásólábak, rövidek és vízszintes helyzetűek. Ujjai között hártya van, ami még inkább segíti a talajban való előrehaladását. Karmai tompák. Bundája fekete, vagy barnásfekete és végtelenül sűrű és tömött, emiatt nem lesz földes, vagy nehezebben lesz vizes az állatka teste. Érdekesség, hogy a Kárpát- medencében léteznek sárgás példányok is, melyek valószínűleg mutáns egyedek, s nagyon különlegesek.
Ártalmatlan állat,de néha bosszantó tud lenni
A gyepet, veteményest, virágágyást tönkretevő vakond nem szívesen látott kerti vendég, annak ellenére, hogy nem a növényeket támadja, hanem a kártevőket irtja a föld alatt. Eközben azonban gyakran kárt tesz a gyökerekben, kiforgatja a palántákat, és túrásaival elcsúfítja az ápolt gyepet.
A vakond valójában nem a növényeket támadja, hanem a kártevőket, rovarokat pusztítja a föld alatt, így tevékenysége akár hasznos is lehetne, ha mindeközben nem tenne kárt a növényi gyökerekben, nem forgatná ki a palántákat, és nem rondítaná el a gyepet túrásaival, mindazonáltal aki megrögzött biokertész, akár együtt is élhet a kis földalatti emlőssel. A többiek azonban jellemzően keresnek valamilyen hatékony módszert a kis ásógép ellen, szemezgessünk ezekből.
Hogyan riasztható el a vakond?
A vakond védett állat, a törvény nyújtotta oltalom azonban csak a természetben érvényes, a kertben nem. Mégsem ajánlom a végzetes irtási módokat, inkább próbáljuk elűzni az egyébként hasznos állatot, már csak azért is, mert az ásós, kapás vadászat igen alacsony hatásfokú, ráadásul ha a vakond túléli a támadást, elmenekül, elbújik, és utána órákig nem fog előbukkanni.
A legtöbben a kiöntést alkalmazzák, ám a vízzel való elárasztáskor az állat egy felsőbb járatba menekül, vagy a pázsiton old kereket, és idővel visszatér. A kiöntés másik hátránya, hogy talaj hatalmas mennyiségű vizet képes elnyelni, így a bő locsolással inkább a vízszámlánkat fogjuk növelni, ráadásul ez számos kerti növénynek sem hasznos.
Régi praktika a járatokba tömködött petróleumos, gázolajos rongy, mely szintén kerülendő módszer, a kőolakszármazékok helyett inkább irritáló szagú anyagokat, dohányt, fokhagymát, naftalint használjunk. Trükkös módszer a hasindító kutyatej ültetése a kertbe. Ennek a növénynek a gyökere a petróleumhoz hasonló szagot áraszt, ha a gyökér megsérül, így ha a vakond belekarmol ásás közben, riasztólag hat rá.
Sajnos hasindító kutyatej mérgező, tehát kisgyermekes kertekbe nem való. Roppant egyszerű és olcsó eljárás a járatok zavaró tárgyakkal való eltömítése, szó lehet borotvapengéről, kő-, és téglatörmelékről, üvegcserepekről, de én ezt sem választanám, az állatka az akadályokat jó eséllyel kikerüli, vagy új járatot indít, így legfeljebb megsebezni tudjuk, elűzni nem.
A hasindító kutyatej hatékony módszernek bizonyul
Szellemes módszer, a söröspalack leásása úgy, hogy csak a nyaka áll ki a földből. Ha fúj a szél, az üveg búgó hangot hallat, ez zavarja a vakondot, és hasonlóan hanghatással működnek az ultrahangos készülékek is, ám a siker esetleges. A legtöbb esetben több módszer kombinációja hatásos, a teljes sikert azonban csak a tavaszi kertrenoválás alkalmával lefektetett vakondháló garantálja, mely az állatot egyszerűen nem engedi a felszínre bukkanni.
Száz szónak is egy a vége, egyetlen igazi, teljesen biztos metódus van, mégpedig a vakondháló kihelyezése. Ezt praktikusan tavasszal, a szokásos évi kertrendezés alkalmával javallott leteríteni, hiszen a háló kihelyezéséhez a kert teljes felásása szükséges. A vakondháló egy sűrű, erős, de rugalmas műanyag háló, melyet a földfelszín alá egy bő arasszal kell lefektetni, így a kis állat egyszerűen nem tud a felszínre bukkanni. Nincs méreg, nincs vegyszer, nincsenek félsikert eredményező, fárasztó próbálkozások, a teljes siker garantált, de sajnos viszonylag nagy munka, és teljes újrafüvesítés az ára mindennek.
Látja, nem is olyan nagy dolog együtt élni a vakonddal és megvédeni a kertünket. Vigyázzon rájuk Ön is!
Nézze meg a vakondhálók széles választékát kertészetemben IDE KATTINTVA!
Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!
Ha más kertészeti témában is szívesen olvasna, további bejegyzéseimet itt találja!