Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Toklászveszély!

A gyomnövények igen sok bosszúságot okoznak a mezőgazdaságban és a kertészetben, de az állattartóknak is sokszor sok bosszúságot és keserűséget okoz. Ezek a gyomok sokfelé megtalálhatók, de leginkább a parlagon hagyott, elhanyagolt területeken jellemzők.

Az egyik ilyen igen sok bosszúságot okozó növény az egérárpa (Hordeum murinum), amelynek van egy igen veszélyes része, mégpedig a toklásza. Ugye, így már ismerős a növény? A toklászként elhíresült gyomnövénynek tulajdonképpen a kis érett kalászkája az, ami igencsak megnehezítheti az állatok (főleg kutyák) és gazdijaik nyarait.

Igen veszélyes lehet állatainkra

Az egérárpa közelebbről

Az egérárpa egy egyéves gyomnövény, amely a fűfélék népes családjába tartozik. Mint ilyen, nem feltűnő jelenség, mint például a búzavirág vagy a pipacs. Egész Magyarországon megtalálható, legfőképp a ruderális területeken, így a városi környezetben is előfordul. Virágzása májusban és júniusban történik, innentől kezdve jelent veszélyt. A bokros tövű, közepes termetű fűfélének a kalásza felül széles, alul keskenyedő, 5-10 cm hosszú.

Gyakori gyomnövény

A kutyák kertbe szoktatása nem nehéz feladat, de néha azért időigényes. Olvassa el cikkemet erről a témáról!

A kalásza kezdetben zöld, majd éretten aranysárga és horogszerű tüskéket nevel, amely elősegíti a terjedését. Eddig még nincs is probléma, de ha egy állatba akaszkodik bele, akkor súlyos sérüléseket okozhat neki. A toklász leválik a szárról, és a kis szögben hátrameredő szálkák befúródhatnak a kutyák fülébe, tappancsába vagy szemébe, orrába.

A rövidszőrű kutyák számára is veszélyeket tartogathat

A termés alakja olyan, hogy a kutya magának nem vagy csak ritkán tudja eltávolítani – a toklász tüskéje csak befelé tud haladni az állat bőrében. Amint elérte a bőrt, vagy bármilyen testrészt, folyamatosan halad előre a szervezetben, iszonyatos fájdalmat okozva. Az állat nem tud szólni, és gyakoriak azok az esetek, amikor csak több hónap vagy év után találják meg műtét során a toklászt az állatban. Mivel nagyon erős, szilárd, nem bomlik le és műanyagként marad meg a szövetek között.

Hogyan ismerhetem fel, hogy a kutyám toklásztól szenved?

Ez gyakran észre sem vehető a gazdik számára, ugyanis a toklász elbújik a szőr között és csak bizonyos jelek lehetnek árulkodók. Az egyik ilyen, ha az állat gyakran nyalogatja a sérüléseit, de a fejrázás, a féloldalas fejtartás is erre utal. Később ez nyílt seb lehet, amely levedzik és gennyesedik. Amennyiben a toklász teljesen bement a bőrbe, szembe és egyéb testrészekbe, csak állatorvos távolíthatja el szakszerűen.

Az egérárpa termése okozza a bajt

Nem érdemes otthon nekikezdeni az operációhoz, ugyanis az állatnak fájdalmai vannak és nem biztos, hogy a toklász egészét ki tudjuk emelni kellő biztonsággal. Az állatorvosok számára viszont ez csak egy kis rutin eljárás, emiatt ne aggódjon.

Hogyan védhetem meg a kutyámat a toklásztól?

Szerencsére több olyan dolog is van, amelyek segítségével az állataink megvédhetők a toklász ellen. Az egyik legegyszerűbb az, hogy a területet – amelyre ki akarjuk vinni sétálni – gyorsan átnézzük, van –e ott egérárpa. Ha kis mennyiségben (csak pár kalász) található, akkor távolítsuk el kézzel, ami szemünk elé kerül monjuk a kijelölt, füves kutyasétáltató területeken Ha viszont erősen fertőzött a terület, akkor inkább válasszunk más sétáltató helyet.

Tegye kutyabaráttá a kertjét! A cikkemben mutatok pár apró trükköt, hogy hogyan kezdjen hozzá!

Gyakran csak éven múltán fedezik fel az állat szervezetében egy-egy műtét során

A kertben is előfordulhat, főleg ha vidéken lakunk, vagy kevésbé forgalmas részeken. Ezért fontos, hogy folyamatos legyen a kert átböngészése és a fűnyírás. Vidéken kerülni kell a gazos mezőkön, útszéleken való sétáltatást, és mindenképp szükséges a kintlét után alaposan átnézni az ebet, mert a még csak megtapadt, de nem befúródott toklász házilag is kiszedhető, kivágható. Az egérárpa a kertekben is megjelenhet, főleg ott, ahol a birtok összeér parlagon hagyott, gondozatlan területekkel, vagy olyan nagy, hogy vannak műveletlen, eldugott részei.

Ártalmas gyom

Ha Önnek tetszenek az évelő díszfüvek, számos, állatokra ártalmatlan fajt és fajta közül tud válogatni kertészetemben! Kattintson ide!

Drótos vagy pengés fűkaszával (szegélynyíróval) az egérárpa kiirtható, a levágott nyesedék alapos összegereblyézésével pedig a veszélyforrás megszüntethető. Lakótelepeken, a házak közötti zöldterületeken is megtelepedhet az egérárpa, elsősorban ott, ahol nem szokás a közös park gondozása, művelése.

Az Ön kutyája eszik néha földet? Miért történik ez? A cikkemben erre keresem a választ!

Ilyen helyeken vagy nem szabad elengedni az ebet, vagy - hiszen a kutyások az egyik legösszetartóbb hobbiközösség - összefogva kell megteremteni a feltételeket a biztonságos kutyasétáltatáshoz. Ha sétálni indulunk kutyusunkkal, akkor húzzunk lábaira zoknit vagy harisnyát, a fejét szintén óvhatjuk harisnyával vagy hálóval. Mivel ezt a kutya nehezen tűri, kezdetben elég a füleit lekötni, eltakarni vele.

A mancs az egyik veszélyes testrész

Minden kutyára veszélyes?

Igen, minden kutya ki van téve a toklászveszélynek, sőt még a macskák és más kisállatok is. A hosszú fülű állatoknak nehezebb a dolguk, hiszen a fülek alá a nagyobb szőrben könnyebben utat talál, de a kisfülű és rövidszőrű kutyák számára is veszélyes: bármikor bemehet a szájukba, orrukba, tappancsukba, fülükbe.

Ezekre a dolgokra különösen figyeljen, és védje-óvja a toklász ellen állatait!

Számos, állatainkra ártalmatlan évelő díszfüvet is ismerünk. Tekintse meg őket kertészetem kínálatában!

Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!

A fotók forrása: 1. kép, 2. kép, 3. kép,  4. kép, 5. kép, 6. kép