Hasznos tudnivalók
Származás: magyar fajta, a Heves megye dombvidéki tájain elterjedt ‘Egri fekete’ fajtakörből szelektálta Brózik Sándor, Korponay Gyula és Zatykó Imre. 2017 óta Nemzeti Oltalom alatt álló gyümölcsünk.
Hajtásrendszer: fája középerős növekedésű, sűrű ágrendszerű, a korona kissé szétterülő, kúpos gömb alakú. Levelei sűrűn helyezkednek el az ágakon, színük jellegzetesen sötét, szélük középnagy-nagy fogakkal csipkézett.
Termőképesség: korán termőre fordul, rendszeresen és bőven terem. Önmeddő, de jó pollenadója a korai fajtáknak.
Porzói: ’Bigarreau Burlat’, 'Bigarreau Moreau', 'Jaboulay', ’Münchebergi’, 'Pomázi hosszúszárú', ’Valerij Cskalov’, 'Van'.
Gyümölcs: június első felében érik (ezért a cseresznyelégy még nem károsítja), közepes méretű (4-5 g), széles, oldalról kissé lapított gömb alakú, gyümölcskocsánya feltűnően rövid. Héja közepesen vastag, szívós, sötét lilásbordó, teljesen megérve majdnem fekete színű. A szomolyaiak szerint: "amíg piros, addig zöld", vagyis nevéhez híven feketén az igazi. Húsa félkemény, sötétbordó, lédús, kellemesen édes, különleges zamatú, az egyik legízletesebb fajta. Éretten is sokáig a fán hagyható.
Friss fogyasztásra, feldolgozásra, fagyasztásra (felengedés után is megőrzi ízét, ezért gyorsfagyasztásra a leginkább alkalmas fajtánk) egyaránt kiváló. A belőle készült rétes és lekvár a Bükki Nemzeti Park védjegyes terméke.
Talajigény: mélyrétegű, jó vízelvezetésű, középkötött, kissé vályogos, tápanyagban gazdag, laza, levegős talaj ideális a számára. Pangó vizes területre ne telepítsük, mert mézgásodáshoz, betegségekhez vezet.
Fény- és hőigény: nagy, napos, meleg, szellős helyet válasszunk számára kerülve az árnyékolását, a fagyzugokat, a nyirkos területeket. Inkább a kissé száraz, mint párás levegőt kedveli. A téli fagyokra nem érzékeny, csak a kirívóan hideg, -20- -25 °C károsítja.
Vízigény: közepes, az ültetés évében rendszeresen öntözzük, később szükség szerint.
Gondozás: telepítésnél vegyük figyelembe, hogy a cseresznye nagy teret kíván fejlődéséhez és fényigényes, ezért ne ültessük olyan helyre, ahol más fákkal elnyomnák, akadályoznák egymást. Ültetés előtt a talajt mélyen munkáljuk meg, juttassunk ki szerves anyagot, ha szükséges fadarálékot is használjunk.
Metszését mindig nyár végén, termésérés után végezzük! Fiatal, 1-3 éves korában alakító metszéssel törekedjünk szellős korona létrehozására, a már termő fák esetében a munkálatok ritkításból, a beteg, sérült, elhalt, keresztben növő ágak eltávolításából és az ifjításból állnak. A nagyobb felületű metszési éleket sebkezelővel védjük a fertőzésektől.
A téli - január-februárban, esetleg március elején, száraz időben történő - lemosó permetezéssel többnyire elegendő védelmet nyújthatunk fánknak, ezért tavasszal és nyáron csak különösen indokolt esetben permetezzünk!
Korai érése miatt a cseresznyelégy még nem károsítja.
Ültetési idő: a szabadgyökerű gyümölcsfa március-áprilisban, valamint október-novemberben, a konténeres márciustól novemberig, ill. ha nem fagyott a talaj, akár télen is ültethető.
Alany: a sajmeggyre (Cerasus mahaleb) oltott fa növekedési erélye csökken, kisebb koronát nevel, mélyen gyökerezik, alkalmazkodóképessége nagy, a szélsőséges talajviszonyokat, így a száraz, meszes, magas pH-jú, homok- és agyagtalajokat is jól bírja, a magas talajvízszintet viszont nem tolerálja. Korán termőre fordul és már a kezdő termés évében gazdagon terem.
Fontos tudni!
Kifejlett magasság: 5-8 m Termés felhasználhatósága: friss fogyasztás, konyhai feldolgozás, fagyasztás
Védett tartalom
A biztonságos és bőséges termés érdekében pollenadó szükséges. Kattintson ide, és válassza ki a fajtához illő porzót.
------------------------------------------ o ------------------------------------------
Az extra méretű koros, már termőre fordult gyümölcsfáim jellemzően 1,2 – 4,2 méteres magassággal és kifejlett szép koronával rendelkeznek fajtól, fajtától, törzskörmérettől függően. Az ilyen méretű gyümölcsfák esetében a kertészeti szakmában már nem a magasság a mérvadó, hanem a kor vagy a fejlettség, amit az ilyen extra méretű kifejlett fák törzskörméretével határozunk meg. Így ha ezeknek a gyümölcsfáknak valódi értékére kíváncsi, akkor a törzskörméretet vegye figyelembe, és ne a magasságot. Ez az oka annak, hogy kertészetemben mi sem a fa magassági adatát adjuk meg.
------------------------------------------ o ------------------------------------------
Jó, de mégis mekkorák ezek a földlabdás vagy konténeres extra méretű már termőre fordult gyümölcsfák? Kattintson ide.
Mit jelent a törzskörméret? Kattintson ide.
Sor- és tőtávolság: 5x6 m
Termésérés: június első fele
Fény- és hőigény: nagy
Vízigény: közepes