A vesszőkerítés több száz éves múltra tekint vissza és napjainkban is egyre divatosabbá válik. Az elsősorban fűz vagy mogyoró vesszőből készített kerítés a vidéki, természetközeli, sőt a modern kertek hangulatához egyaránt illeszkedik, rusztikus és természetes hatást nyújtva. Habár korábban nagy hagyománya volt a készítésnek, a készen vásárolható különböző méretű vesszőpanelek gyors alternatívát jelentenek, azonban most arra vállalkoztam, hogy megmutassam, hogyan készíthetjük el saját vesszőkerítésünket.
Kertünkre szabható magassága miatt, jól alkalmazható minden kertméretnél!
Miért jó a vesszőkerítés?
Nagy előnye, hogy természetes anyagból készül, legtöbbször fűz vagy mogyoró vesszőből, így illeszkedik kertünk növényeihez, ráadásul, ha van saját telepítésű vesszőalapanyagot szolgáltató növényünk, akkor kis időráfordítással könnyen elkészíthető. Határolóként, sűrűn szőve magaságyak szegélyeként, teraszos kertkialakításokhoz egyaránt felhasználható, sok funkciós kerti elem.
A vesszőkerítés alkalmas növényfuttatásra is!
Hogyan használjam a vesszőkerítést?
Kis méretben bárkinek, hiszen úgy lehet megtanulni a fortélyait, nagyobb méretben alkalmazva viszont legjobban közepes vagy nagy alapterületű kertekben érvényesül, ahol térhatároló, betekintés gátló kerítésként, vagy ágyásaink kiemelésére egyaránt használhatjuk, de szellősre szőve akár komposztáló is készíthető belőlük vagy egy szélfogó a kerti pad hátterébe. Mivel könnyen mozgathatók a baromudvar határolójaként is használták régen, de futó-kúszó növényeink támasztéka is lehet.
Az alábbi videómban a vesszőkerítésekről beszélek:
Hogyan készíthetem el a saját vesszőkerítésemet?
Alapanyagok
Először is megfelelő alapanyagokra van szükség a munka megkezdéséhez. A vázat adó oszlopokhoz használjunk puhafát, de vastagabb mogyoróágak is megfelelőek. A fonott részhez a kellő hajlékonysággal rendelkező fűz vagy mogyoró vesszőt.
Ehető kerítés? Olvassa el az ehető termésű sövénynövényekről szóló cikkemet!
Saját felhasználásra a mogyorót ajánlanám, hiszen a kert méretétől függően akár több növény is telepíthető, mellyel biztosíthatjuk az alapanyagot, hiszen rendszeresen metszeni kell. Ha a kertünkben nincs ilyen növény, akkor érdemes a szomszédságban és a környéken körbe kérdezni, hiszen az erős visszametszést igénylő mogyoró vesszők egy idő után felhalmozódnak. A vessző átmérőjét a kerítésünk funkciója alapján válasszunk meg vékony és vastag vesszőket egyaránt felhasználhatunk!
A választott vesszők méretét a funkció határozza meg, a vastagabb vesszők rusztikusabb hatást nyújtanak!
A vesszőkerítéshez ne használjunk friss vesszőket, a legideálisabb, ha fél, egy éve metszett vesszőkkel dolgozunk. Ez feleslegesnek tűnő lépés, de a friss, nagy nedvességtartalmú vesszők miatt a kerítésünk idő előtt lazává válik és szét is csúszhat!
Térhatárolásra a sövénynövények is alkalmasak. Tekintse meg kertészetem sövénynövény kínálatát!
A vesszőket télen 1 hétig, nyáron 2 hétig áztassuk vízbe a felhasználás előtt. Ezen kívül szükség lesz még fűrészre, metszőollóra, mérőszalag (magasság ellenőrzéséhez), ha bizonytalanok vagyunk a vesszők rögzítéséhez drótra és egy deszkára, melybe előzőleg már lyukakat fúrtunk 15-25 cm távolságokra, ezekbe a lyukakba fogjuk később helyezni az „oszlopokat”.
A vékonyabb vesszőkből készült változatok sűrűbbek és megakadályozzák a belátást!
Ezeknek a száma fogja megadni a végleges szélességét a kerítésünknek, melyet, ha kész, akkor bárhol elhelyezhetünk. Ha helyben készítjük a kerítést akkor ezeket az oszlopokat a földbe kell leütni! A vesszők hosszát úgy válasszuk meg, hogy két és félszerese legyen a kerítés szélességének, mivel panelekben kell gondolkodni. Így egy méter széles kerítés esetén legyen 2,5 méter egy vessző, ha mozgatható panelt akarunk, ha pedig fix (földbe rögzített), akkor 4-5 oszlopköz legyen a minimum hosszúsága.
Itt megtalálja a kertészetem által kínált kültéri kiegészítőit!
A vesszőkerítéshez mindig megfelelő hosszúságú vesszőket használjunk!
A vesszőkerítés készítésének lépései
1. Állítsuk fel az függőleges, vastagabb vesszőket (oszlopokat) vagy üssük le őket a földbe, egymástól 15-25 cm távolságra.
2. Az első vessző végét a 2. és a 3. oszlop közé hajtsuk be.
3. Az első oszlop mögött hajtsuk el majd visszafordítva felválta az egyes oszlopok között, a kosárfonáshoz hasonlóan szőjük be.
4. Ha elfogyott az egyik vessző a következőt kötésben helyezzük fölé, ami azt jelenti, hogy két oszlop közön együtt legyenek.
5. Ezeket a lépéseket ismételve a kívánt magasságig szőjük a kerítést. Ha a vesszők stabilitásában bizonytalanok vagyunk, akkor dróttal rögzíthetjük őket.
6. Amikor elértük a kellő magasságot akkor az utolsó vesszőt igazítsuk a többi közé, így lezárva a felső sort.
7. Az oszlopokat adó veszők legalább 15 centiméterrel lógjanak túl a fonott részen kerítés tábla és 3-5 centiméterre ágyásszegély esetében!
A vesszőkerítés készítését bonyolultabb leírni, mint csinálni!
Tipp: Ha vékony vesszőből készítjük a kerítésünket, akkor 6-8 vesszőt is tehetünk egy sorba!
Elkészült a kerítésem, hogyan tovább?
Gyakran felmerülő kérdés, hogy nem-e fog idővel szétcsúszni, szétesni a vesszőkerítés, de a válasz erre nemleges, ugyanis a vesszők szorosan állnak, a végeik pedig be vannak szorítva, így ahogy kiszárad teljesen szilárddá és stabillá válik a szerkezet. Alapvetően gondozást nem igénylő elemről van szó, de a hosszabb élettartam miatt sokan lefújják lazúrral, így az időjárás viszontagságaival szemben ellenállóvá válik. Az élettartam a felhasználás módjától is függ, ha komposztáló vagy magaságyás keretét adja, akkor élettartama csökken, ha pedig kerítésként, térhatárolóként alkalmazzuk, akkor élettartama hosszabb, 10-15 év is lehet.
Ágyásszegélyként tökéletes választás a természetközeli kertekbe!
Tipp: Használjuk ágyásszegélyként vagy a kert egyes részeinek lehatárolására az alacsonyabb kialakítású változatokat, így nem csak hasznos, hanem látványos megoldással bővül a kertünk!
Ha megtetszettek Önnek a különleges hangulatot biztosító vesszőkerítések, akkor alkosson Ön is!
Tekintse meg kertészetem kiegészítőit ezen a linken!
Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!
Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!