Itt a tavasz, ébredezik a természet, ám egyúttal sajnos szárazság is van, ez pedig megnehezíti növényeink számára, hogy mielőbb teljes pompájukban viríthassanak, sőt, némelyik a puszta túlélésért küzd. Hatalmas segítséget jelent számukra, ha segítjük őket öntözéssel. A legtöbb kertben erre kínál jó megoldást, ha szivattyút is bevetünk ennek érdekében.
Tavasszal indulhat az öntözés!
Szivattyúk tavaszi indítása
Általában két féle szivattyúval szokták öntözni a kertet, díszkertet, veteményest.
- felszíni szivattyúkkal
- búvár szivattyúkkal
Azon belül a felszíni szivattyúk esetében vannak a régebbi SIHI típusú szivattyúk, a hagyományos centrifugál szivattyúk, a periférikus járókerekű szivattyúk valamint a klasszikus kerti szivattyúk. A legtöbb helyen a kerti szivattyúkat használják, ezeket szinte bármelyik multi áruházban be lehet szerezni, de ha minőségi darabot keresünk akkor érdemes valamelyik szakboltot felkeresni.
A megfelelő típus beszerzéséhez érdemes szakember véleményét kikérni
Abban az esetben amikor a kútban lévő víz szintje mélyebben van mint -8 méter akkor jönnek a búvárszivattyúk. Itt is több típus létezik, mint például nagy átmérőjű kútban használatosak az öt colos ásott kút szivattyúk (jellemzően úszó kapcsolóval vannak szerelve), ezen típusok többnyire alul szívósak.
Míg az úgynevezett cső kutakban jellemzően a 4 coll átmérőjű csőszivattyúkat használják. Léteznek 3 coll átmérőjű szivattyúk is, ezeket akkor kell használni amikor a kút belső átmérője nem haladja meg a 110 millimétert de legalább 90 milliméternél nem kisebbek.
Nézzük hát, hogy miként kell elindítani őket tavasszal!
Az öntözés a legtöbb kertben elengedhetetlen
Felszíni szivattyúk
A felszíni szivattyúkkal szokott lenni a legtöbb gond ilyenkor. Az első dolog mielőtt újra a helyükre szerelnénk, hogy szemrevételezzük nincs esetleg elrepedve valahol a szivattyú háza. Sajnos sokszor előfordul, hogy nem öntik ki az összes vizet ősszel és a tél folyamán a tároló helységben esetleg fagy van és így a jég el is repeszti a hidraulika házat
Amennyiben külsőleg rendben találjuk meg kell nézni, hogy a ventilátor lapátnál szabadon tudjuk-e forgatni a tengelyt. Itt több ok is felmerülhet ha ez nem sikerül
- a tengely tömítés összeszáradt, összetapadt
- SIHI és periférikus szivattyúk esetében a járókerék “feltapadt” a szivattyú házára
- a csapágyak az elmúlt szezon alatt vizet kaptak és berozsdásodtak, beálltak
Az első két esetben többnyire elégséges ha megmozdítjuk a tengelyt és tapasztalni fogjuk, hogy újra szépen tud forogni a szivattyú motorja. Lehetséges, hogy egy fogóra is szükségünk lehet a művelet végrehajtásához. Ilyenkor érdemes a ventilátort eltávolítani és a tengelyt a fogó segítségével megforgatni.
A megfelelő öntözéshez több feltételnek is teljesülnie kell
A harmadik esetben szinte biztos, hogy csak egy csőfogó segítségével tudjuk megindítani a szivattyú tengelyét. Miután sikerült forgásra bírnunk a szivattyú motorját, bekapcsolás után sikító hangot fog adni. Ebben az esetben már érdemes egy szakszervízt felkeresni és kicseréltetni a csapágyakat és a tengely tömítést.
Öntözés esővízzel? Olvasson a témáról cikkemben!
A tengelytömítés cseréjére azért van szükség ebben az esetben mert szinte 100%, hogy annak kopása okozta a bajt. A tengely tömítés kopás esetén átengedi már a szállított folyadékot. Eleinte csak “könnyezik”, majd szépen folyásba megy át a jelenség. A szivattyú tengelyén pedig bejut a víz a motorba a csapágyhoz. Lehetséges, hogy ősszel ezt nem lehetett még észrevenni, de a csapágyba jutó nedvesség tavaszra tönkretette azt és berágódott.
Tekintse meg kertészetem hobbikert kínálatát!
Ügyesebb ezermesterek többnyire meg tudják javítani otthon is a felszíni szivattyúkat, ugyanis azok jellemzően nem túl bonyolult szerkezetek.
Felszíni szivattyúk
Most pedig jöjjenek a búvár szivattyúk!
Már az elején szeretném elmondani, hogy semmiképpen ne próbáljuk meg otthon javítani őket!
A búvár szivattyúkat nem szokás téliesíteni, ugyanis jellemzően a fagyhatár alatt használják őket. A hosszú állás azonban nekik sem tesz feltétlenül jót.
Szemrevételezni ebben az esetben jellemzően csak az indító dobozt vagyis a start boxot tudjuk, amennyiben külső kondenzátoros szivattyút használunk. Amikor csak három eres kábel jön fel a szivattyútól és abból az egyik a védőföld akkor beépített kondenzátoros szivattyú van a kútban, víznyerő helyen. Ilyenkor nincs is mit nézegetni, esetleg a szivattyú vezérlését ami ki és bekapcsolja.
A búvárszivattyú használata igen megkönnyíti a kert öntözését
Az indító dobozban szemre vételezni tudjuk, hogy a kondenzátor nem púposodott esetleg ki, nincsenek esetleg elkorrodálódva a csatlakozások.
Tekintse meg a kertészetemben kapható hasznos kiegészítőket!
Szemrevételezés után jöhet az indítás. Bekapcsolás után pár másodperccel meg kell jelenjen a víz, hacsak nem egy nagyon mély kútról van szó és meghibásodott a visszacsapó szelep. Abban az esetben ha nem jönne a víz kb. tíz másodperc után sem ártalmatlanítsa a szivattyút és forduljon szakszervizhez. A hiba itt is az lehet az esetek nagy többségében, hogy a tengelytömítés összetapadt a sok állás folyamán. Elhárítani sajnos csak szakszervíz tudja, ugyanis szét kell szedni a szivattyú hidraulikáját.
A víz nem csak öntözés formájában lehet jelen kertjében! Olvassa el bejegyzésemet a témában!
Javaslatunk a hiba elkerülésével kapcsolatban, hogy leállás esetén 1-2 hetente indítsuk el a szivattyút pár másodpercre. Vannak frekvenciaváltók amik ezt automatikusan meg is teszik hosszabb leállás esetén, de jellemzően nem kertekben használják őket. Szóval búvárszivattyúk esetében sajnos mindenféleképpen szakemberhez kell fordulni ha nem indul el.
Az öntözőrendszer meghibásodása esetén gyakran érdemes inkább szakembert hívni!
Sajnos sokszor előfordul, hogy már nem éri meg gazdaságilag egy szivattyú megjavítása, vagy a meghibásodás okozta kiesés miatt érdemes egy tartalék szivattyú beszerzése. Véleményünk szerint növényeket kertészetben a legcélszerűbb vásárolni, szivattyúkat pedig egy szivattyúkra szakosodott szakboltból.
A cikkért köszönettel tartozunk a Szivattyúshop.hu szivattyú webáruháznak.
Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!
Hasznos volt a cikk az Ön számára? Ha igen, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!