Hasznos tudnivalók
Származás: régi, magyar fajta, mely korábban igen népszerű volt Pécs környékén, első leírója Bereczki Máté 1896-ban megjegyezte, hogy a város vidékén „régóta el van terjedve s ott, a piaczokon keresett és kapós gyümölcs”. A Dráva-mentén és az Ormánságban máig megtalálható.
„Nagyobb folyóvizeink mellékén, kivált nagy városok közelében, piaczi elárusításra méltó volna nagyban is tenyésztenünk.” – javasolta Bereczki.
Hajtásrendszer: fája mérsékelt növekedési erélyű, de edzett, éles szögben felfelé törő, jól elágazódó ágrendszerű, szellős, magas, gömb alakú koronát nevel. Vesszője sötétbarna, vastag, középhosszú vagy hosszú, egyenes, merev, sűrűn molyhos, az ízközök közepes hosszúságúak, kevéssé paraszemölcsös. Levele kicsi, sötétzöld, sima, tompa fényű, tojásdad, éles hegyben végződő, fonákán molyhos, sűrűn és viszonylag szabályosan fűrészes szélű.
Termőképesség: korán termőre fordul, rendszeresen és igen bőven terem. Korai virágzású, jól termékenyülő. Önmeddő.
Porzói: 'Cox narancs renet', 'Jonathan',’Téli arany parmen’.
Gyümölcs: július elején szedhető, kis vagy közepes méretű, kúpos gömbölyded alakú, általában szabálytalanul boltozott, nem vagy gyengén bordázott. Héja vékony, sima, zsíros tapintású, nem vagy csak kevéssé hamvas, sárgászöld alapszínű, a napos oldalán piros fedőszínnel mosott, csíkokkal és pöttyökkel tarkított, apró paraszemölcsökkel pontozott. Húsa fehér vagy sárgásfehér, puha, lédús, édes, enyhén savanykás, egyedi zamatú, kellemes ízvilágú, illatos.
Friss fogyasztásra és konyhai feldolgozásra kiváló.
Talajigény: nem válogat a talajtípusok között, a kötött és a homoktalajon egyaránt megél, a savanyú és meszes talajokon is jól fejlődik, amennyiben a jó víz- és levegőgazdálkodás, valamint a tápanyag utánpótlás biztosított.
Fény- és hőigény: napfényigényes, kerüljük az árnyékba való telepítését. Hőigénye közepes, inkább a hűvös, párás viszonyokat kedveli, a szélsőséges hőmérsékletet nem tolerálja. Hosszantartó -15 °C alatti hőmérséklet a fiatal hajtásokban, a kései fagyok pedig a virágokban és a gyümölcskezdeményekben tehetnek kárt.
Vízigény: nagy, évi 700-800 mm egyenletes eloszlású csapadékmennyiséget igényel, hosszú, aszályos időszakokban szükséges a vízutánpótlás. A ’Pamuk’ fajta különösen igényli a vízzel való rendszeres ellátottságot.
Gondozás: ültetés előtt a talajt mélyen munkáljuk meg, juttassunk ki szerves anyagot, ha szükséges fadarálékot is használjunk.
Metszése 1-3 éves korában koronaalakító, a 4. évtől fenntartó metszésből áll, melynek ideje február – március. A korona, az ágak megfelelő, kellően szellős kialakítása fontos eleme a betegségekkel és kártevőkkel szembeni védekezésnek.
Metszés után a nagyobb felületű metszési éleket sebkezelővel védjük a fertőzésektől.
A téli lemosó permetezését rügyfakadás előtt, száraz időben január-februárban, esetleg március elején végezzük. Az őszi lemosó permetezés ideje lombhullás után, fagymentes időben.
Amennyiben kártevő vagy kórokozó ütné fel a fejét növényvédőszeres kezelés alkalmazható betegség specifikusan áprilistól-júliusig.
Ültetési idő: a szabadgyökerű gyümölcsfa március-áprilisban, valamint október-novemberben, a konténeres márciustól novemberig, ill. ha nem fagyott a talaj, akár télen is ültethető.
Alany:
Fontos tudni!
Kifejlett magasság: 4-5 m Termés felhasználhatósága: friss fogyasztás, konyhai feldolgozás
Védett tartalom
Sor- és tőtávolság: 6x5 m
Termésérés: július eleje
Fény- és hőigény: nagy és közepes
Vízigény: nagy