Hasznos tudnivalók
A Magyar Gyógynövénymag Keverék főbb jellemző
A Magyar Gyógynövény magkeverék olyan növények jól megkomponált összeállítása, melyek nem csak kertünk ékei lehetnek, hanem változatos gyógyhatásokkal is rendelkeznek, mely mögött hosszú szakirodalom áll.
A gyógynövény magkeverékben az alábbi növények találhatók:
Cickafark (Achillea millefolium) Lyukaslevelű orbáncfű (Hypericum perforatum) Orvosi zsálya (Salvia officinalis) Lándzsás útifű (Plantago lanceolata) Orvosi ziliz (Althea officinalis) Citromfű (Melissa officinalis) Kisvirágú füzike (Epilobium parviflorum) Tejoltó galaj (Gallium verum) Mezei katáng (Cichorium Intybus) Kamilla (Matricaria chamomilla) Szurokfű (Origanum vulgare) Mezei kakukkfű (Thymus serpyllum) Jó tanács: A gyógynövények alkalmazása és felhasználása előtt mindig tájékozódjunk részletesen és kérjük háziorvosunk segítségét, hogy az adott növényt hatóanyagai miatt használhatjuk-e vagy sem!
Talajigény: Közepes tápanyag ellátottságú vagy tápanyagban szegény, jó vízgazdálkodású kerti talaj ideális a növények számára.
Fényigény: Nagy. Napos, esetleg kúszó árnyékos területekre vessük a magokat.
Vízigény: A kifejlett növények kis vízigényűek.
Tápanyagigény: Közepes. Az ültetés előtti talajelőkészítés során kijuttatható érett komposzt vagy szervestrágya.
Gondozási, ápolási munkák: A magvetés történjen megfelelően előkészített, laza talajba. A magokat kb. 1 cm mélyre vessük, így az eltérő magméret nem jelent hátrányt a kelés során.
Az elvetést követően öntözzük rendszeresen a növényeket, ennek gyakoriságát a növények több leveles állapotában csökkenthetjük. Ha azt szeretnénk, hogy az egynyári növények magról felújuljanak az elnyílt virágokat és virágzatokat ne távolítsuk el!
Fontos tudni:
Védett tartalom
Felhasználható rész: Virág, levél.
Teáját elsősorban női betegségekre, valamint felfázás tüneteinek enyhítésére, légúti panaszokra, gyomor és bélhurut, vese- és hólyaggyulladásra használhatjuk.
Felhasználható rész: Virágos hajtás.
Antidepresszáns, közérzetjavító, enyhe nyugtató hatású. Szívbetegeknek, gyomorfekély és reflux-betegség esetén is ajánlott. Kiváló gyulladáscsökkentő és immunerősítő.
Felhasználható rész: Levél.
Gyulladáscsökkentő és összehúzó hatású. Levelének forrázata torokgyulladásra, szájüreg öblögetésére, belsőleg izzadás, bélhurutra, húgyúti fertőtlenítésre egyaránt alkalmazható.
Felhasználható rész: Levél
Kiváló gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő és sebgyógyító, rovarcsípések, kisebb égési sérülések esetén is használatos a friss útifű levél. Légutak gyulladásos megbetegedéseiben, köhögéscsillapítására, köptetőként használjuk, legtöbbször szirup formájában.
Felhasználható rész: Levél, virág, gyökér
A köhögéscsillapító, köptető és vizelethajtó tulajdonságú leveleit nyáron gyűjtjük. Teáját húgycsőgyulladásra és vesekövek kezelésére is használják.
Felhasználható rész: Levél.
Idegerősítő, idegnyugtató, görcsoldó, emésztést segítő, vizelethajtó és izzasztó hatású.
Felhasználható rész: Virágos hajtás.
A virágos hajtása gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatású. „A férfiak gyógynövénye”.
Felhasználható rész: Virágos hajtás
Teája vese- és májtisztító, nyirokrendszeri és hasnyálmirigy problémák esetén használható.
Felhasználható rész: Gyökér, hajtás.
Serkenti az étvágyat és elősegíti az epetermelést. Hatékony emésztési zavarok kezelésében.
Felhasználható rész: Virágzat.
Nyugtató, görcsoldó, szélhajtó, emésztést serkentő, gyulladáscsökkentő és jótékony hatású emésztési zavarok kezelésében. Forrázatát külsőleg szem-és sebborogatásra, toroköblítésre használjuk.
Felhasználható rész: Virágzó leveles hajtás.
Teája köhögéscsillapító, baktériumölő, idegnyugtató.
Felhasználható rész: Virágzó hajtás.
Köhögés ellen jól használható, de e mellett immunerősítő. Étvágyjavító, gyomorjavító, görcsoldó, szélhajtó is.
Fényigény: Nagy
Vízigény: Magvetés után nagy – Kifejlődött növényeké kicsi
Kifejlett magasság: 20-10 cm (fajtól függően)
Ajánlott ültetési mélység: 1-1,5 cm
Vetés ideje: Március - Április
Virágzási idő: Május vége - Szeptember