Ár: | méret: | Kosárba |
2.490 Ft
|
40 - 60 cm
|
|
3.890 Ft
|
80 - 100 cm
|
Hasznos tudnivalók
Származás: a mirtuszlonc Délnyugat-Kínában, Jünnan és Szecsuán tartományokban, patakok mentén őshonos örökzöld cserje, ami akár 3000 m magas területeken is megtalálható. 1908 körül Ernest Henry Wilson (1876-1930) angol botanikus, növénygyűjtő, felfedező révén került Európába.
A róla elnevezett ’Ernest Wilson’ fajtát Németországban nemesítették.
Habitus: erőteljes, 1,2-1,5 m magas, hajtásai felfelé törők, majd lefelé ívelők, sűrűn elágazók. Gömb formájú. Dús lombozatát kicsi, 6-10 mm hosszú, élénkzöld, fényes, bőrszerű, ovális, ép szélű levelek alkotják, melyek minden évszakban mutatósak.
Virág: május-júniusban rövid kocsányon hozza párosával nyíló, harang alakú, krémfehér, apró virágait, melyek nem képviselnek nagy díszítőértéket, ráadásul a lomb gyakran el is takarja őket, ám kellemesen édes illatot árasztanak, aminek köszönhetően vonzzák a méheket és más beporzó rovarokat.
Termés: ősszel jelennek meg kerek, sötétlila, párosával összenőtt, fényes bogyói. Mérgező voltuk miatt emberi fogyasztásra nem alkalmasak, a madarak számára viszont kedvelt csemegét jelentenek.
Talajigény: nem válogatós, de a laza szerkezetű, jó vízelvezetésű, tápanyagban gazdag talaj ideális a számára.
Fényigény: közepes. Védett, félárnyékos helyet szeret, de napos és árnyékos helyen is kielégítően fejlődik.
Vízigény: közepes, s bár jó szárazságtűrő, a rendszeres öntözést meghálálja, a pangó víztől viszont óvjuk.
Gondozás: könnyen nevelhető. Nem igényel rendszeres metszést, ám formájának megőrzése érdekében, hogy egyenletes és kompakt maradjon, a virágzást követően érdemes alakítani. Kártevőkre és kórokozókra nem érzékeny, a légszennyezésnek is jól ellenáll.
Társítás és elhelyezés a kertben: a mirtuszloncok sokoldalúan használhatóak, nem kifejezetten igényesek, ezért nem meglepő, hogy egyre kedveltebbek. Jól mutatnak szoliterként, talajtakaróként, szegélynövényként, de alkalmazhatóak rézsűk beültetésére és alacsony, sűrű sövényként egyaránt. Aki kedveli a puszpángot, más néven buxust (Buxus sempervirens), de az azt újabban súlyosan károsító selyemfényű puszpángmolyt nem szívesen látná a kertjében, ideális alternatíva a mirtuszlonc.
Az 'Ernest Wilson' felhasználásával sokféle társítást is létrehozhatunk. Egy kellemes hangulatú, árnyas kertrész kialakításához válasszuk a háttérbe a ’Globosum’ gömbjuhart, mellé pedig a ’Golden Wonder’ berkenyét, ami leveleivel, virágával és termésével is díszít.
Előttük kapjon helyet az édesen illatos ’Anne Russel’ tavaszi bangita és az ’Ernest Wilson’ terülő mirtuszlonc.
Az intenzív színekben pompázó, 1 m-es végleges magasságot elérő ’Twilight’ japán szentfával, a tavasz második felében, nyár elején virágzó ’Nikko’ fehér virágú törpe gyöngyvirágcserjével, végül a bájos, sárga virágokat bontó - elszórtan ültetetett - erdei berkipimpóval tegyük teljessé az összeállítást.
Társításra javasolt növényfajták:
Acer platanoides 'Globosum' – Gömbjuhar Fontos tudni!
Kifejlett magasság: 1,2-1,5 m Felhasználási terület: szoliter, alacsony sövény, talajtakaró, évelőágyak, ágyásszegély, rézsűk, sziklakert, vidéki kert, természetközeli kert, rovarbarát kert, francia kert, mediterrán kert, dézsanövény, puszpáng helyettesítésére
Védett tartalom
Sorbus arnoldiana 'Golden Wonder' –Berkenye
Viburnum burkwoodii 'Anne Russel' – Illatos tavaszi bangita
Nandina domestica 'Twilight' - Japán szentfa
Deutzia crenata 'Nikko' – Törpe gyöngyvirágcserje
Waldsteinia geoides – Erdei berkipimpó
Kifejlett szélesség: 1-1,2 m
Ültetési tőtáv: 1-1,2 m
Virágzási idő: május - június
Méhlegelő: igen
Fényigény: közepes
Vízigény: közepes
Lombhullató: nem