Hasznos tudnivalók
Származás: Franciaországban a Nemzeti Mezőgazdasági Kutatóintézetben (INRA) 1977 óta folyó nemesítési program keretében - melynek célja a korán termőre forduló, késői virágzású, nagy hozamú, ellenálló, minőségi magbelű fajták előállítása - hozták létre 1978-ban, a ’Franquette’ és a ’Lara’ fajták keresztezésével. 1995-ben került bevezetésre.
Hajtásrendszer: fája közepesen erős növekedési erélyű, felfelé törő, sudaras, viszonylag keskeny alakú koronát nevel.
Termőképesség: korán termőre fordul, rendszeresen és bőven terem, mivel terméseit mintegy 90%-ban oldalrügyön hozza. Későn fakad és virágzik, ezért a tavaszi fagyok ritkán károsítják. Nőelőző virágzású, azaz hímivarú virágai hamarabb érnek be, a megporzásához vele együttvirágzó, hímelőző fajtára van szükség a közelében. Az önmegporzáshoz részleges homogámiával is rendelkezik.
Porzói: ’Broadview’, ’Fernette’, ’Lara’, ’Ronde de Montignac’.
Gyümölcs: szeptember 3. és október 2. dekádja között szedhető, közepes méretű (kb. 10-12,4 g, 32 mm átmérőjű), gömbölyded vagy ovális, megnyúlt alakú, jól zárt. Héja vékony, finoman barázdált, kiemelkedő karimájú, halvány barna. A bél világos borostyánsárga, jó minőségű, ízletes, édeskés, magas olajtartalmú (62%), a héjat jól kitölti, a magbél aránya (44-48%).
Könnyen törhető és tisztítható, jól tárolható.
Talajigény: nem válogat a talajtípusok között, a talaj kötöttségével és kémhatásával szemben nincsenek különösebb igényei, a legfontosabb, hogy jó víz- és levegőgazdálkodású, humuszban- és tápanyagban gazdag, mélyrétegű legyen.
Fény- és hőigény: nagy, napos, meleg fekvést válasszunk számára, bár a téli hidegre (a -25-28°C-ot is károsodás nélkül elviseli) nem érzékeny, de a tavaszi fagyok okozhatnak kárt a barkákban.
Vízigény: nagy, átlagos időjárási viszonyok között, kb. 800-1000 mm az évi vízszükséglete, a hőmérséklet növekedésének arányában nő a vízigénye, aszályos, csapadék mentes időszakokban rendszeresen öntözzük. A júliusi-augusztusi csapadékhiány negatívan hat a dióbél méretére.
Gondozás: telepítésnél vegyük figyelembe, hogy a diófa hosszú életű (80-100 év), gyökere messzire hatol, az átültetést rosszul tűri, terebélyesre nő, fejlődéséhez sok fényt és teret kíván, ezért helyét körültekintően válasszuk meg.
Ültetés előtt a talajt mélyen munkáljuk meg, juttassunk ki bőven szerves anyagot, a termőréteg vastagsága nagyon fontos a fák növekedése és a terméshozam bősége szempontjából egyaránt. Egy egészséges, koros fa esetén éves szinten kb. 30-40 kg dióra számíthatunk. A magról nevelt csemeték 10-12 évesen, az oltottak 3-4 évesen hozzák első termésüket.
Ami a metszést illeti az alakító metszést télen végezzük, mivel tavasszal a nehezen beszáradó seb miatt korhadás indul meg. A ritkító metszés ideje augusztus, ekkor távolítsuk el a száraz, elfagyott ágakat, vesszőket.
Sövényművelésre alkalmas.
A szüretet akkor kezdhetjük, amikor a zöld burok megrepedt.
Betegségekkel szemben jól ellenáll.
Ültetési idő: a szabadgyökerű gyümölcsfa március-áprilisban, valamint október-novemberben, a konténeres márciustól novemberig, ill. ha nem fagyott a talaj, akár télen is ültethető.
Alany:
Fontos tudni!
Kifejlett magasság: 8-15 m Termés felhasználhatósága: friss fogyasztás, konyhai feldolgozás, tárolás
Védett tartalom
Sor- és tőtávolság: 10x10 m
Termésérés: szeptember 3. – október 2. dekádja
Fény- és hőigény: nagy
Vízigény: nagy