Hasznos tudnivalók
Származás: Kanadában nemesített fajta.
Hajtásrendszer: kb. 2-2,5 m magas fája gyenge növekedési erélyű, oldalágakat nem hozó, dús lombú, kompakt, karcsú (kb. 0,5-1 m széles), oszlopos koronájú, az egyenes törzset a virágok, megfelelő kötődés esetén a termések is összefüggő tömegben borítják.
Termőképesség: korán termőre fordul, rendszeresen és bőven terem (akár 15 kg-ot évente). Habár öntermékeny, pollenadóval - pl. a 'Sylvia' fajtával - telepítve jobb a terméskötődés, nagyobb és biztosabb hozamra számíthatunk. Mivel későn virágzik a fagyok kevésbé veszélyeztetik.
Gyümölcs: június közepe és július eleje között érik, igen nagy méretű (12-15 g), szív alakú, repedésre nem hajlamos. Héja sötétvörös, rubinpiros árnyalatokkal, fényes. Húsa közepesen kemény, lédús, igen édes és aromás, magvaváló.
Felhasználható friss fogyasztásra, konyhai feldolgozásra (befőtt, lekvár stb.), fagyasztásra. Jól szállítható.
Talajigény: mélyrétegű, jó vízelvezetésű, középkötött, kissé vályogos, tápanyagban gazdag, laza, levegős talaj ideális a számára. Pangó vizes területre ne telepítsük, mert mézgásodáshoz, betegségekhez vezet.
Fény- és hőigény: nagy, napos, meleg, szellős helyet válasszunk számára kerülve az árnyékolását, a fagyzugokat, a nyirkos területeket. Inkább a kissé száraz, mint párás levegőt kedveli. A téli fagyokra nem érzékeny, csak a kirívóan hideg, -20-25 °C károsítja.
Vízigény: közepes, az ültetés évében rendszeresen öntözzük, később szükség szerint.
Gondozás: telepítésnél vegyük figyelembe, hogy a cseresznye fejlődéséhez sok fényre van szükség, ezért ne ültessük olyan helyre, ahol kis mérete miatt más fák elnyomnák, leárnyékolnák. Ültetés előtt a talajt mélyen munkáljuk meg, juttassunk ki szerves anyagot, ha szükséges fadarálékot is használjunk.
Konténeres nevelés esetén is ügyeljünk a megfelelő ültetőközegre és a tápanyag utánpótlásra.
Habitusa folytán metszést szinte egyáltalán nem igényel.
A téli - január-februárban, esetleg március elején, száraz időben történő - lemosó permetezéssel többnyire elegendő védelmet nyújthatunk fánknak, ezért tavasszal és nyáron csak különösen indokolt esetben permetezzünk!
Betegségekkel szemben ellenálló.
Ültetési idő: a szabadgyökerű gyümölcsfa március-áprilisban, valamint október-novemberben, a konténeres márciustól novemberig, ill. ha nem fagyott a talaj, akár télen is ültethető.
Alany: a sajmeggyre (Cerasus mahaleb) oltott fa növekedési erélye csökken, kisebb koronát nevel, mélyen gyökerezik, alkalmazkodóképessége nagy, a szélsőséges talajviszonyokat, így a száraz, meszes, magas pH-jú, homok- és agyagtalajokat is jól bírja, a magas talajvízszintet viszont nem tolerálja. Korán termőre fordul és már a kezdő termés évében gazdagon terem.
Fontos tudni!
Kifejlett magasság: 2-2,5 m Termés felhasználhatósága: friss fogyasztás, konyhai feldolgozás, mélyhűtés
Védett tartalom
Sor- és tőtávolság: 2x1,5-2 m
Termésérés: június közepe - július eleje
Fény- és hőigény: nagy
Vízigény: közepes