Hasznos tudnivalók
Származás: a 'Doyenné du Comice' és a 'Conference' fajták keresztezésével hozták létre 1968-ban East Malling-ban (Anglia), majd 1977-ben választották ki azt, amelyik a szülőfajták legjobb tulajdonságait ötvözte.
Hajtásrendszer: fája középerős növekedési erélyű, felfelé törő, a 'Conference'-nál valamivel kisebb koronát nevel. Vesszői barnák, sok paraszemölccsel borítottak, rövid ízközűek, a rügyek hosszúkásak, közepes méretűek.
Termőképesség: korán termőre fordul, rendszeresen és gazdagon terem, alternancia kevésbé jellemzi, túlkötődésre ellenben hajlamos, ezért - különösen a fiatalabb fák esetében - szükséges lehet a termésritkítás, a túlterhelt ágak törésének elkerülése végett. Részben öntermékeny, de bő és biztosabb terméshozam érdekében érdemes közelébe pollenadót ültetni.
Porzói: ’Conference’, ’Vilmos’.
Gyümölcs: szeptember közepén érik, középnagy vagy nagyméretű (120-220 g), elegáns formájú, hosszúkás körte alakú, akárcsak a ’Conference’. Héja sima, éretten szalmasárga, melyet részben vagy egészben hálózatos vagy foltos aranybarna rozsdamáz fed. Húsa ropogós, lédús, édes, íze telt, aromás, általában mentes a kősejtektől.
Friss fogyasztásra, konyhai feldolgozásra és tárolásra (néhány hónapig) kiválóan alkalmas. Jól szállítható.
Talajigény: jó víz- és levegőgazdálkodású, humuszban- és tápanyagban gazdag, meleg, középkötött, mélyrétegű talaj ideális a számára. A tápanyagban szegény, meszes, köves és a homoktalajokon a gyümölcs húsa kövecses lesz.
Fény- és hőigény: nagy, kerüljük az árnyékos helyre történő telepítését! A kiegyenlített, tartósan, de mérsékelten meleg éghajlatot kedveli, a nyári hőség, a téli és a kései fagyok egyaránt károsíthatják.
Vízigény: nagy, egyenletes évi elosztásban. A nyári száraz időszakokban a hajtások növekedésének, a termés megfelelő méretének elérése érdekében, valamint a kövecsesség megakadályozása végett rendszeres öntözést igényel. A pangó víztől viszont óvjuk.
Gondozás: fontos az ültetési hely jó megválasztása, ami lehetőleg hideg szelektől védett legyen. Telepítés előtt a talajt mélyen munkáljuk meg, juttassunk ki szerves anyagot, ha szükséges fadarálékot is használjunk.
A legtöbb gyümölcsfához hasonlóan 1-3 éves korban alakító metszést végezzünk, ezt követően a metszési munkája a tavaszi fenntartó metszésből áll - ennek ideje február – március -, mely a ritkítást és a fiatalítást foglalja magába. A korona, az ágak megfelelő, kellően szellős kialakítása fontos eleme a betegségekkel és kártevőkkel szembeni védekezésnek.
A metszés után a nagyobb felületű metszési éleket sebkezelővel védjük a fertőzésektől.
Téli lemosó permetezését rügyfakadás előtt, száraz időben január-februárban, esetleg március elején végezzük. Az őszi lemosó permetezés ideje lombhullás után, fagymentes időben.
A kártevőkkel és betegségekkel (pl. varasodás) szemben jó rezisztenciával bíró körtefajta.
Amennyiben mégis kártevő vagy kórokozó ütné fel a fejét növényvédőszeres kezelés alkalmazható betegség specifikusan áprilistól-júliusig.
Ültetési idő: a szabadgyökerű gyümölcsfa március-áprilisban, valamint október-novemberben, a konténeres márciustól novemberig, ill. ha nem fagyott a talaj, akár télen is ültethető.
Alany: a vadkörte alanyra (Pyrus pyraster) oltott fa hosszabb életű, többnyire erős növekedésű, terebélyes koronát nevelő, törzse közepes méretű, a különböző talajadottságokhoz, éghajlati viszonyokhoz aránylag jól alkalmazkodó, klorózisra, téli fagyokra kevésbé érzékeny. Gyökérzete ritka és a magas talajvízszintet nem tolerálja.
Fontos tudni!
Kifejlett magasság: 5-8 m Termés felhasználhatósága: friss fogyasztás, konyhai feldolgozás, tárolás (néhány hónapig)
Védett tartalom
Sor- és tőtávolság: 6x6 m
Termésérés: szeptember közepe
Fény- és hőigény: nagy és közepes
Vízigény: nagy