A tél valószínűleg az év legegyszerűbb időszaka arra, hogy akaratunkon kívül megöljük szeretett szobanövényeinket. Az álságos nevelési körülmények, a téli lakás, a kevés fény,, a száraz levegő mind-mind hozzájárul ahhoz, hogy megterhelje a növényeinket.
A szobanövényei nem védettek az életüket veszélyeztető kihívásoktól a tél folyamán, annak ellenére, hogy szabályozott hőmérsékleten vannak a lakásban. Mindattól függetlenül, hogy a növények egész évben szobanövények vagy csak a téli időszakra hoztuk be őket a lakásba, szükségük van az optimális nevelési körülményekre. Ha ez nincs meg, a növény megfázik, megbetegszik és gyakran elpusztul…
Találkozott már ezzel a problémával? Olvassa el az alábbi cikkemet, ahol megpróbáltam összegyűjteni pár tanácsot a szobanövények téli nevelésével kapcsolatban.
Az öntözés csökkentése
Az egyik legáltalánosabb probléma ilyenkor a túlöntözés. A szobanövények nagy részének fontosak az olyan időszakok, amelyek során kicsit szárazabb a talajuk. Nem szabad állandóan vizes, szinte tocsogós körülmények között lenniük, mert nem párologtatnak olyan sokat, mint például nyáron, emiatt nem tudnak mit kezdeni az állandó, pangó vízzel. Ennek eredményeként a gyökereik berothadnak és szépen lassan elpusztul a növény.
Olvassa el cikkemet a téli kerti teendőkről!!
Az segítség, hogy mi magunk is könnyen megállapíthatjuk, hogy szükséges-e már megöntöznünk a növényrt, vagy sem. Annyit kell tennünk, hogy ne csak a talaj felszínét nézzük meg, hogy átnedvesedett vagy sem. Dugjuk le a hüvelykujjunkat 4-5 cm mélyre a talajban. Ha itt száraz talajt érzünk, akkor öntözni kell. Ha a talaj még nedves, akkor várjunk az öntözéssel.
Az is jó módszer, ha megemeljük a növény cserepét. Ha túl könnyű, akkor valószínűleg száraz, ekkor öntözzük meg kicsit. Ha folyamatosan párásítja a növény környezetét, akkor kisebb eséllyel fognak kiszáradni szobanövényei.
Fontos, hogy a citrusfélék és a páfrányok nem tűrik, ha száraz a talajuk, nekik állandóan nedvesen kell tartani az ültetőközegüket. Nem vizesen, csak nedvesen, erre figyeljünk! Hogy milyen gyakori legyen az öntözés a téli hónapokban? Elég hetente vagy kéthetente egyszer megöntözni őket és ekkor sem kell nekik annyi víz, mint a nyári időszakban. Ilyenkor sokuk pihen, energiát gyűjt.
Ez igaz akkor is, ha a szobanövényeink a kertben nyaraltak. Az ősz kezdetén bekerültek újra a lakásba: a melegről, a csiklandó napfényből újra a sötétebb, hűvösebb lakás ad nekik otthont. Innentől pihennek egy kicsit. A pihenő növényeknek pedig jóval kevesebb vízre van szükségük, hiszen ha sok vizet kapnak, puha, élettelen hajtásokat hoznak, amelyek nem maradnak meg és az anyanövényt is gyengítik. Szóval elég 10-14 naponta öntözni.
A pozsgás növények esetében elég csak kéthetente öntözni, a kaktuszok esetén pedig egész télen csak 1-2 alkalommal öntözzük meg őket. A télen virágzó növények esetében – mint a karácsonyi kaktusz vagy a mikulásvirág – gyakrabban kapjanak kisebb adag vizet.
Fontos, hogy az öntözéshez – lehetőség szerint – ne használjon hideg vizet. Használjon szobahőmérsékletű öntözővizet, hogy elkerülje a gyökérzet sokkolását.
Több fényt!
Mindannyiunknak – az embereknek, az állatoknak és a növényeknek is - szükségünk van fényre, Télen elég nehéz annyit kapni belőle, amennyi megfelelős nehéz belőle sokat kapni, amikor a napok olyan rövidek, mint a télen. A szobanövényeknek ilyenkor a fő fényforrásuk az ablak. Helyezze növényeit fényes ablakokhoz közel, és olyan helyiségekbe, amelyek télen is fényt kapnak.
Segítsen a növényeinek megbirkózni a kevés fénnyel, a szürkeséggel:
- Ha lehetséges, vigye a növényeket közelebb az ablakokhoz!
- Tisztítsa meg az ablakokat a maximális fényáteresztés érdekében!
- Mossa le a port a növényekről, hogy a levelek maximálisan kihasználhassák a rendelkezésre álló fényt!
- Adjon nekik mesterséges fényt fénycsövekkel vagy speciális növénylámpákkal!
Páratartalom
A lakások nagy része télen csak 5-10% relatív páratartalmat kínálnak a növényeknek. Szobanövények nagy részének 40-50% páratartalom igénnyel rendelkeznek. Az alacsony páratartalom jelei lehetnek az elbarnult levélcsúcsok és a takácsatka megjelenése a levélhajlatokban és a levélfonákon. Szerencsére számos módja van annak, hogy növelje a lakásában a páratartalmat. Ha otthonában van párásító berendezés, akkor vigye a növények közelébe, hogy élvezhessék a masina előnyeit.
Ha nincs, akkor kezdje azzal a műveletet, hogy csoportosítja a növényeit. A magasabb páratartalmat kívánó fajok és fajták kerüljenek a konyhába vagy a fürdőszobába, ezekben a helyiségekben ugyanis alapvetően magasabb a páratartalom általában. Ugyancsak régi és jól bevált trükk, ha a növény cserepének alátétébe kavicsokat helyez, és ezt így önti fel öntözővízzel. Így a növények nem közvetlenül vízben állnak, de folyamatosan víz veszi őket körül.
Érdemes beszerezni egy kézi permetezőt, amelyet használ naponta a páraigényesebb növényei közelében. Vigyázzon, nem szabad túlzásba esni, ugyanis a túl hosszú ideig tartó magas páratartalom vonzza a gombás és baktériumos fertőzéseket.
Ügyeljen a hőmérsékletre!
A legtöbb szobanövénynek hasonló hőmérsékleti igényei vannak, mint az embereknek. Ha túl melegen vagy hidegen tartjuk őket, ők is ugyanúgy megsínylik, mint mi, emberek. Fontos, hogy távoltartsuk őket a hideg huzattól és a meleg radiátoroktól, kályháktól, kandallóktól. A hőmérséklet folyamatos ingadozása ugyanúgy legyengíti őket, mint a hosszan tartó hő vagy hideg.
Fogja diétára szobanövényeit!
Mivel – ahogy ezt fentebb is írtam – a szobanövények nem növekednek aktívan a téli időszakban. És ha ez így van, akkor nincs szükségük folyamatos tápanyagellátásra. Ha ilyenkor foylton tápoldatot kapnak, akkor csak felborul a természetes biológiai ciklusuk, ezért érdemes tavaszig abbahagyni ezt a folyamatot. Ha tavasszal elkezdenek új leveleket, hajtásokat hozni, akkor érdemes újra ellátni őket tápanyaggal.
Tisztítsa meg a leveleiket!
A szobanövények a lakásban gyakran beporosodnak, főleg a nagy levélfelülettel rendelkezők, mint például a Monstera. A por csökkenti a levél felületére jutó fény mennyiségét és ezáltal gyengülni fog az egészségi állapotuk. Ezért érdemes rendszeresen letörölni róluk a port egy puha kendővel.
Bánjon úgy velük, mint egy gyermekkel, óvja és ügyelje őket. Higgye el, meg fogják hálálni!
Nézze meg Ön is kertészetem széles választékát!
Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!
Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!