A kertészkedés remek hobbi, elég csak a szabad levegőn töltött időre gondolni, vagy a sikerélményre, amit a nyíló virágok vagy a beérő termések szereznek, és persze ne felejtsük ki a leszüretelt gyümölcs csodás ízét sem. A kertészkedés ugyanakkor nem csak felhőtlen szórakozás, olykor kockázatos is lehet, sajnos néha hajlamosak vagyunk elfeledkezni arról, hogy kedvenc időtöltésünk részben veszélyes üzem, hiszen jellemzően éles vagy hegyes szerszámokkal, erős gépekkel vagy éppen mérgező vegyszerekkel dolgozunk.
Igencsak hasznos dolog lehet tehát felkészülni a veszélyekre, egyfelől preventív módon, tehát az óvatosságra koncentrálva, másfelől reaktív módon, vagyis a baj megtörténte utáni kezelésre, elsősegélyre gondolva! Lássuk, mik lehetnek a leggyakoribb veszélyforrások!
Kéziszerszámok
Az ásó, a kapa, a gereblye alapvetően mind ártatlan kerti segédeszközök, mégsem szabad felelőtlenül kezelni őket. Használat közben mindig viseljünk masszív, erős anyagból készült lábbelit, hiszen a talajon dolgozva a láb van kitéve elsősorban sérüléseknek.
Strandpapucs, vagy a lyukas edzőcipő helyett húzzunk gumicsizmát, vastag műanyagból készült kerti papucsot, vagy egy magasszárú bakancsot, mely még a bokánkat is megóvja az egyenetlen talajon való kifordulástól. A szerszámokat ne fektessük el a talajon munka közben vagy után, a fűben vagy a puha talajban észrevétlenek lehetnek, és rálépéssel, belerúgással komoly sebet ejthetnek.
A szerszám nyele legyen mindig ép, erős, repedésmentes, a fém fejek pedig megszorítva, stabilan üljenek a nyél végén! A különféle kéziszerszámok jellemzően vágott, szúrt sebeket okozhatnak, ha megtörtént a baj, az első a seb megtisztítása, fertőtlenítése, utána be kell kötözni, és feltétlenül orvoshoz kell fordulni! Tartsunk otthon egy szabványos elsősegély dobozt, amiben a gyors ellátáshoz minden megvan!
Kerti gépek
A különféle motoros berendezések mindenképpen fokozott óvatosságot igényelnek, kezelésüket kezdetben nagyfokú óvatossággal, később pedig folyamatos odafigyeléssel végezzük. A legtöbb kerti gép sebesen forgó pengével vagy egyéb mozgó vágóéllel rendelkezik a fűnyírótól kezdve, a szegélyvágón át, a rotációs kapáig, így baleset esetén igencsak komoly vágott, tépett vagy akár csonkolásos sérülések keletkezhetnek, vagyis az egyetlen járható út a körültekintő használat!
Az elektromos berendezéseknél külön odafigyelést igényel az áramütés elkerülése. Mindig ügyelni kell arra, hogy a kábelt ne vágjuk át vagy sértsük fel a géppel, érdemes minden használat után gyorsan végignézni a kábelt, hogy nem sérült, szakadt-e meg?
Tilos a vizes használat, vagyis esőben, de még nyirkos, vizes növényzet esetén se vegyük elő például az elektromos fűnyírót vagy sövényvágót. Amennyiben úgy látjuk, hogy valaki áramütést szenvedett, legelőször az áramforrást iktassuk ki, például a dugó konnektorból kihúzásával vagy a biztosíték lekapcsolásával! Még kisebb áramütés esetén is forduljunk orvoshoz, lehet, hogy megfigyelésre lesz szükség, sőt a mentőhívás lehet a legelső teendő!
A benzines gépek másképp okozhatnak gondot. A motor működése nagy hőtermeléssel jár, így a burkolatot vagy motorblokkot megérintve égési sérülést szerezhetünk, ezért még a gép leállítása után se nyúljunk hozzá annak melegedő részeihez, legalább 5-10 percig. Az égési sérüléseket hűtéssel kezelhetjük házilag, ez azonban nem elegendő, szükség lesz orvosi ellátásra is, még a kisebb égési sebek is elfertőződhetnek, súlyosbodhatnak.
Vegyszerek
Szinte minden kertben használunk kemikáliákat, például műtrágyát, permetszereket, egyéb növényvédelmi szereket, vagy akár rágcsálóirtót, de a benzines gépekhez való üzemanyag is ide sorolható.
Nagyon fontos, hogy ezek ne jussanak az emberi szervezetbe, sem véletlen lenyeléssel (ettől elsősorban a kisgyermekeket kell óvni), sem belégzéssel vagy például a kéz sérülésein keresztül.
Ezért a vegyszerek kezelése, használata során viseljünk védőmaszkot, akár arcvédő plexi kombinálásával, és húzzunk gumikesztyűt (a szövetkesztyűk ilyenkor nem hatásosak). A vegyszereket tároljuk biztonságosan, zárható helyiségben vagy szekrényben, magas polcra helyezve, jól lezárt edényben, flakonban.
Fontos, hogy minden tárolóedény rendelkezzen címkével (gyári vagy kézzel írt is megfelel), így beazonosítható, hogy mit tartalmaznak. Mérgezés gyanúja esetén sose kezeljük magunkat a közszájon forgó praktikákkal (például tej ivásával), minden vegyszer másféleképpen hat és az ellenszerük is sokféle lehet, ezért azonnal forduljunk orvoshoz, és lehetőleg vigyük magunkkal a bajt okozó szer flakonját, címkéjét, hogy a doktor szakszerűen kezelhesse a problémát.
Amennyiben hasznosnak találta a bejegyzést, kérem ossza meg ismerőseivel, nyomjon egy Tetsziket!