Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Kaukázusi medvetalp tudnivalók

A kaukázusi medvetalp (Heracleum mantegazzianum) a zellerfélék (Apiaceae) családjába tartozó évelő növény, mely erre a csoportra jellemzően furokumarinokat tartalmaz, de a család többi tagjától eltérően, jóval nagyobb mennyiségben.

Származása: Kaukázus vidékén és Közép-Ázsiában őshonos. A 19. században került az angliai Királyi Botanikus Kertekbe és a második világháborút követően indult meg a terjedése, így egy neofiton (1500-as évek után behurcolt), özönnövényként tartjuk számon, mely napjainkra egész Európában elterjedt.

Megjelenése: 2-2,5 méter magas növény, így Európa legnagyobb lágyszárú növénye. Szára bordó foltokkal tarkított. Levelei összetettek, a levéllemez osztott és egy-két méteres szélességet is elérhetik. A szár és a levél is finoman szőrözött. A 80 centiméteres nagyságot is elérő ernyős virágzatába, fehér, apró virágok tömörülnek. Termése kb. 1 cm hosszú, ovális formájú, lapos, ősszel érik be. Egy növény az ősz folyamán több ezer termést érlel be. A magok több, mint 10 évig csíraképesek maradnak.

Környezeti igénye: Tágtűrésű faj, de a nedves, árnyékos környezet ideális a számára. Jellemzően utak mentén, irtások területén a gyomtársulásokban növekszik, méretéből adódóan a többi növényfajt elnyomja.

Hatóanyag, a mérgezés menete: Nagy mennyiségben tartalmaz furokumarint, mely amellett, hogy rákkeltő a bőrt erősen fényérzékennyé teszi, mely hólyagos gyulladást okoz. A növényt beborító szőröknek köszönhetően elég a növényt megérinteni, hogy reakcióba lépjen a bőrrel. Ha az érintett bőrfelületet UV sugárzás éri, akkor a bőr kipirosodik és viszketni kezd, 16-48 órán belül pedig égési sérülésekre hasonlító hólyagok jelennek meg.

Mit tegyünk, ha hozzáértünk a kaukázusi medvetalphoz?

Erős, viszkető, égő érzést vált ki a növény érintése, azonban ne vakarjuk és ügyeljünk arra, hogy kezünkkel a szemünkbe ne dörzsöljük bele (átmeneti látási problémát, súlyos esetben maradandó vakságot is okozhat). Az érintett területet mossuk le szappanos vízzel és gyulladáscsökkentő spray-vel fújjuk le. Amennyiben erre nincs lehetőség, úgy tiszta, száraz ruhával takarjuk a sérülést védve a fénnyel való érintkezéstől és kezeljük minél hamarabb a tünetek súlyosbodása vagy hólyagos gyulladás kialakulása esetén azonnal bőrgyógyászhoz kell fordulni!

Mérgezés elkerülése: A balesetek elkerüléséhez szükséges a növény biztos felismerése, így ha ilyen növényt lát, akkor ne menjen a közelébe. Ha nem vette észre és sérülést okozott azt ne vakarja, szappanos vízzel mossa le, fény elől takarja el száraz ruhával. Keressen fel bőrgyógyász szakorvost.

Ha ilyen növénnyel kell dolgoznia (növényirtás): Csak és kizárólag zárt ruházatban, kesztyűben és lehetőség szerint védőszemüvegben közelítse meg a növényt. A ruházatot levétel előtt tisztítsa meg és úgy vegye le, hogy a külső része ne érintkezzen bőrfelülettel.

Tartalomhoz tartozó címkék: évelő növény