Önnek mi jut eszébe, amikor azt mondom, hogy gyertyán? Egy dekoratív fa? Egy esztétikus sövény? Bármelyiket is válaszolta, igaza van, ugyanis mindkét megjelenési formája ismert és igen közkedvelt is. A gyertyán sokoldalúságát mutatja az is, hogy a fa- és papíriparban is igen közkedvelt alapanyag, sőt, a zongora bizonyos részei is gyertyából készülnek.
Érdekes, hogy legtöbbször a fa alakkal társítjuk ezt a növényt, mégis ritkán találkozhatunk vele ilyen formában, ez nem véletlen, hiszen gondosan metszve is megőrzi dekoratív jellegét és így akár szoliter növényként és térhatárolóként is felhasználhatjuk, sőt kisebb kertekbe történő telepítése is lehetséges. Kerítésként vagy térelválasztóként is megállja a helyét, hiszen annak ellenére, hogy lombhullató növényről van szó.
A gyertyán igényei
Valójában igen alacsony igényű növényről van szó, a talaj terén sem válogatós. Tény azonban, hogy sovány talajban lassabb fejlődést mutat. Remekül tűri az árnyékot és nem árt neki a fagy sem, azonban a szárazságot nehezebben viseli. A betegségek és a kártevők többnyire elkerülik, ha mégis valamilyen rendellenességet tapasztal, jó eséllyel egy egyszerű permetezés megoldja majd a problémát.
A gyertyán fajtái
A közönséges gyertyán mellett létezik több különböző típusa is ennek a növénynek, valójában összesen húsz különböző faja ismert. Lássuk a legnépszerűbb változatokat! Az oszlopos gyertyán körülbelül 10 méter magasra nő, ideális sorfának és parkfának egyaránt. A csüngő ágú gyertyán ágai az első időszakban még egyenesek, később azonban lefelé hajlóvá válnak, sokan nevezik esztétikus szomorúfának a kinézetéből adódóan.
A keleti gyertyán tulajdonképpen 5-8 méter magasra megnövő bokorfa, amelynek sokkal kisebb levelei vannak, mint társainak, így igazán különlegesnek számít.
Kinek jó választás a gyertyán?
Ha egy hatalmas birtoka van, akkor bátran feldobhatja az összképet egy magasra növő gyertyán fával. Emellett akkor is remek választás ez a növény, ha már régóta gondolkozik azon, hogy szeretne egy sövényt a kerítés mellé vagy annak helyére.Mivel egy nagyon alacsony igényű, ugyanakkor esztétikus növényről van szó, hamar nagyon megszereti majd a gyertyánt.
A gyertyán, mint fa
Az erdőkben, természetes élőhelyeken akár 20-25 méter magasra is megnőhet egy gyertyán, viszont a parkokban és egyéb közterületeken rendszerint inkább 10-15 méteres változatokkal találkozhatunk. A legfőbb díszítőértékét esztétikus lombkoronája, valamint különleges termése adja.
Alapvetően ugyan nem hazai eredetű növényről van szó, de mára már nálunk is őshonosnak számít ez a nyírfafélék családjába tartozó lombhullató. A gyertyán őszi lombszíne sárgás, így a nyarat követően a kert képét új árnyalatokkal ajándékozza meg. Bizonyos fajtája ugyan alkalmas sorfának, azonban főként szoliterként ültetik ezeket a fákat, melyek leginkább nagy területű birtokokra alkalmasak.
A videómban megmutatom, hogyan néz ki egy hosszú évek óta nevelt gyertyán a a Városligetben:
A fája igen népszerű a mesteremberek körében, ugyanis igen kemény és nagyon jól esztergálható. Így akár kötélvonó csiga, orsó, sakkfigura, fatál, kaptafa, fagomb, ecsetnyél vagy akár gyalu vagy faszeg is készíthető belőle, ám tűzifaként is igen népszerű magas fűtőértéke miatt. Valójában tartóssága miatt nagyon népszerű a közönséges gyertyán, ugyanis a szabadban tartva, a talajt nem érintve a megmunkált fa 35 éven keresztül, belső térben pedig akár 800 évig is sérülés nélkül lehet a lakás éke vagy valamilyen használati tárgy hasznos eleme.
A gyertyán, mint sövény
Ebben a formában már sokkal elterjedtebb, hiszen tömött ágainak köszönhetően könnyen átláthatatlan sövényt alakíthatunk ki belőle, így ha hatékonyan takaró, ugyanakkor dekoratív sövényt szeretne a kertjébe, akkor megtalálta a megfelelő növényt. Persze joggal merül fel a kérdés, hogy miért választana a népszerű örökzöldek helyett gyertyánt sövényként. A narancsos-sárga őszi lombszín nagyon dekoratív a levelek színűket hosszú ideig megőrzik és csak az erősebb, tartós fagyos napok után hullnak le.
Ekkor válik láthatóvá a gyertyán sűrű ágrendszere, ami ilyenkor védi a portát az avatatlan szemektől. A sűrű ágrendszere révén a madárbarát kert egyik alapnövénye, ha fészkelőhelyről van szó. Természetesen nem csupán látványban válik hasznunkra, hiszen kiváló széltűrő növény, így sövényként remek szélfogó válik belőle a huzatosabb kertrészeken.
Gyertyán sövény kialakítása
A nagyméretű, termetes fából egyszerűen kialakíthatunk sövényt, hiszen nagyon jól viseli a metszést, mellyel ideális magasságban és formában tartható. A forma tekintetében a téglalap vagy a felfelé szűkülő trapéz formát érdemes előnyben részesíteni, ugyanis ilyenkor az alsó ágrészek is elegendő fényt kapnak, míg egy felfelé terebélyesedő forma választása esetén az első ágak felkopaszodhatnak a fényhiány miatt.
A metszések alkalmával a cserje 1/3 részét kell visszavágni a talajtól számított kb. 40 cm-es magasságig. A gyertyánból kialakítható sövény minimális magassága 2 méter a javasolt maximális magassága 5 méter, így magas kerítések létrehozására is alkalmas. Ami ezt lehetővé teszi az az, hogy fényigénye közepes, így félárnyékos és napos területekre egyaránt telepíthető, ezért a sövényként hosszú éveken át marad egészséges.
A gyertyán ültetése lépésről lépésre
Ha úgy döntött, hogy szívesen belevágna a gyertyán sövény ültetésébe, akkor van néhány dolog, amit tudnia kell a telepítés előtt. Az ideális tőtávolság 30-40 centiméter, ugyanis így lehet esztétikus, összefüggő és tömött sövényt létrehozni ebből a növényből.
Jelölje ki a sövény helyét és a tőtávolságokat, majd helyezze el a növényeket. Készítse el az ültetőgödröt, mely a konténer szélességének és magasságának kétszerese legyen, szabadgyökerű csemete esetén pedig 50 centiméter mély és 50cm széles ültetőgödröt készítsen.
Az ültető gödör aljába szórjon érett komposztot vagy marhatrágyát majd földet. Majd ültesse be a csemetét. Fontos, hogy szabadgyökerű fa esetében az ültetés során többször be kell öntözni, ’iszapolni’ a gyökérzet körül! A telepítést követő időszakban fontos a rendszeres öntözés, így ezt az első hetekben napi rendszerességgel, később 2-3 naponta tegye meg. A második évtől az aszályos időszakokban szükséges csak öntözni.
Kertészetemben sokféle gyertyán közül választhat, IDE KATTINTVA máris megtekintheti a kínálatot!
Ha szeretné megnézni, hogyan mutat egy 1-1,5 éves gyertyánsövény téli időszakban, akkor nézze meg a videómban:
Konténeres gyertyán csemete választásának előnyei
A konténeres kiszerelés elnevezése magáért beszél, ugyanis ezek a növények műanyag edénybe ültetve érkeznek az új tulajdonosuk kertjébe. Azért nem befolyásolja az ültetés idejét az aktuális évszak, mert ezek a növények már gyökeret eresztettek, megfelelő gondozás és odafigyelés mellett gyakorlatilag a kert új lakója semmit sem észlel abból, hogy átkerült a konténerből a kertbe. Pontosan ezért, ha nem fagyos a föld és van lehetőség az ásásra, akkor az év bármely napján elültethetők, akár télen is, amennyiben enyhe időszakról van szó.
A videómban megmutatom, hogyan néznek ki kertészetemben a konténeres gyertyánaim:
Tetszett a bejegyzés? Nyomjon egy Like-ot!