Hasznos tudnivalók
Az Allium 'Alba Bianca' – Gyöngyhagyma főbb jellemző
Jellemzés: A gyöngyhagyma az amarilliszfélék (Amarillydaceae) családba tartozó egyszikű növény, amely tulajdonképpen a vöröshagyma egy továbbnemesített változata. A vöröshagymától kicsit kisebb termetű, és kompaktabb habitussal rendelkezik.
A levelei ezüstösen hamvasok, enyhén viaszosak, elegánsak, hengeresek, a talajban pedig megtalálhatók a hagymácskák.
Az ’Alba Bianca’ gyöngyhagyma nagyobb átmérőjű (3-4 cm), gömbölyded alakú, édeskés ízű, magról és dugványról is termelhető. Alkalmas saláták hozzávalójaként nyersen, de savanyításra is kiváló, könnyen kezelhető, jó ízű fajta. Minden formában felhasználható. Fejlődése és érése korai, terméshozama nagy.
Zöldhagymaként szára is fogyasztható. Élettani hatása igen kedvező, magas az ásványi anyag tartalma, és számottevő mennyiségű vitamin található benne.
Talajigény: Jó szerkezetű, víz- és tápanyagmegtartó képességű, jól szellőző, szervesanyagban gazdag talaj megfelelő a számára. A talaj ideális pH- tartalma 5,5-6,6. Mivel a talajban lévő részt fogyasztjuk el, ezért a laza homoktalaj is megfelelő, amiben szép formájú hagymák fejlődhetnek ki.
Fényigény: Nagy fényigényű, az enyhe árnyékot jól tűri. Árnyékon nevelve is megél, viszont ekkor lazább lesz a levelek szerkezete és kevesebb levele fog fejlődni.
Vízigény: Kis- közepes vízigényű növény. Ültetés után bőségesen öntözzük egy-két alkalommal, később már a szárazságot is jól tűri.
Hőigény: Melegigényes, ideális hőmérséklet a számára: 15-20 °C.
Tápanyagigény: Tápanyagigényes növény, gyengébb minőségű talaj esetén a vegetációs időszak alatt vagy előtt szükséges plusz tápanyagot kijuttatni. Akár mélyebb konténerben vagy magaságyásban is nevelhető. A nitrogéndús talajokon erősebb lesz a lombozat.
Gondozási, ápolási munkák: A késő tavaszi fagyok elmúltával kiültethető a palánta, amikor a talaj már felmelegedett. A kiültetést követően alaposan öntözzük be. Arra figyeljünk, hogy a kialakuló hagymának legyen elég helye.
Fontos, hogy a talaj laza, morzsalékos legyen, hogy elkerüljük a deformált hagymák kialakulását. A beültetést követő időszakban a növény környezetét tartsuk gyommentesen, szükség esetén öntözzük meg. Az öntözés során mindig a növény tövéhez juttassuk ki a vizet, így csökkentve a betegségek kockázatát!
Betegségek, kártevők: Ahogy a legtöbb kerti növénynek, a metélőhagymának is akadnak kártevői, kórokozói.
A legveszélyesebb kártevői közé tartoznak a levéltetvek. Ellenük rögvest védekezzünk, amint megmutatják magukat, különben kárt tehetnek az állományban. Kórokozók közül a legjelentősebb betegségei a lisztharmat és peronoszpóra és a rozsda.
A legtöbb betegség ellen megvédhető a növény, ha gyommentesen tartjuk az állományt, illetve ha meglátunk egy-egy beteg egyedet, azt azonnal eltávolítjuk a többi közül. Napos helyen nevelve viszont teljesen és gond nélkül egészségesen tartható a növény.
Fontos tudni:
Védett tartalom
Kifejlett magasság: 20-40 cm
Ajánlott sortáv: 20 cm
Ajánlott tőtáv: 5-8 cm
Kiültetés ideje: Március-Április
Betakarítható: folyamatosan, egészen őszig, ha nem engedi felvirágozni