Hasznos tudnivalók
A kékeslila virágú lilaakác igen közkedvelt kerti kapaszkodó növény. Mindezt illatos, 20-30 cm-es virágfürtjeivel, valamint üde zöld leveleivel érdemelte ki. A virágokat megfelelő gondoskodás mellett egész tavasszal csodálhatjuk, de nem csak számunkra csodálatos növény, hanem a méhek és a madarak is kedvelek.
Elvirágzás után nem kell aggódni, hogy csak levelek maradtak a lilaakácon, hiszen ennek a hatalmas, gyönyörű lombfelületnek is jelentős díszítő értéke van.
Napos helyre, és tápanyagban dús, jó vízáteresztő képességű talajba kell ültetni ahhoz, hogy gyönyörű virághozamot produkáljon. Ültethetjük pergola, lugas vagy fal mellé is a Tiverton töveket, hamar elfoglalja a neki szánt helyet. A lilaakác Tiverton fajtája nem tartozik a túlzottan igényes növények közé, azonban érdemes párszor rápillantani, hogy szépen fejlődik-e. Emellett évente két alkalommal szükséges megmetszeni ahhoz, hogy ne vegye át kertünk felett az uralmat, és mindig egészségesen növekedjen.
Fontosabb tudnivalók a fajta neveléséről:
Talajtakarás: A téli talajtakaráshoz használt háncsot nem szükséges rögtön eltávolítani, hiszen továbbra is megvédi a növényt a gyomoktól, illetve a talajt is segíti abban, hogy ne száradjon ki túl gyorsan. Esetleg ha nem elég vastag már a takaró, akkor lehet pótolni újabb talajtakaró háncs kiszórásával, hogy legalább 4-5 cm-es legyen a réteg.
Metszés: Ősszel és kora tavasszal kell megmetszeni a kékeslila virágú lilaakácot. A metszéssel irányíthatjuk a hajtásai, csillapíthatjuk a túlzott növekedését, megfiatalíthatjuk a régi lilaakácokat, valamint remekül meg lehet fékezni vele a betegségek terjedését is.
Öntözés: Az ültetés végén mindenképpen alaposan meg kell öntözni a kékeslila virágú lilaakácot, amit minden héten legalább egyszer meg is kell ismételni. Forró, száraz nyári napokon azonban érdemes még egy öntözési napot beiktatni, hogy megelőzzük a talaj kiszáradását.
Növényvédelem: Ha minden igényét teljesítettük a Tiverton lilaakácnak, és pár napot szántunk rá, akkor az évek alatt nem szabhat gátat a virágzásnak kórokozó vagy kártevő. Ha esetleg ültetésnél nem figyeltünk, hogy napos helyre legyen téve a lilaakác, vagy a metszés során a szennyezett szerszámmal véletlenül befertőztük, akkor könnyen legyengíthetik a pajzstetvek vagy a levélfodrosodás és a lisztharmat kórokozói.
A kertész válaszol: lila akác fa nevelése - lilaakác metszése - lila akác fának nevelése
A kertész válaszol: Kutya távol tartása növényektől - Kúszönövények