Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Vadszőlő ültetése

Kerítések, falak befuttatásához az egyik legjobb választás a vadszőlő, melyből több fajta is az érdeklődők rendelkezésére áll! Bátran ültesse ezeket a növényeket, mert a közhiedelemmel ellentétben a házak falában nem tesznek kárt, és szinte bármilyen körülmények között megállják a helyüket.

A vadszőlők legszebb őszi színüket napos, félárnyékos környezetben adják, ugyanakkor az árnyékos helyeken is megélnek, így felhasználhatóságuk széleskörű. A vadszőlő a talajra sem érzékeny, homokos és agyagos földben egyaránt jól fejlődik, így a siker szinte biztos vele.

A vadszőlő nevelése

Hogyan ültessem a vadszőlőt?

Ha ez a kérdés aktuális Önnél, máris képet kaphat a vadszőlő ültetésének alaplépéseiről. Vadszőlő telepítésekor javaslom, hogy az ültetőgödörbe adagoljon tápanyagban gazdag virágföldet, hogy segítse a csemete meggyökeresedését és a későbbi fejlődését.

Hogy mikor van itt az ideje a vadszőlő kiültetésének? nézze meg az alábbi videómban!

 

 

Hosszú, akár 10-12 méteres hajtásainak köszönhetően méterenként 1-2 vadszőlő tövet érdemes ültetni, így a kúszónövény hamar befutja a kívánt felületet. Az kacsos vadszőlő (Parthenocissus quinquefolia) kacsokkal kapaszkodik felfelé, kerítések, oszlopok, támfalak befuttatására célszerű ültetni.

Ha szeretné megnézni, milyen vadszőlő fajták léteznek, KATTINTSON IDE és máris láthatja kertészetem kínálatát!

Lejtős területekre is telepíthetjük gyep helyett, gyökereivel védi a talajt az eróziótól. Sík falfelületekre a tapadókorongos (repkény) vadszőlőt (Parthenocissus tricuspidata 'Veitchii') érdemesebb ültetni, mely tapadókorongjaival magától is könnyen felmászik akár több emelet magasságba. Bármelyik fajtát is választjuk, kertünk sokkal élőbbé és színesebbé változik. Igényei Viszonylag igénytelen dísznövényekről van szó, mely a félárnyékos, világos, napos helyeket kedveli, de árnyékba is ültethető.

Nézze meg az alábbi videómat a vadszőlő ültetéséről:

 

Legszebben jó vízáteresztő képességű, tápanyagban gazdag talajba ültetve fejlődik. Általánosságban igaz rájuk, hogy földjüket érdemes kissé nyirkosan tartani, de vigyázzunk, hogy ne öntözzük túl. Bujtással és dugvánnyal szaporítható. Metszés A vadszőlő metszésének ideje a tél végére vagy kora tavaszra esik. Ekkor eltávolíthatjuk a kiálló hajtásokat, formára igazíthatjuk növényünket és az elöregedett, elhalt vagy fagykárt szenvedett részeket is.

 

Rendszeres metszésével a fiatal vadszőlő tövet növekedésre serkenthetjük, de a későbbiekben inkább azért lesz erre szükség, hogy megfelelő méretűre tudjuk igazítani a növényt. Ház falára futtatva fontos, hogy a nekünk nem megfelelő irányban indult hajtásokat időben vágjuk vissza, ne hagyjuk, hogy vadszőlőnk akár az ablakokat is beborítsa.

Milyen vadszőlők közül választhatok?

A kacsos vadszőlő (Parthenocissus quinquefolia) kacsokkal kapaszkodik felfelé, kerítések, oszlopok, támfalak befuttatására célszerű használni. Lejtős területekre is telepíthetjük gyep helyett, gyökereivel védi a talajt az eróziótól. Sík falfelületekre a tapadókorongos (repkény) vadszőlőt (Parthenocissus tricuspidata 'Veitchii') ajánlom ültetni, mely tapadókorongjaival magától is könnyen felmászik akár több emelet magasságba. Bármelyik fajtát is választja, kertje sokkal élőbbé és színesebbé változik.

Kacsos vadszőlő

A kacsos vadszőlő remek választás társasházi erkélyekre, ahol a sűrű egymás mellett lakás miatt a privát terület aranyat ér! A kacsos vadszőlő természetesen hagyományos kerítések esetén is ideális választás, ha a cél az esztétikus takarás. A gyakori dróthálóból készült kerítések teljesen átláthatóak, így alkalmatlanok arra, hogy intim, privát területeket hozzanak létre kerítésen belül. Ilyenkor két megoldás van, vagy a kerítést kell épített elemekkel átláthatatlanná tenni, vagy növénnyel kell befuttatni.

Egy kerítés falécekkel, sűrűn kihelyezett oszlopokkal való elfedése nagy munka és jelentős kiadás, ellenben a kacsos vadszőlővel, mely csupán egy pár órás ültetést kíván, és a pénzügyileg is sokkal kifizetődőbb, arról nem is beszélve, hogy az eredmény organikus, magas díszítőértékű zöld kerítés lesz! A kacsos vadszőlő legendásan gyors növekedési üteme biztosítja, hogy nem kell éveket várni, mire a teljes takarás megvalósul!

Ha szívesen olvasna a vadszőlőről még, akkor KATTINTSON IDE és olvassa el a cikkemet!

Szívesen megnézné, hogy fest a Kacsos vadszőlő "élőben"? Nézze meg az alábbi videómban:

 

Tapadókorongos vadszőlő

A tapadókorongos vadszőlő igazán kedvező befektetés, ha egy nagyobb falfelületet szeretne befuttatni, hiszen már pár tő képes egy nagyobb csupasz falrészt hatékonyan és gyorsan elfedni. Az oltott növény gyorsabban fejlődik és ellenállóbb a szárazsággal szemben is, így a dekorációs hatás hamar kialakul, és a gondozási igény is alacsony, ez nagy előny például társasházi telepítésnél! Ez a vadszőlő változat nevéhez hűen tapadókorongokkal kapaszkodik, vagyis a falra feltapad a korong rész, majd a növény ennek a leszáradásával húzza rá magát a felületre.

Ez egy nagyon hatásos és jól működő technika, nem csak a növény szempontjából, hanem a azért is, mert így a fal nem sérül, onnan a növény könnyen leszedhető, és nyomot sem hagy. Nagyon sokan attól félnek, hogy a futónövény kárt tesz a falban, az előbbiek értelmében azonban a tapadókorongos vadszőlő esetében nem kell ilyen problémákkal számolni! Szinte bármire képes felfutni, mivel terjeszkedése nem résekhez, egyenetlen felületekhez, vagy falhibákhoz kötődik.

A tapadókorongos vadszőlő lombhullató kúszónövény, erőteljes növekedés jellemzi, vegetációs színei változatosak (ősszel csodás vöröses-sárgás árnyalatokban pompázik, megszínesítve a szürke évszakot!), díszítőértéke kiemelkedően magas. Ha egy felületről szeretnénk eltávolítani, ne tépjük le, mert több lesz a kárunk, mint a hasznunk. Inkább a gyökerét vágjuk el, így a tapadókorongok rövidesen elengedik a felületet, és eltávolíthatjuk a növényt.

Ugye, milyen egyszerűen lehet bánni a vadszőlőkkel? Érdemes Önnek is ültetnie a kertjében vagy a telkén, higgye el, sok színes élményt fog kapni tőlük!

Ha szeretné megnézni, milyen vadszőlő fajták léteznek, KATTINTSON IDE és máris láthatja kertészetem kínálatát!

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!

Ha más kertészeti témában is szívesen olvasna, további bejegyzéseimet itt találja!