Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

'Mandulakajszi' kajszibarack

6.990 Ft

A szabadgyökerű gyümölcsfákat október 20. és március 20. között - fagymentes időszakban - lehetséges ültetni, ezen időszakon belül szállítjuk ki ebben a kiszerelésben.

Ezen időszakon túl, valamint az év teljes egészében ezt a gyümölcsfát konténeres kiszerelésben is meg tudja rendelni, és bármikor, egész évben el tudja ültetni.

Amennyiben elbizonytalanodik a fajta- vagy az alanyválasztásban, bátran kérjen segítséget Tőlünk: 06-1-5-888-555 vagy 06-1-5-888-556.

Védett tartalom
Ár: Kiszerelés: Kosárba
6.990 Ft
Szabadgyökerű
Menny.:
9.990 Ft
Fiatal konténeres csemete
Menny.:
14.990 Ft
Konténeres - vadkajszi alanyon
Menny.:
14.990 Ft
Konténeres - mirabolán alanyon
Menny.:
18.990 Ft
Koros konténeres
Menny.:

Hasznos tudnivalók

Származás: a Gyümölcs- és Dísznövénytermesztési Kutató Fejlesztő Vállalat Ceglédi Állomásának munkatársai Nyujtó Ferenc vezetésével 1954-ben szelektálták a Duna-Tisza közén. Állami elismerést 1982-ben kapott.

Hajtásrendszer: fája erős növekedésű, koronája fiatalon felfelé törekvő, merev, viszonylag ritka, idősebb korában terebélyes, szabályos formájú. Vesszője barna, a csúcsa felé lilás, rövid ízközű. Kevés elágazást hoz, amiken sűrűn helyezkednek el a termőnyársak és a vaskos termővesszők. Termőgallyai világos szürkésbarnák, sűrű, hosszan futó, szürke rajzolatokkal, ritkán paraszemölcsösek. Levele erősen kanalas, széle kissé fodrozott, duplán és tompán fogazott.

Termőképesség: későn fordul termőre, rendszeresen és bőven terem. Részben öntermékeny, pollenadó fajtákkal telepítve jobban terem.

Porzói: Ceglédi óriás, Magyar kajszi.

Gyümölcs: július második felében érik, nagy vagy igen nagy (56-57 g), erősen megnyúlt, oldalról lapított, mandula alakú. Héja enyhén molyhos, világos narancssárga, a napos oldalán kárminpirossal bemosott vagy pontozott. Húsa világosabb, középkemény, lédús, jellegzetes barackízű, nem túl édes, kellemes zamatú. Magbele édes.

Friss fogyasztásra és konyhai felhasználásra kiválóan alkalmas. Jól szállítható.

Talajigény: a talaj szerkezetére kényes, gyökérzete sok levegőt kíván, a mélyrétegű, laza, jó víz- és levegőgazdálkodású, humuszban- és tápanyagban gazdag, könnyen felmelegedő, enyhén meszes vagy semleges kémhatású talaj ideális a számára.

Fény- és hőigény: nagy, napos, meleg, szélvédett helyet kíván. A téli jelentős hőmérséklet ingadozások a vesszőkön és az ágakon idézhetnek elő fagyást. Mivel a mélynyugalmi állapota korábban befejeződik, enyhe januári idő esetén hamar beindul a nedvkeringés, a rügyek duzzadni kezdenek, ezért a késői fagyok a virág kezdeményeket károsíthatják.

Vízigény: közepes. A szárazságot viszonylag jól tűri, de évi 700-800 mm egyenletes eloszlású csapadékmennyiséget kíván. A termésérés előtti vízhiány a gyümölcs elaprózódását, hullását okozhatja, az őszi pedig a termőrügyek kifejlődését befolyásolja negatívan, ezért a fiatal fákat hetente 2-3 alkalommal, míg az idősebbeket hetente egy alkalommal bőségesen öntözzük.

Gondozás: telepítésnél vegyük figyelembe, hogy fény- és melegigényes, ezért ne ültessük olyan helyre, ahol más fákkal leárnyékolnák egymást és ahol erős szélmozgásnak kitett. Ültetés előtt a talajt mélyen munkáljuk meg, juttassunk ki szerves anyagot, ha szükséges fadarálékot is használjunk.

Fiatal korában igen fontos a gondos alakító metszés, míg a későbbiekben a termőrészek nevelésére való ösztönzés. Pirosbimbós állapotban vagy termésbetakarítás után végezzük metszését. A vázág végén hagyjuk meg a termővesszőket- és gallyakat, azok konkurenseit távolítsuk el. A korona felső részét erőteljesebben formázhatjuk, itt a leggyorsabb a megújulás. Metszés után a nagyobb felületű metszési éleket sebkezelővel védjük a fertőzésektől. A metszésnél használt szerszámokat rendszeresen fertőtlenítsük.

Téli lemosó permetezése rügyfakadás előtt, január-februárban - esetleg március elején -, száraz időben történjen. Az őszi lemosó permetezés ideje lombhullás után, fagymentes időben.

Moníliával szemben kevésbé érzékeny.

Amennyiben kártevő vagy kórokozó ütné fel a fejét, növényvédőszeres kezelés alkalmazható betegség specifikusan áprilistól-júliusig.

Ültetési idő: a szabadgyökerű gyümölcsfa március-áprilisban, valamint október-novemberben, a konténeres márciustól novemberig, ill. ha nem fagyott a talaj, akár télen is ültethető.

Alany: a vadkajszi alany (Armeniaca vulgaris) esetében a fa erős vagy igen erős növekedésű, kiegyenlítetten terem. A könnyű, jó vízgazdálkodású, mélyrétegű, semleges vagy enyhén meszes talajokon érzi jól magát. Kötött, agyagos, nedves vagy nagy sótartalmú talajokra nem való, a szárazságot a többi alanynál jobban tűri, a meleg, száraz, alföldi homokos talajokra is kiváló.

A mirabolánra (Prunus cerasifera) oltott fa erős vagy igen erős növekedésű, korábban termőre fordul és bőven terem. Nagyon köves és nagyon száraz talajok kivételével mindenütt jól megél, sőt a nyirkos, mélyrétegű, kötött talajokat, a magas talajvizet és az átmeneti vízborítottságot is tűri, de vegetációs ideje meghosszabbodik, a hajtások rosszul érnek be.

Fontos tudni!

Kifejlett magasság: 4-6 m
Sor- és tőtávolság: 6x6 m
Termésérés: július második fele
Fény- és hőigény: nagy
Vízigény: közepes

Termés felhasználhatósága: friss fogyasztás, konyhai feldolgozás

Védett tartalom

 

 

Részben öntermékeny, a biztonságos és bőséges termés érdekében pollenadó szükséges. Kattintson ide, és válassza ki a fajtához illő porzót.

Paraméterek

Érési idő: VII. hó – (Július)
Magyarországon érés július második fele

Videók