Az utóbbi években egyre nagyobb teret hódít magának a magaságyásban történő zöldségtermesztés a hagyományosnak tekinthető, szabadföldi zöldségtermesztéssel szemben. A módszer töretlen terjeszkedése nem véletlen: a magaságyasban való növénytermesztés számtalan előnnyel rendelkezik.
Kinek ajánljuk a magaságyásban történő termesztést? Milyen előnyökkel rendelkezik?
Először is azoknak, akiknek kevés hely áll a rendelkezésére, ám ennek ellenére szeretnének többféle zöldséget, fűszer- és gyógynövényt termeszteni. A cél a magaságyásos termesztéssel is ugyanaz, mint más módszereknél: vegyszermentes, saját kezűleg előállított, egészséges növények termesztése a család asztalára.
Szintén az emeltágyások lesznek a megoldások önnek, ha kertjének talaja rossz minőségű, kötött, agyagos vagy szikes, hiszen ebben az esetben a magaságyásokba hozott jó minőségű földdel mégis ki tudja használni a rendelkezésre álló helyet. Nem kell többé ásni, és a gyomlálás is töredékrésze lesz az addigiaknak, mivel a növényeket sokkal sűrűbb sorokba tudja ültetni. Egy szépen kivitelezett magaságyás a kert éke lehet, és sokkal könnyebb észrevenni és védekezni a kártevők ellen.
Végül, de nem utolsósorban a magaságyásokban való növénytermesztés jóval kényelmesebb, mint a szabadföldi, hiszen nem kell hajolgatni, kevésbé fárad el, vagy fájdul meg a dereka az embernek. További előny, hogy kisebb helyen ugyanannyi növényt tud nevelni, mint egy nagyobb helyen.
Hogyan néz ki a magaságyás, mit nevezünk magaságyásnak?
A magaságyás, vagy másik nevén emeltágyás tulajdonképpen nem más, mint egy emelt kert. Keretét többféle anyagból megépíthetjük, leggyakrabban fából készül, de lehet tégla, beton, vessző, stb. Készíthetjük sajátkezűleg, de ma már számos lehet kapni készen is.
Érdemes előre megtervezni a magaságyások helyét a kertben és magát a magaságyás keretét is. Olyan helyet nézz ki az ágyások számára, amelyeket sok órán, de legalább 6-8 órán keresztül süt a nap, hiszen az ide ültetett növények (a zöldségek általában) a napos helyeket kedvelik, itt fejlődnek a legjobban.
Ezt követően kell megtervezni a méreteket: általában a legpraktikusabb magaságyás méret az 1 méter x 2 méter, hiszen ezt kényelmesen át lehet érni, magassága pedig kb. 50 cm, de lehet magasabb és alacsonyabb is, ahogy leginkább kényelmes.
A magaságyás aljára érdemes vakondhálót fektetni, ezzel sok későbbi bosszúságtól óvja meg magát az ember. Ezt követően helyezzen nagyobb ágakat, fatuskót, ágnyesedékeket az aljára, ezt követi a szalma, aprított gallyak, szerves hulladék, fűnyesedék sor, majd komposzt vagy állati trágya, végül jó minőségű termőföld, palántaföld.
Praktikus tippek a magaságyásban termesztéshez
Ahhoz, hogy maximálisan védje a növényeit, érdemes az alábbi módszereket alkalmazni a magaságyásban történő termesztéskor:
- alkalmazzon növénytársításokat: bizonyára tudja, hogy egyes növények jó hatással vannak mások növekedésére, vagy képesek távoltartani a másik növény kártevőit például riasztó illatukkal.
- alkalmazzon vetésforgót, hiszen ez is nagy szerepet játszik abban, hogy a kártevők ne tudjanak nagyon elszaporodni egy adott területen, illetve a növények számára szükséges tápanyagokat is így biztosítható a legjobban.
- ültessen ágyásai köré és a növények sorai közé védőnövényeket, melyek segítenek a kártevők távoltartásában.
- helyezzen el a közelben rovarhotelt, darázsgarázst, vagyis vonzza be a kertbe a hasznos és ragadozó rovarokat, melyeket jó napszámosokként a kert szolgálatába állíthatóak.
Milyen növényeket érdemes magaságyásban nevelni?
Mielőtt az ültetéshez vagy a vetéshez látnánk, érdemes alaposan megtervezni, hogy mit szeretnénk termeszteni, és összeállítani az ültetési tervet. Igyekezzünk minél jobban kihasználni a rendelkezésünkre álló helyet! Általában bármilyen növény nevelhető magaságyásban, de érdemes figyelembe venni a már említett növénytársításokat.
Nevelhetők tehát: zöldségek (cékla, bab, zöldborsó, uborka, tökfélék, hagymafélék, gyökérzöldségek), gyümölcsök (pl. szamóca), fűszer- és gyógynövények, dísznövények, virágok.
Jó hír, hogy nagyon sok növény termeszthető másodvetésben, így a tenyészidőszakot meg tudjuk növelni, és ezzel maximálisan ki tudjuk használni a helyet.
Amennyiben hasznos volt a cikk, kérem nyomjon egy Tetsziket!
További cikkeimet Blogomban olvashatja