Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Drámai színek a kertben

Ki ne szeretné valami módon extravagánsabbá vagy feltűnőbbé tenni kertjének egy-egy szegletét. Erre a legjobb megoldás, ha sötét virágú vagy épp lombszínű növények telepítése mellett döntünk, melyek kitűnnek a világosabb lombszínek mellett, a különböző virágzó növényekkel pedig látványos kontrasztot alkotnak. Összegyűjtöttem Önnek néhány növénycsoportot, amelyben ismert vagy még kevésbé ismert sötét lombú vagy virágszínű növényeket könnyen találhatunk.

A bordó lomb mindig különleges hatást nyújt!

Vérszilva (Prunus cerasifera)

Az egyik legkedveltebb utcafronti kis fa, amit a kerttulajdonosok szeretnek telepíteni. A városok, községek önkormányzatai is előszeretettel használják, népszerűsége azonban a kertbarátoknál mindent elsöprő. Nem is csoda, hiszen piros lombozatával már önmagában eltér a megszokott, jellemzően zöld lombot adó fáktól.

A vérszilva (Prunus cerasifera 'Nigra') egész évben piros, bordós, lilás színben pompázó leveleivel díszít. A magassága 4 - 5 méter, gömbölyded sűrű koronát nevel, viszonylag gyorsan. Jól tűri a városi környezetet, teljesen átlagos talajon is megél.

A vérszilva bordó lombja vitathatatlanul látványos!

Telepítéséről és gondozásáról ebben a cikkemben tudhat meg mindent!

A képen jól kivehető, hogy a fasor "vízgyűjtő területe" alig egy méteres sáv, az utcafronton minden mást beton, aszfalt borít. Rendszeres öntözés és ízléses talajtakarás a kulcsa ennek a szép utcafronti fasornak. A tükör megépítése után, geotextilia borítást kapott, majd egyszerű kaviccsal feltöltötték.

A kavics egy ilyen keskenynek mondható sávban még viszonylag kevés munkával, slaggal, seprűvel, lombszívóval könnyen karbantartható. Az utcafronti ágyás jó mintául szolgálhat mindenkinek, aki az őszi időszakban szeretné felfrissíteni, újjáépíteni utcafronti kertrészletét.

A vérszilva levelei közelebbről is lenyűgözőek!

Japán juhar (Acer palmatum)

A japán vagy ujjas juharok a keleti hangulatot árasztó japánkertet nélkülözhetetlen növényei. A lombszín nagyban függ a fajtától, hiszen zöld lombú, ősszel narancsszínre színeződő fajtáktól, a tarka lombozatúakon keresztül eljuthatunk a sötét változatokig, melyek miatt ebben az összeállításban is helyet érdemelnek.

A sötét színnel díszítő fajták közül kiemelném a 'Crimson Queen'-t és az ’Atropurpureum’-ot, melyek bordó árnyalataikkal és tömött, sűrű lombjukkal a félárnyéki kertrészek királynői lehetnek.

A japán juhar igazi keleti hangulatot áraszt!

A juharok típusairól és gondozásukról ebben a cikkemben olvashat többet!

Cserszömörce (Cotinus coggygria)

A cserszömörce kerekded leveleivel és füstszerű virágzataival egyaránt felhívja magára a figyelmet, ráadásul közismert arról, hogy ősszel csodálatos színváltozáson megy át a lombja. Sötét lombú fajtája, a mindössze 2-3 méter magas ’Royal Purple’, mely szoliterként telepítve, de virágágyaink háttérnövényeként egyaránt jól érvényesül.

Ha nagyobb termetű évelőkkel társítjuk, akkor érdemes előterébe nagyvirágú, halvány rózsaszín vagy fehér színű mocsári hibiszkuszt telepíteni de az apró levelű, narancssárga vagy aranyzöld lombú japán borbolyák is beilleszthetők előterébe.

Tekintse meg a kertészetemben kapható évelő dísznövényeket!

A cserszömörce füstszerű virágzatai miatt nyár elején igazi kuriózum!

Olvassa el cikkem és ismerje meg jobban ezt a növényt!

Bodza (Sambucus nigra)

A bodza május végén, június elején egy sokszor látott növény, melynek illatos virágaiból készült szörp egyet jelent a nyár kezdetével. Azonban nem csupán egy különleges, hazánkban honos gyümölcstermőről van szó, hanem akadnak itt is különleges, bordó, már-már feketének tetsző lombozattal díszítő fajták.

Ilyen például az oszlopos növekedésű ’Black Tower’ vagy a szeldelt leveleivel is díszítő ’Black Lace’ fajta is. Mivel könnyen nevelhető növény, így a megkapó látványért nem kell sokat tennünk, hiszen igen kis gondozási igényű, problémát a virágzáskor megjelenő levéltetvek szoktak csak okozni.

A bodza nem csak szép, de a madárbarát kertben is helyet érdemel!

Tudta, hogy a bodzát egy másik növénnyel is össze lehet keverni? Ebben a cikkemben megmutatom mire kell figyelni!

Hólyagvessző (Physocarpus opulifolius)

A hólyagvessző egy igazán különleges cserje, melynek két fajtája kiemelkedő díszítőértékkel bír, az egyik a bordó-fekete lombú ’Diabolo’ a másik a kevésbé erőteljes, mégis igazán feltűnő ’All Black’ fajta, melyek halvány rózsaszín virágzataikkal révén igen kontrasztos hatást nyújtanak.

A kertben méretükből adódóan könnyen elhelyezhetők, az sem számít ritkának, hogy nagyobb dézsában nevelt növényként találkozzunk velük.

Kertészetem bordó lombbal díszítő fáit ide kattintva tekintheti meg!

Kínai selyemmirtusz (Lagerstroemia indica)

A mediterrán életérzést sugárzó fehér, rózsaszín, lila és piros virágzatokkal díszítő selyemmirtuszok között is találunk sötét lombozattal bíró fajtát. Ilyen például a 'Black Solitaire Blush', melynek bordó lombjával igen erős kontrasztot alkotnak fehérből halvány rózsaszínbe hajló virágai.

Egy zöld lombú és rózsaszín vagy lila virágzatú fajta mellett szinte világít a kertben. Szoliterként is telepíthetjük, de utak, járdák mellé helyezve is érvényesül feltűnő lombja.

A selyemmirtusz virágzatával is felhívja magára a figyelmet!

A szoliter növények számos formában és alakban díszíthetik a kertet, ismerje meg őket!

Tűzeső (Heuchera)

A tűzesők egy sokszínű növénycsoport, melyek a félárnyéki kertrészek szinte egész éven át díszítő, tökéletes szegélynövényei. A számtalan szín között a feltűnő lime zöld árnyalatoktól, a narancspiros színeken át, egészen a bordó-fekete színig igen széles a paletta.

Az igazán sötét lombú és drámai megjelenésű fajták közül kiemelkedik a ’Black Pearl’ és a ’Black Beauty’. Előbbinek levelei inkább csipkézett, fodros szélűek, utóbbi pedig inkább ép szélű, szőlőlevélre emlékeztető leveleket hoz.

A tűzeső vagy tűzgyöngyvirág változatossága elképesztő!

Az árnyéki kertrészek fásszárú növényeiről itt olvashat többet!

Inspiráló árnyalatok

A sötét színek használata és a melléjük társított, önmagukban sokszor kevésbé látványos világos levélzetű vagy virágzatú fajtákkal egy olyan összhangot teremthetünk meg, melyet a vibráló árnylatok mellett megjelenő erős kontraszt tesz igazán teljessé.

A kerttervezés során vegyük figyelembe a színek évszakos váltakozását is, valamint a már meglévő virágzó növényeink színeit is. Ha azt tapasztaljuk kevésbé „ugranak ki” a többi növény közül és fel szeretnénk rájuk hívni a figyelmet, lehet, hogy épp egy ilyen drámai növényre van szükségünk.

Tekintse meg kertészetem díszfa- és díszcserje kínálatát!

Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!

Hasznos volt a cikk az Ön számára? Ha igen, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!