Ahogy Budapesten közlekedünk óhatatlan, hogy az egyik legszebb, legelegánsabb útjára, a Stefániára is rátévedünk. Ott pedig egy igen érdekes fafajjal és annak több példányával is találkozunk, ez pedig nem más mint az ostorfa. Első ránézésre nem egy feltűnő fa pedig számtalan előnnyel és hátránnyal rendelkezik, most vizsgáljuk meg közelebbről azt, miért választották nem csak Pesten, hanem több más településen is fasorok telepítésére.
Az ostorfa jellegzetes koronájáról már messziről felismerhető.
Ha szívesen olvasna még az ostorfáról, akkor ajánlom ezt a cikkemet is Önnek!
Azonban a tetszető korona önmagában kevés. Nevelése már a kertészeket, faiskolákat is kihívás elé állítja, hiszen az ostorfák, legyen szó keleti vagy nyugati ostorfáról rossz törzsnevelők hírében állnak, így bizony karózással nevelnek neki törzset, habár ezt a munkát azok nem érzékelik, akik már a korosabb csemetéket telepítik, másik hátránya, hogy termésével szemetel, azonban ezt több más fának is elnézzük, gondoljunk csak a juharokra. Természetesen ezek elenyésző negatívumok egy igen fontos pozitívummal rendelkezik, mégpedig kiváló várostűréséről híresült el.
A jellegzetes koronaforma nyáron igen dekoratív.
Mit érdemes tudni az ostorfáról?
A nyugati ostorfa, mellyel elsősorban találkozunk öreg fasorokban vagy parkokban egy akár 15-20 méter magasra is megnövő, lombhullató fafaj, mely nevét az ostorszerűen lehajló hajtásairól kapta. A jó várostűrést már említettem, ezzel szinte kötelezően együtt jár, hogy egy alacsony igényű növény, így gondozására fordított idő csekély legyen szó ápolási, vagy növényvédelmi munkákról egyaránt.
A vérszilva is egy hasonlóan jó várostűrő fa. Ismerje meg cikkemből a vérszilvát is!
Tekintse meg az alábbi videómat, amelyben a nyugati ostorfáról beszélek és bemutatok Önnek egy igazán mutatós fasort Budapesten:
Az ősszel megjelenő, sokszor tél végén is a fán maradó feketés-barna termése táplálékot jelent a madarak számára, azonban nem az elsők között fogyasztják el, ha van más fogyasztható termés a környéken, de az élelemben szűkebb időszakokban felkeresik és elfogyasztják az ostorfa terméseit is.
A termése ősszel nem vonzza a madarakat, de tél végi tartalékként tökéletes a számukra.
Miért érdemes fát telepíteni a városba?
A városi fák nem csak dekoratívak, hanem segíthetnek enyhíteni a város kedvezőtlen körülményeken. Hozzájárulnak nem csak környezeti, de társadalmi, sőt gazdasági szempontból is városok fenntarthatóbbá tételéhez. Fontos szerepet játszanak a városi élővilág sokféleségében, hiszen a várost élőhelyként választó állatok számára táplálékot, védelmet biztosítanak.
Nem csak az állatoknak, hanem számunkra is kedvező, sőt mérhető eredményeket tudnak produkálni a fák, így az ostorfa is. Egy kifejlett fa évi 150 kg széndioxidot képes megkötni, mely a légszennyezettség káros hatásait csökkentheti, de a szélsőséges nyári melegek esetében 2-8°C-kal alacsonyabb lehet a hőmérséklet egy fás területen.
A városba telepített fák számtalan előnnyel járnak.
Mivel kell szembenéznie egy fának a városban?
Először is a szegényesebb körülményekkel, melyek főként a talajt minőségét és a vízellátást érintik. A szélsőséges csapadékeloszlás miatti vízhiány fogékonyabbá teszi a fákat a betegségekkel, kártevőkkel szemben, azokkal nehezebben birkóznak. A talaj minősége az évek során romlik, mivel a szilárd burkolatokra kerülő szennyeződések bemosódnak a talajba és stresszt váltanak ki a növényből.
Az összefüggő zöldfelületek fái kedvezőbb körülmények között fejlődhetnek!
Érdemes fát telepíteni a városba!
A kulcs itt is, mint minden növény telepítése, sőt már a kiválasztása előtt az, hogy ismerjük meg a beültetésre szánt terület adottságait, ha ezzel tisztában vagyunk, akkor a faj és fajtaválasztás során szűkíthetjük a kört, Ezért egy jó döntés a nyugati ostorfa telepítése, mely a városi körülmények adta nehézségekkel szemben ellenálló.
Ennek oka ismét az igényeiben keresendő, ugyanis talajban nem válogat, így kötött és lazább szerkezetű talajokra egyaránt telepíthető, a szennyezést jól tűri és a sarkalatos vízigénye is alacsony, ha beállt, megszokta az új helyét az ültetést követően 2-3 évtől öntözése teljesen elhagyható, hiszen olyan alacsony vízigénnyel rendelkezik.
A városi fák szerepe valóban nélkülözhetetlen. Erre a jövőben is érdemes lesz odafigyelnünk.
Tekintse meg a kertészetemben kapható nyugati ostorfát!
Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!
Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!