A balkáni eredetű vadgesztenye, vagy más néven bokrétafa (esetleg népiesen lógesztenye) török közvetítéssel terjedt el Európában, hazánkban pedig régóta közkedvelt közterületi fa, de remekül mutat nagyobb kertek vagy tágasabb kertrészek méltóságteljes szoliternövényeként.
A csodálatos virágzó fa
A nagy termetű vadgesztenyefa akár 30-35 méter magasra is megnőhet, parkok fasorok, kastélykertek közkedvelt dísznövénye. Egész évben, de kiváltképp tavasszal képes elkápráztatni az embert, ugyanis fehér virágai áprilisban nyílnak, 30 centiméteres bugavirágzatban. Ilyenkor szinte egész hajtásrészek öltik fel a fehér színt, és kedvelt látogatóhelyei a rovaroknak is. A bokrétafa nevet épp a virágzatáról kapta, ugyanis tényleg olyan hatalmas, bokrétaszerű virágzatokat nevel, hogy az ember nem győz csodálkozni.
A virágzatok akkorák, mint egy kisebb virágcsokor
Egész nyáron át integet nekünk hatalmas, ujjas leveleivel, melyek légiesen, elegánsan, de sűrűn vannak a fán. Ez a lombozat ősszel megsárgul, majd barna színű lesz, így az őszi szürkeségben látványos színfoltja lehet a területnek.
Ahogy feljebb beszéltünk róla, a vadgesztenye szoliterként elsőrendű, más alkalmazást viszont nehezen visel el. Nehezen tűri a metszést, sőt, szerintem egyáltalán nem ajánlott a metszése, emiatt sövényként, vagy növény- összeültetések társnövényeként nem jól szuperál. Szoliterként viszont tényleg maga a csoda, idősebb korára igazi óriás.
Az áprilisi virágzás csodája
Az alakja kúpos, a törzse vastag, idősebb korában némiképp csavarodott. Sajnos az utóbbi években, lassan azt mondhatjuk, évtizedben egyre nagyobb rongálást végez rajtuk a vadgesztenye aknázómoly (Cameraria ohridella), amely a levelekbe rakja le petéit. A kikelő lárvák teljesen megrongálják a leveleket és bár nem rögtön, de évek múlásával megölik a fát, mivel olyannyira legyengítik, hogy egy idő után a fa már nem képes megújulni és egyre több betegség megtámadja.
Tekintse meg a kertészetemben kapható fajtákat és változatokat IDE KATTINTVA!
Erre sok városban nem figyelnek eléggé, és emiatt rengeteg fa évei meg vannak számlálva. Ezek a fák ugye általában hatalmasak, és emiatt is nehéz őket permetezni. Már kezdenek kifejleszteni egy módszert, mégpedig a fák injektálását növényvédőszerekkel, amivel könnyen kiváltható a nehéz permetezés. Külön előnye, hogy közterületeken is prímán alkalmazható és engedélyezett.
Na, de térjünk csak vissza a vadgesztenyéhez. Fontos, hogy még csak véletlenül sem keverjük össze a szelídgesztenyével. Bár rokonok, de elég sok dologban különböznek. A vadgesztenye csodás ízeket és illatokat ugyan nem kínál, mint a szelídgesztenye, ugyanakkor nem csupán szépsége miatt hasznos, levelei, virágai, és magjai a népi gyógyászatban bőrbetegségek ellenszereként, illetve ülőfürdőként aranyeres bántalmak enyhítőjeként ismeretesek.
Ebben a videómban bemutatom Önnek, mi a különbség a vadgesztenye és a szelídgesztenye között:
A terebélyes koronájú, fűrészes levelű fa (vagy esetleg bokor) termése az ősz végén érik, nagyobb fa tartózkodva, akár a fejünkön is koppanhat a lehulló termés! A vadgesztenye termése, ahogy azt szinte mindenki tudja nem ehető, ellenben kiválóan alkalmas játékra. A fényes, kétszínű, szabálytalan alakú makkokból fogpiszkáló, gyufaszál, vagy hurkapálcika, egy hegyes kés vagy ár, meg persze egy adag kreativitás segítségével bájos figurák készülhetnek, vagyis remek elfoglaltságot adhatnak a gyerekeknek.
A termés
A vadgesztenye tágtűrésű fa, idősebb korában jól tolerálja a szárazságot és a városi levegőt is, ezért utcafronti ültetésre is alkalmas, de telepítés előtt feltétlen számolni kell majdani, tekintélyes méretével! A vadgesztenye vízigénye közepes, fiatalabb korában azonban rendszeres öntözést igényel.
A vadgesztenyét mindig napos vagy félárnyékos helyre szabad csak telepíteni!
A hússzínű 'Briotti' fajta
Mostanában egyre több helyen látni rózsaszínes-pirosas színű vadgesztenyéket. Ezek a fajták nagyon népszerűek. Nem csak a színük miatt, hanem amiatt is, hogy sok betegségnek jobban ellenállnak, mint az alapfaj. Növekedésük kompakt, igazi ínyencség a kert szerelmeseinek.
Ezen kívül egyre több vadgesztenye változat kapható kereskedelmi forgalomban, amelyek közül rengeteg megtalálható a kertészetemben is. Vannak csüngőbb habitusúak, szeldelt levelű változatok, van kínai vadgesztenye és hosszan sorolhatnám, de egyszerűbb, ha Ön is megnézi a saját szemével őket:
Tekintse meg a kertészetemben kapható fajtákat és változatokat IDE KATTINTVA!
Ön is beleszeretett ebbe a csodás fajba? Nehéz ellenállni neki, főleg virágzás idején. Egy kis odafigyeléssel Ön is tarthat a kertjében egyet, csak a megfelelő nagyságú helyet kell neki biztosítania.
Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!
Ha más kertészeti témában is szívesen olvasna, további bejegyzéseimet itt találja!