Hasznos tudnivalók
A Vaccinium vitis-idaea 'Fire Balls' – Vörös áfonya főbb jellemző
Jellemzői: Az áfonyák (Vaccinium) a hanga félék családjába tartozó nemzetség. Közös tulajdonságuk, hogy savas kémhatású talajokon, párásabb környezetben fejlődnek a legszebben. Az áfonya fajták jellemzően öntermékenyek, de másik fajta telepítésével nagyobb termésbiztonság érhető el.
A termés magas C-vitamin és béta-karotin tartalma miatt látásjavítóként terjedt el a népi gyógyászatban. A ’Fire Balls’ egy alacsony termetű, bokros habitusú cserje, mely jól alkalmazható konténeres nevelésre. A fajta az Észak-Amerikában őshonos vörös áfonya egyik nemesített változata.
Az élénkpiros színű termései az alapfajhoz képest nagyok, ízvilágukban bár hordozzák a természetes fanyarságot mégis aromásabbak. A fehér, rózsaszínnel mosott virágai meleg időjárás esetén már tavasz végén, de jellemzően nyár elején nyílnak.
A termések vadgyümölcsös ízvilága miatt szószok és mártások készítésére kiválóan alkalmas. Ezenkívül felhasználható aszalvány- és dzsem készítésre is.
Talajigény: Savanyú, tápanyagban gazdag, kiszáradásra nem hajlamos talaj ideális a számára.
Fény- és hőigény: A termésérés időszakában napos vagy félárnyékos fekvés az ideális a számára, ezért ilyen helyre telepítsük. Tűző naptól óvjuk.
Vízigény: Közepes vízigényű növény, de sekélyen gyökerezik, ezért talaját ne hagyjuk teljesen kiszáradni. Párásabb környezetet kedveli, ezért talajtakarással segíthetjük a fejlődését.
Ültetési idő: Szabadgyökerű növényeket március-április, valamint október-november, míg konténeres növényeket márciustól novemberig vagy fagymentes időben akár télen is ültethetjük.
Gondozás: Az áfonya a legtöbb hazai talajtípuson nem marad meg, ezért ültetőgödröt (sz×m, 50×50 cm) kell készíteni úgy, hogy azt kibéleljük geotextíliával, majd tőzeges, érett marhatrágyás földkeverékkel töltjük fel, ezzel biztosítjuk a megfelelő kémhatást és szerkezetet a növényünk számára.
Ügyeljünk arra, hogy a csapadék és a környező eredeti talajtípus miatt egy idő után pótolni kell a földkeveréket vagy talajsavanyító tápoldatot kell használnunk. A másik megoldás, ha ugyanilyen földkeverékkel, de nagyméretű cserépbe, dézsába telepítjük, így könnyen biztosíthatjuk számára az ideális körülményeket.
Öntözése lágy vízzel vagy esővízzel történjen. Mivel sekélyen gyökerező növény, így a talaj felső rétegét óvjuk a kiszáradástól talajtakarással, így megakadályozva a levélzet elvesztését.
A megfelelő körülmények biztosítása mellett fontos, de egyszerű feladat a metszés, mely során az elöregedett, gyenge vagy egymáson túlzottan átnyúló hajtásokat kivághatjuk. Ha tőhajtások is megjelennek, maximum 5-6 darabot hagyjunk meg a legerősebbek közül.
Kártevők, betegségek: Monília, lisztharmat, szürkepenész, levélfoltosság, vessző nekrózis
Fontos tudni: Termés felhasználhatósága: konyhai feldolgozás, aszalvány készítés
Védett tartalom
Kifejlett magasság: 30-35 cm
Sor- és tőtávolság: Konténeres termesztésre javasolt fajta
Termésérés: Június – Július
Vízigény: Közepes
Fény- és hőigény: Közepes