Ár: | Kiszerelés: | Kosárba |
3.990 Ft
|
9*9 es
|
|
4.290 Ft
|
2-7 literes
|
Hasznos tudnivalók
Származás: a magasbokrú - cserjés vagy fürtös - áfonya Észak-Amerika keleti részén erdős vagy nyílt, nyirkos, nedves, savas talajú területeken őshonos cserje.
A ’Bonus’ fajtát Dr. Arthur Elliott nemesítette a Michigani Egyetemen (USA) 1978-ban.
Hajtásrendszer: kb. 1,2-1,5 m magas, erős és dús növekedésű, tőből többszörösen elágazó, kezdetben felfelé törő, később szétterülő habitusú. Lombozatát sötétzöld, 3-8 cm hosszú, tojásdad-lándzsás, szórt állású, ép szélű, ősszel vörösre színeződő levelek alkotják. Virága 1 cm-es, bögre alakú, forrt szirmú, fehér, kétivarú, május elején nyílik. A bogyók a vesszők rövid ízközű végén, a 4-5 elágazásra tagozódó fürtképződményen fejlődnek.
Mérete miatt kiválóan alkalmas kisebb kertben vagy konténerben történő termesztésre.
Termőképesség: korán termőre fordul, rendszeresen és bőven terem. A hozam bokronként kb. 2,5-4 kg. Öntermékeny, de másik fajta/fajták - pl. a ’Bluecrop’, ’Bluegold’, ’Brigitta’, ’Duke’, ’Earliblue’, ’Jersey’, ’Nelson’, ’Polaris’, ’Spartan’ stb. fajták telepítésével a termésbiztonság és hozam növelhető.
Gyümölcs: július végétől augusztus közepéig érik, fürtje nagy, tömött. Bogyója kerekded, enyhén lapított, igen nagy (kb. 15-28 mm átmérőjű, 2-2,5 g), hamvas sötétkék, kemény, lédús, édes, enyhén savanykás, aromás, nagyon ízletes.
Friss fogyasztásra, konyhai feldolgozásra (befőtt, lekvár, szörp, zselé, sütemények), fagyasztásra egyaránt alkalmas. Jól szállítható és tárolható.
Talajigény: jó víz- és levegőgazdálkodású, tápanyagban gazdag, üde, tőzeges, savanyú kémhatású talajt kedvel.
Fény- és hőigény: közepes, napos vagy félárnyékos helyre ültessük, a tűző naptól óvjuk.
Vízigény: közepes, mivel sekélyen gyökerezik és a kissé párás környezetet kedveli, talaját ne hagyjuk kiszáradni. A gyümölcsérés időszakában kiemelten fontos a rendszeres - lehetőleg eső- vagy lágy vízzel történő - öntözés, de a pangó víztől óvjuk.
Gondozás: miután savanyú talajon fejlődik csak megfelelően, béleljük ki az ültetőgödröt geotextíliával, majd helyezzünk bele tőzeges, érett marhatrágyás földkeveréket, ezzel biztosítva a megfelelő kémhatást és szerkezetet. Idővel a csapadék és a környező eredeti talajtípus miatt a földkeverék pótolása vagy talajsavanyító tápoldat használata szükséges.
A másik megoldás, ha az előbbi földkeverékkel konténerben, dézsában neveljük.
Gyökérrendszere finom, sűrű oldalelágazású, sekélyen elhelyezkedő, de a tövek mulcsolásával - amihez használhatunk fenyőkérget, szalmát, szénát, faforgácsot, lekaszált zöldtrágyát stb. - segíthetjük a talaj nedvességtartalmának megőrzését, ezáltal megakadályozva a levélvesztést.
Metszése - február végén, március elején a fagyok elmúltával - az elöregedett, elfagyott, egymáson túlzottan átnyúló vagy gyenge hajtások eltávolításából áll. A tőhajtásokból 5-6-ot hagyjunk meg a legerősebbek közül.
Ültetési idő: a szabadgyökerű növény március-áprilisban, valamint október-novemberben, a konténeres márciustól novemberig, ill. ha nem fagyott a talaj, akár télen is ültethető.
Fontos tudni!
Kifejlett magasság: 1,2-1,5 m
Védett tartalom
Sor- és tőtávolság: 2×1,2 m
Termésérés: július vége – augusztus közepe
Fény- és hőigény: közepes
Vízigény: közepes
Termés felhasználhatósága: friss fogyasztás, konyhai feldolgozás, mélyhűtés