A törökszegfű (Dianthus barbatus) egy nyári hónapokban alkalmazott faj, amely változatos megjelenésével minden kert dísze lehet. A régi vidéki kertek kedvelt növénye, amely a modern összeültetésekben és remekül megállja a helyét. Kiváló beporzó barát kertekben is, ugyanis számos rovart – többek között méheket és lepkéket is – magához csal. A cikkemben ezt a fajt mutatom be.
A sokszínű, illatos törökszegfű
A törökszegfű megjelenése
A törökszegfű egy alacsony vagy közepes termetű faj, amelynek magassága –fajtától függően- 20 és 80 cm között változik. Felfelé törő habitusú, kissé bokros termettel. A levelei középzöld színűek és lándzsa alakúak. Virágai erős virágzati száron alkotnak több virágból álló bogernyő virágzatot. Az életformájának meghatározása egy igen érdekes kérdés, ugyanis lehet vele találkozni egynyáriként, kétnyáriként és még évelőként is. Ez hogyan lehet?
Nyáron virágzó faj
Alapvetően az alapfaj általában kétnyári növényként viselkedik, de rövid életű évelőként is viselkedhet. Egy biztos: magjai könnyen és gyorsan beérnek, ezeket elhullatva ’újraveti’ önmagát, és éveken keresztül díszíti a kertet. Ha így tartjuk fenn a törökszegfű állományunkat, akkor csak arra kell ügyelni, hogy az ivaros szaporodás (vetőmag) miatt a magról kelt utódnövények nem minden esetben lesznek ugyanolyanok, mint az a növény, amelyet ténylegesen mi ültettünk oda.
Számos formában elérhető
Ez azért lehetséges, mert a magról való szaporítás esetén az utódnövények visszaüthetnek az őseik bármelyikére, nem feltétlenül az anyanövény tulajdonságait követik. Ám, ez nem probléma, ha színekben gazdag, buja kert a célunk vele. Ha hibrid fajtát ültetünk, akkor viszont előfordulhat, hogy a fajta nem érlel életképes vetőmagot – ez esetben 1 vagy 2 év megállítja a törökszegfű virágzását és élettartamát a kertben. Ezt nem árt tudnunk ültetés előtt.
A rovarok által is kedvelt
A törökszegfű főként júniusban és júliusban virágzik, a bogernyő virágai fehér, rózsaszín, mályvaszín és a piros különböző árnyalataiban pompázhatnak. Megtalálhatunk közöttük cirmos, többszínű és egyéb színváltozatokat is. A virágok szirmai általában fogazottak. A törökszegfű alapvetően illatos, ám a hibrid fajtákra ez nem minden esetben jellemző.
Ha nyár, akkor törökszegfű! De vajon ültethetünk nyáron? Cikkemből kiderül!
A törökszegfű igényei
A törökszegfű egy viszonylag alacsony igényekkel rendelkező dísznövény, amelyet a kezdő kertészek is bátran nevelhetnek kertjükben. Kedveli a jó vízgazdálkodású, semleges vagy enyhén lúgos, morzsalékos talajokat, amelyek tápanyaggal ellátottak, a tápanyagutánpótlásra viszont csak ritkán kell gondot fordítanunk, mert hosszú ideig éli fel a tápelemeket a talajban. Kedveli a rendszeres öntözést – erre érdemes gondot fordítani – ám a pangó vizet nem tűri.
A kertészetemen számos virgos növény megtalálható. Tekintse meg őket erre a linkre kattintva!
Alacsony igényekkel rendelkezik
A fényigénye viszonylag nagy. Ez azt jelenti, hogy nagyon kedveli a napsütötte kertrészeket, de a kissé árnyékos részeken is kielégítően fejlődik. A törökszegfű nevelése Ahogyan fent is említettem, a törökszegfű alacsony igényekkel rendelkező faj. Ha számára optimális körülmények között neveljük, akkor szinte semmi gond nincs vele.
A bordó virágszín is egyedi hatással bír
Ha túl sűrű az állomány a magvak újrakelése miatt, érdemes néha tőosztással szétszedni és így ritkítani a töveket. Az elvirágzott virágzati szárakat pedig metsszük le, ezzel nyújtható a virágzási idő.
A törökszegfű szaporítása
A törökszegfű legkönnyebben magról szaporítható, amennyiben az alapfajjal vagy valamely nem túlnemesített változatával van dolgunk. Ezeket a töveket tőosztással is lehet szaporítani a tavaszi időszakban. A hibrid fajtákat érdemes dugványozással szaporítani. Ennek megfelelő időpontja június és szeptember között van. A dugványozás előtt a levágott anyagot érdemes egy éjszakán át vízben tartani – így biztosabban fognak megeredni.
A kertészetemben kapható évelő dísznövényekről itt tájékozódhat!
Többféleképpen is szaporítható
A törökszegfű a kertben
A törökszegfű változatos megjelenésének és számos szerethető tulajdonságának köszönhetően igen könnyen elhelyezhető társításokban. Az alacsony változatok szegénynövények lehetnek, a magasabbak pedig akár struktúra elemként is szerepet vállalhatnak, emellett vágott virágként is alkalmazhatók, mert száruk erős, színük gazdag, és ha illatosak, akkor igazán csábítók.
A törökszegfű a balkonon is tartható. S mi még? Tudja meg ebből a cikkemből!
Társításban is elhelyezhető
A színviláguk igen változatos, emiatt akár egymással is társíthatók, hiszen a fehér, rózsaszín, piros, mályva színekkel egy vad, buja társítás is létrehozható. Ezek a színek kombinálhatók évelő dísznövényekkel, mint például a sásliliomokkal, a méhbalzsamokkal, vagy a margarétákkal. Az alacsonyabb növények között sok cickafark fajta és akár a macskamenta, a veronika is található, amelyek nagyszerűen illeszkednek a törökszegfű bájához.
Számos lepkét vonz
Akár cserjék mellé is ültethető – ebben az esetben jól mutathat a színes lombú borbolyák mellett vagy előtt, de a nyáriorgonák mellett is helyet kaphat, ugyanis a nyáriorgonák is igen rovarcsalogató tulajdonsággal rendelkeznek – kék, lila, piros vagy sárga színeik jól kiegészítik a törökszegfűt. A vidéki kert hangulatát is visszahozzák, emiatt akár paraszti kertekben alkalmazott egynyárikkal is társíthatók, mint mályvákkal, bársonyvirágokkal vagy portulácskával is.
A törökszegfű egy széleskörűen felhasználható növény, amely számos kertben helyet találhat. Remélem, az Ön kertjében is helyet kap.
Tekintse meg kertészetem nyáron virágzó évelő dísznővényeit!
Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!
Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!