Szemetelni könnyű, a széthajigált dolgokat eltüntetni már sokkal nehezebb. Az első tevékenységre sokaknak nagy a hajlandóságuk, az utóbbira már jóval kevesebbeknek, hisz valamit ledobni sokkal egyszerűbb, mint felszedni.
Az utcai szemét is bántja a szemet, de a (bel)városi közterületeken többé-kevésbé működik a takarítás, ám a helyzet sokkal rosszabb azokon a félreeső belterületi, netán külterületi, erdei, útszéli helyeken, ahol folyamatos problémát jelent az illegális szemétlerakás, itt már nem akad annyi dolgos kéz, amelyik összegyűjti az egyáltalán nem odavaló holmikat. Éppen ezért érdemel promóciót és népszerűsítést a TeSzedd! akció, amely minden évben megrendezésre kerül.
Mindig tartsuk szem előtt a biztonságot a gyűjtés során!
A TeSzedd! klasszikus civil összefogáson alapuló közösségi program, melynek célja, hogy önkéntesek takarítsák ki lakókörnyezetük szemetes területeit, vagy az esetleg távolabb lévő, de erősen szennyeződött területeket. Első nekifutásra akár azt is kérdezhetnénk, hogy miért én gyűjtsem össze több órás hajlongással azt, amit más szétszórt, de a helyzet ennél bonyolultabb.
Mikor nincs más, aki megtegye az ilyesmit, akkor bizony eljön az érintettek, az önkéntes helyiek ideje, akik - igaz, hogy más után dolgoznak - de végsősoron a saját mikrokörnyezetük épüléséért tesznek valamit.
Sokszor természetvédelmi területek is a szemetelés áldozatául esnek!
A közösségi munkavégzés emellett kiváló csapatépítő tréning, közösségkovácsoló erő, arról nem is beszélve, hogy aki megtapasztalja, hogy a szemétszedés milyen nehéz feladat, az talán a későbbiekben ritkábban fogja eldobni a felesleges dolgokat ott, ahol ezt nem kéne tenni.
Az is fontos, hogy a szemét vonzza a szemetet, ahol található már néhány kupac, oda könnyebben rakja le a többi szemetelő is a saját adagját, mondván ez már úgyis lerakóhely. Az ilyen gócok felszámolása sokszor tartós megtisztulást eredményez.
Nem ritka látvány az utak mentén vagy szántók közelében ez a kép!
Sokszor az illegálisan kirakott hulladék jelentős része újrahasznosítható!
Regisztrációkor a megadott irányítószám alapján kínálnak fel a szervezők közeli gyűjtőpontokat, a vállalkozó szelleműek ezekből válogathatnak, de van mód arra is, hogy tetszés szerinti helyszíneken szedjenek, ha pedig valaki legalább 10 embert tud mozgósítani, akkor koordinátorként jelentkezhet a „csapatával”. A kijelölt helyszínekről (találkozási pontokról) a jelentkezők sms-ben vagy email-ben kapnak értesítést.
A szervezők a munkához biztosítanak kesztyűt és zsákot, így ezekkel nem kell készülni, ajánlott viszont kézfertőtlenítő gélt vinni, valamint némi ételt és italt, és jó ötlet laza, az időjárásnak megfelelő, koszolható ruházatban érkezni.
Ilyen halmokra bárhol akadhatunk, ha van rá lehetőségünk, ne hagyjuk ott!
A honlapon megtekinthetők a szedési területek, melyek egy része lakossági bejelentés alapján került kijelölésre, ám a szemetes helyszínek bejelentési határideje már lejárt, így aki most kapott észbe, hogy az utcája sarkán gyűlik a hulladák, sajnos már elkésett.
Aki ellenben a szedési regisztrációt mulasztja el, de a hétvégére mégis megjön a kedve, nyugodtan elmehet a kijelölt pontok valamelyikére, legfeljebb kesztyű és zsák már szűkösen jut neki, de ezeket vinni is lehet ebben az esetben.
Az illegálisan kihelyezett szemét sokszor egyszerűbben és kényelmesen leadható a megfelelő helyen!
Külön örvendetes, hogy a cigarettacsikkek is fókuszban vannak, cigarettavégekkel elárasztott területeket is lehetett bejelenteni. A csikkek káros hatásairól már többször írtam, városi környezetben ez az egyik legmakacsabb szemétfajta, a talajra fokozottan káros, a gyepfelületről gereblyével, lapáttal felszedni nem lehet.
Ezért aki kedvenc parkját, utcáját csikkesnek találja, most tehet valamit érte, ráadásul a külön zsákba összegyűjtött cigarettavégeket egy új eljárással kreatív módon újrahasznosítják, sőt, aki szeretné, egész évben gyűjtheti szelektíven a csikkeket, melyekből aztán feldolgozás után például raklapok készülnek.
A települések mellett sokszor, úgynevezett szemétgyűrűk alakulnak ki!
Ha év közben találkozunk illegális szemétlerakóhellyel akkor azt a Hulladékradar oldal által biztosított applikációval rögzíteni tudjuk és így mindenki tudomására jut, hogy adott területen ez a probléma fennáll és megkezdődhet a felszámolása. A szemetelésre jó ok és magyarázat nincs, megszüntetni megfelelő tájékoztatással és szemléletformálással lehet.
Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!
Hasznosnak találta a cikket? Ha igen, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!