Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Tavaszi teendő lista kertbarátoknak

A tavasz talán az egyik legszebb évszak a kertbarátok számára, hiszen ilyenkor újraéled a kert. A növények újra simogatni szeretnének a lombjukkal, elárasztani a virágaik illatával, és együtt lenni velünk. Sok kertész viszont nem veszi elég komolyan a tavaszi kerti teendőket, amely során sajnos több kár származik, mint haszon.

Ebben a cikkemben összegyűjtöttem a legfontosabb tavaszi teendőket, szabályokat és sarokpontokat, melyekre érdemes figyelmet fordítani. Lássuk, melyek ezek!

Tervezés

A tavasz kezdő heteiben első lépésben mérjük fel a kertet, döntsük el, hogy mekkora területre, mit szeretnénk vetni, ültetni, akár vázlatokat is felskiccelhetünk egy papírlapra, ezzel sok későbbi bonyodalomtól óvhatjuk meg magunkat.

Talajelőkészítés

A talaj-előkészítés is kihagyhatatlan, rendkívül fontos egy teljes, mély, átforgató ásás, és a hozzá kapcsolódó alapos gyommentesítés, ami lehet kézi, vagy súlyosabb esetben vegyszeres is. Miután az alapozás megtörtént, és az ültetési terv is készen áll, az egyes kiszemelt növények, palánták, magok igényeiről tájékozódjunk, és mindig ez alapján járjunk el.

Egy példa: egyes termények alapos előtrágyázást kívánnak, míg másoknak kifejezetten ártalmas a tápanyagok túlzott mennyisége, így ne egyformán járjunk el az egész kertben!

Tápanyagutánpótlás

Az is közkeletű tévhit, hogy a növényeknek csak földre van szükségük, pedig a tápoldatozás, trágyázás, vagy épp a komposztos tápanyag utánpótlás gyakran nélkülözhetetlenek.

A furcsa tüneteket mutató virágokat, terményeket mindig alaposan szemügyre kell venni, a problémát azonosítani kell, és a kezelést el kell kezdeni, egy alapos fertőzés ugyanis a kert vagy lakás többi növényét is megtámadhatja! Ennek talán a megmegfelelőbb időszaka az ősz, ám, ha akkor elmaradt, akkor tavasszal pótolhatja. Higgye el, a növények meghálálják.

A trágyázás előnyei

Az indító trágyázás a legtöbb esetben jól jön tavasszal, a növények, termények által tavaly igénybe vett, „elhasznált” föld igényli a megújulást, feltöltődést. Füvesítés, vagy épp a rózsaágyások kialakítása előtt mindenképp érdemes a tápanyag utánpótlás, és a legtöbb zöldségféle is jó néven veszi a trágyázást, hiszen nincs növényfejlődés tápanyagok nélkül. Vigyázzunk azonban, egyes termények kifejezetten nem kedvelik a túlságosan gazdag talajt!

Az öntözés dícsérete

A növények megfelelő fejlődéséhez nagy általánosságban öntözés, tápanyag utánpótlás, és néha metszés szükségesek, valamint a betegség, hanyatlás jeleit mutató példányok esetében növényvédelmi feladatok kellhetnek.

A leggyakoribb az öntözés elmaradása, melynek oka, hogy sok hobbikertész nem tájékozódik megfelelően növénye igényeiről, ami leginkább a nem őshonos, extravagáns kerti és lakásban tartott dísznövények esetében probléma. A tavasz beköszöntével újra megindul növényeinkben a nedvkeringés, és hirtelen nagyon szomjasak lesznek.

Télen is figyelni kell az öntözésre, de tavasszal ez egy elengedhetetlen folyamat.

Metszés

Az év első metszési időszaka a tavasz, sok növényt ilyenkor kell visszavágni, hogy a megfelelő forma kialakulását, és az egészséges fejlődést elősegítsük. A különféle növényeknek eltérő az ideális metszési idejük, a rózsákat a tartós fagyok elmúltával, már kora tavasszal kezelésbe vehetjük, a sövény nyírását a tavasz közepére is halaszthatjuk, a gyümölcsfák metszése pedig külön tudomány, utóbbiról érdemes a szakirodalmakból tájékozódni!

Ültetés

A tavasz minden évben felpezsdíti a kertbarátok életét, számtalan tennivaló válik ilyenkor aktuálissá, a különféle helyreállítási, takarítási műveletek mellett a ház kertjének, és/vagy utcafronti zöldterületének beültetése, átfazonírozása is időszerű.

Az alábbiakban ezekhez a műveletekhez szeretnék segítséget nyújtani, mégpedig nem elsősorban általánosságokat felsorolva, hanem gyakorlati teendőket, konkrét növényneveket említve. Remélem, hogy a következő pár bekezdés hasznos segítség lehet a munkák elkezdéséhez, vagy akár a felújítási, zöldítési tervek életre hívásához.

Készüljünk elő!

A tavaszi ültetés első lépése az az alapvető előkészület, mely során az érintett területet megtisztítjuk, alkalmassá tesszük a talajmunkálatokra. A tél gyakran sok szemetet termel, a felhalmozódott avart, ágtörmelékeket, és egyéb hulladékokat távolítsuk el, a gyepről gereblyézzük össze a nem odavaló dolgokat, a csupasz földterületeket pedig szintén egy alapos gereblyézéssel hozzuk formába, hogy láthatóvá, tervezhetővé váljon az alap, amire építkezni fogunk.

Fűmag

A gyepes területek a tél folyamán rendszerint károsodnak, foltokban kikophat a pázsit, olykor az egész fűfelület eltűnik az időjárás, vagy például egy gombás betegség miatt. A gyep pótlására a fűmag vetés a legüdvözítőbb módszer, mivel az alapanyag viszonylag olcsó, a füvesítést pedig a háziak is el tudják végezni ingyen.

Ha fű, akkor fűnyírás! Olvassa el az erről szóló cikkemet is!

A felásott, majd elegyengetett (szükség szerint talajfertőtlenítővel előkezelt) talajra csupán egyenletesen ki kell szórni a magokat, majd ajánlott körbekeríteni a területet, hogy a cseperedő hajtások az emberi és állati (kutyáknak is tilos!) lábaknak ne eshessenek áldozatul. A fűmagkeverék milyensége sarkalatos pont, ajánlott nem az akciós, legolcsóbb fűmagot vásárolni, hanem inkább strapabíró, taposásálló, vagy sport keveréket választani, hogy az eredmény tartós legyen!

Tavaszi fűbeindító tippek:

Fák

Az utcafronti ültetéseket mindig heves viták kísérik, hiszen az épület képét meghatározó kisebb, olykor nagyon zöld sáv nagyon változatosan népesíthető be. Kerülhetnek ide fák, cserjesorok, sövény, létesülhet virágágyás egynyáriakkal, évelőkkel vagy rózsákkal, de manapság egyre divatosabbak a díszfüvek is. Vegyük sorra!

Nézze meg kertészetem gazdag díszfaválasztékát!

A fákkal kapcsolatban fontos, hogy egyrészt közterületen az ültető kilététől függetlenül az önkormányzat tulajdonába kerülnek, így a későbbi kivágásuk engedélyköteles lesz, másfelől sokan nem számolnak azzal, hogy a helyes kis csemetéből évek múlva akár tizensok méteres monstrum is válhat, mely takarja a kilátást, levelet, termést hullat, vagyis zavaró tényezővé válik. Azt ajánlom, fát csak kertészeti szakember tanácsa alapján ültessen a közösség, így elkerülhetőek a bonyodalmak.

Cserjék

Fa helyett jó választások lehetnek a magas törzsre oltott cserjék (például madárbirs, kecskerágó, magyal, törökmogyoró), melyek kompakt méretűek, faformájúak, lombozatuk nyírható, alakítható, esztétikai értékük pedig a megszokott díszfákénál sokkal magasabb. A magas törzsű cserjékkel kiküszöbölhető a zavaró takaró hatás, nem fogják érinteni a légvezetékeket, és lombozatuk akár formára (gömb, kocka) is metszhető.

Tekintse meg kertészetem gazdag cserjeválasztékát!

A hagyományos cserjék közül társasházi környezetben a sövénynek való növények népszerűek és praktikusak, a járdának vagy a földszinti lakásoknak védelmet adnak, az utcaképet egyenletessé, dekoratívvá varázsolják, ráadásul a jól megválasztott sövény nem igényel gyakori gondozást, ápolást. A jó öreg buxus csodás, falszerű felületet alkot, az oszlopos hamisciprusok extravagáns látványt nyújtanak, a smaragd tuja átlag feletti növekedési ütemével tűnik ki a sorból, az örökzöldek közül népszerű még a fagyal és a madárbirs, a tüskés, szúrós változatokból pedig a homoktövis vagy éppen a tűztövis ajánlható.

A sövénynek való növények általában évi 2-3 metszést igényelnek, melyet akár kezdők, tehát a lakók is elvégezhetnek, öntözésük pedig jellemzően csak a forró nyári hetekben kötelező, tehát jelentős pluszköltséget nem generálnak.

Díszfüvek

Szóba jöhetnek még a díszfüvek is alternatívaként, a kisebb változatok (molnárpántlika, tollborzfű) a belső kertbe is ültethetőek, a termetesebbek (olasznád, pampafű) az utcafronti, vagy épület előtti földsávokat díszíthetik. A díszfüvek előnye, hogy fiatal korukban nem szemrevalóak még, kifejlődve pedig kézzel nem kiszedhetőek, így ellenállnak a gyakori és bosszantó növénylopásoknak!

Szeretné díszfüvekkel gazdagítani kertjét? Nézze meg kertészetem gazdag díszfűválasztékát!

Évelők

Amennyiben virágágyások kialakítása kerül szóba, akár az utcafronton, akár a kert belső részein, akkor elsősorban az évelők ajánlhatók tartósságuk miatt. Napos helyre a palástfű, a szellőrózsa, vagy az őszirózsafélék jó választások, árnyékosabb részekre a harangvirágok, a tarackoló kékgyökér, a kasvirág, vagy az árnyékliliom ajánlható. Remek ötlet lehet a gondozást nem igénylő honos vadvirágok telepítése is, ha ez a cél, akkor akár a fűmaghoz is keverhetők a vegyesen összeválogatott vadvirág magok, az eredmény pedig burjánzó, színes, virágos rétszerű felület lesz.

Nézze meg kertészetem évelőválasztékát!

Ültetési szabályok

Magánkertben szabad a pálya a kertbarátok számára, hiszen nem korlátozzák a kerttulajdonosat szabályok, törvények, rendeletek az ültetés, a fák elhelyezkedése szempontjából. Nem így az utcafronton, a társasházaknál! Térjünk ki egy kicsit erre is. Az első fontos tényező az ültetési távolság. Ez a fogalom a növény távolságát jelenti a környező tereptárgyaktól, például faltól, kerítéstől, járdától, vagy akár más növénytől.

Nézze meg videómat a tavaszi metszéssel kapcsolatban:

Érdemes áttekinteni a hatályos rendeletet ezzel kapcsolatosan, nehogy szabálytalanul ültessünk.Szintén érdemes szakemberrel konzultálni, az ültetési távolságoknak ugyanis nem csupán bürokratikus, hanem nagyon prózai okai is vannak, mivel a helytelenül telepített növények később nagy bosszúságot okozhatnak. Az épülethez túl közeli fa takarhatja a kilátást, az erős gyökerek kárt tehetnek a járdában, vagy a terebélyesre cseperedő növény átlóghat a szomszédba, ami vitát okozhat.

Mikor azt hinnénk, hogy az ültetési távolságot betartva, a közterületi ültetés szabályait megismerve belevághatunk a fatelepítésbe, még mindig van olyan szabály, melyet figyelembe kell vennünk. Vannak ugyanis olyan fafajták, melyek invazív, vagyis betolakodó fajként vannak nyilvántartva, dióhéjban mondva hazánkban tájidegenek, károsak, veszélyeztetik az őshonos növényeket, azok életterének csökkentésével. Jó példa a bálványfa és az ecetfa esete, ezt a két növényt ugyanis rendszeresen összetévesztik egymással a kertbarátok, ültetni vágyók.

Míg az ecetfa ártalmatlan kerti dísz, addig a mirigyes bálványfa kártékony invazív faj, mely agresszív terjedésével hamar gondot okoz majd, ráadásul utóbbi telepítése jogszabályilag tiltott is. Mindezek alapján lényeges, hogy a tavaszi ültetési láz közepette ne feledkezzünk meg a vonatkozó jogszabályokról, helyi rendeletekről, és azok ismeretében hozzuk meg a döntést az ültetés mikéntjéről, vagy pedig bízzuk a növények kiválasztását és az ültetési helyek kijelölését szakemberre.

A kert tavaszi felkészítése gyerekekkel

A gyermekek szinte minden munkafázisba bevonhatóak, a kicsiknek a kertészkedés egyszerre játék, családi program, és tanulás, amit biztosan élvezni fognak! Természetesen nagyon kell ügyelni a biztonságra, az apróságok sose kerüljenek kapcsolatba éles szerszámokkal, vegyszerekkel, vagy veszélyes kerti gépekkel, de a magocskák kiszórásába, a gyomok kihúzogatásába, vagy például az öntözésbe bevonhatóak.

Személyes tippem a témában a gyermekveteményes, mely egy két-három négyzetméteres terület lehet a kert egyik szegletében, mely kifejezetten a gyermek irányítása, gondozása alatt áll, persze szükség szerint felnőtt felügyelettel. A gyermekveteményesbe az kerülhet, amit a gazdája a legjobban szeret (a kedvenc zöldség, illatos, színes virágok), a növények ápolása pedig az ő feladata, ami egyúttal jó lecke a felelősségről is!

Olvassa el a társasházi tavaszról szóló cikkemet is!

Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!