Kertünk talaja olyan, mint az emberi immunrendszer: ha nem gondozzuk megfelelően, ha folyamatosan csak próbára tesszük, gyakorlatilag kiszipolyozzuk a tartalékait, akkor az egy idő után megbosszulja önmagát. Míg a szervezetünk ettől megbetegszik, a talajt ellepik a kártevők, a csökkenő tápanyagmennyiség miatt drasztikusan visszaesik a terméshozam, növényeink pedig szintén betegesek lesznek.
Sokan ilyen esetekben permetszerekkel és különféle talajjavító vegyszerekkel próbálják meg orvosolni a bajt, ami ideig-óráig gyakran segít is, azonban csakhamar mindenki felismeri, hogy nagyobb beavatkozásra van szükség a régi állapot visszaállításához. Különösen igaz ez abban az esetben, ha erősen szennyezett földfelületről van szó, ahol már szinte semmi sem tud megteremni. Ilyen esetekben a legjobb alternatíva mindig a talajfrissítés lesz!
A talajfrissítés miértje meghatározza a munkát
Bár önmagában ijesztő lehet a kifejezés, a talajfrissítés azonban sok esetben közel sem jár akkora felfordulással, vagy földmunkával, mint sokan gondolnák. Alapvetően az a problémakör, hogy miért van szüksége a talajnak a felfrissítésére, már meghatározza, hogy milyen típusú termőfölddel kell végezni a munkát, illetve egyáltalán milyen folyamatokra lesz szükségünk a megoldáshoz.
A legszerencsésebb helyzetben akkor vagyunk, ha egyszerűen csak felfrissítenénk egy kicsit kertünk legfelsőbb termőrétegét. Ilyenkor gyakran elegendő lehet mindössze a fenti 10-15 centimétert a munka középpontjába állítani.
Hogy a folyamathoz szükség van-e munkagépekre, az mindig a felfrissítendő talaj méretétől függ, hiszen egy kisebb ágyást egyszerű lapátokkal is át lehet forgatni ilyen mélységben, de egy nagyobb kertben azért ez több köbméter termőföld átmozgatását jelenti, ami kézi erővel igencsak embert próbáló feladat. Hogy a folyamat miként zajlik, azt nyilván meghatározza a talaj állapota. A legtöbb esetben a kitermelt felső rétegbe teljesen friss, tápanyagokban gazdag termőföld kerül, de gyakori megoldás az is, amikor a kitermelt régi földet összekeverik a friss ömlesztett anyaggal. Utóbbi költséghatékony alternatíva ugyan, de hatékonysága gyakran megkérdőjelezhető.
Lényeges kiemelni továbbá, hogy talajfrissítésre akkor is szükség lehet, ha a kérdéses földfelület valamilyen okból kifolyólag szennyezetté vált. Előfordulhat például, hogy fáradt olaj vagy erős vegyszerek borultak ki egy zöldövezetben, amit szeretnénk újra termelésre alkalmas területté alakítani. Ilyenkor gyakran nem elegendő csak a felső rész kitermelése, illetve szó sem lehet a kiemelt föld újrahasznosításáról, minden esetben teljes cserével lehet csak orvosolni a problémát, ami nyilván gépi földmunkát igényel.
A megfelelő minőségű és típusú termőföld kiválasztása
Amennyiben nyilvánvalóvá vált, hogy milyen munkálatok elvégzésére van szükség a talajfrissítéshez, akkor már nem okoz gondot, hogy megfelelő ömlesztett anyagot válasszunk hozzá. Merthogy a piacon jelenleg többféle típusú és összetételű termőföld érhető el, melyek eltérő célzattal rendelkeznek a felhasználás tekintetében.
A normál termőföld például a minden esetben és gyakorlatilag mindenhol alkalmazható alternatíva. Különösen a darált változata nagyon könnyen eldolgozható, egyszerű a helyére termelni és elegyengetni, tápanyagtartalma azonban teljesen átlagos, így önmagában a talajfrissítésre csak akkor alkalmas, ha erősen szennyezett felületet kell nagy mélységben kicserélni, és legfeljebb füvesíteni, parkosítani akarjuk a felszínt.
Léteznek azonban a termőföldnek specializált változatai is. Ilyenek például a komposztált és a tárgyázott megoldások, melyek akkor ideálisak, ha például egy kiskert vagy egy nagyobb földfelület esetén a tápanyagtartalmat növelnénk meg a szebb és jobb termés, vagy az egészségesebb pázsit, illetve díszkerti növények érdekében. Ezeket a földtípusokat ritkán alkalmazzák önmagában, a legtöbbször a már kitermelt földdel vagy normál termőfölddel elegyítve használják.
Érdemes minden talajcsere esetén legalább a felső rétegekbe némi trágyázott vagy komposztált termőföldet választani, hiszen ezzel rengeteget tehetünk a jövőben növényeink egészségéért és termelékenységéért egyaránt.
Készüljünk fel a termőföld szállítására
Fontos tudni, hogy termőföldből nagyon ritkán van szükség egy-két talicskára. Ha nem töltőföldnek alkalmazzuk, hanem ténylegesen talajfrissítésre, akkor is gyakori, hogy 8-10 köbméter földdel kell gondolkoznunk, ami hatalmas mennyiség, emiatt mindig fel kell készülnünk a termőföld szállítására, pontosabban inkább az ömlesztett anyag fogadására.
Gondoljuk át alaposan a logisztikát, hogy miként tud majd eljutni a termőföld a rendeltetési helyére, hiszen ilyen sok terméket jellemzően nagy teherautóval visznek a helyszínre, így előfordulhat, hogy több részletben kell kérnünk a kiszállítást, esetleg át kell egy kicsit alakítani a kertet azért, hogy a föld rögtön a felhasználási helyére, vagy ahhoz a legközelebb kerülhessen. Ez rengeteg későbbi kellemetlenségtől, illetve akár extra költségektől is megkímélhet minket.
További bejegyzéseimet a blogban érheti el
Amennyiben tetszett a cikk, kérem nyomjon egy Like-ot