A sziklakert egy igazán különleges kerti látványelem, némileg a kerti tavakhoz hasonlítható, hiszen ugyanúgy egy külön egységet, ha úgy tetszik egy külön kiskertet jelent a kertek világában. Ugyanakkor a sziklakertek építése és fenntartása jóval egyszerűbb és könnyebb, mint a tavaké - ha már ez a hasonlat felmerült. A hegyvidéki vagy épp a tengerparti táj hangulatát idézik meg, olykor pedig mediterrán, napsütötte hangulatot áraszt, tehát mindenképpen üdítően hat egy átlagos kertben.
A sziklakert építése bár nem bonyolult, azért igényel némi kertészeti gyakorlatot, így sokan szakembert hívnak sziklakert építéshez, ha azonban Ön sajátkezűleg vágna bele a műveletbe, akkor biztosan hasznosnak találja majd a következő tanácsokat!
1. A növények igényeit vegye figyelembe!
A sziklakerti növények számára fontos, hogy elegendő napfényhez jussanak, ehhez déli, vagy keleti fekvésű sziklakertet kell kialakítani. Az itt elhelyezett növényfajok többsége nem csupán szárazságtűrő, de kifejezetten meg is kívánja a száraz körülményeket, így gyökerük sose álljon vízben! A pangó vízben elrohadhat a gyökérzet, melynek végső következménye a növény pusztulása. Ezért a sziklakert kialakításakor drénréteget kell kialakítani, ami a túlzott csapadék- vagy öntözővizet elvezeti.
Sziklakerti növények válogatásakor ne feledje, hogy erre a területre speciális növények valók. Gyakori hiba, hogy a kialakított sziklás alapra egyszerű, ágyásokba való dísznövények kerülnek, melyek aztán nem is érzik jól magukat a sziklakerti talajon, és nem is mutatnak jól a kövek között.
2. A sziklakert illeszkedjen a kerthez!
Sokan nem megfelelő módon alakítják ki a sziklakertjüket, így a hatás tájidegen lesz, vagyis nem illeszkedik megfelelően a kerthez, a terepadottságokhoz. Tipikus példája lehet egy sík vidéken kialakított sziklakert, az alábbi kép jól ábrázolja a problémát Törekedjen rá, hogy sziklakertje harmonizáljon birtoka egészével, ne pedig egy furcsa, oda nem illő színfoltja legyen.
Ne építsen se túl lapos, se túl magas halmot, vegye figyelembe a kert egyéb tereptárgyainak méretét és magasságát. tartsa fejben, hogy a sziklakert a birtok fókuszpontjában legyen, vagyis egy olyan kertrészben, ahol megfelelően szem előtt van, ahol érvényesülhet a szépsége, egyedisége. A túlságosan eldugott, vagy tolakodóan az előtérbe tolt sziklakert inkább zavaró lesz, mintsem szép látvány.
3. Csak egyféle követ alkalmazzon!
Természetellenesnek és igénytelennek hathat a sziklakert, ha többféle követ kombinálunk. A nagyon eltérő mintázatú és színű, vagy válogatás nélküli méretű kövek inkább csak egy ötletszerűen összehordott kőrakás képét adják majd ki, így elveszik az az ízléses alap, amire építkezni lehetne.
Jó ötlet olyan köveket alkalmazni, amik az adott földrajzi tájegységen természetesen is megtalálhatóak, így nem lesz tájidegen a látvány, ráadásul a beszerzés is könnyebbé válik.
A sziklakertben több örökzöld is jól mutat. Nézze meg itt kertészetem választékát!
A sziklakert kialakításához elengedhetetlen a mulcsanyag, ami egyfelől takarja a földet, másfelől megakadályozza a talaj gyors kiszáradását, így segíti a növények fejlődését. Az alkalmazott mulcs azonban semmiképpen ne legyen az erre a célra hagyományosan használt fenyőkéreg vagy gyöngykavics, mert ezzel is csak rontunk az összképen. A talajtakaráshoz használjuk a sziklák anyagával megegyező darabolt kőzetet.
4. Ügyeljen a megfelelő méret kialakítására!
A sziklakert magassága általánosságban ne legyen több, mint 1,5 méter. Ha ennél nagyobb a halom, akkor meghaladja a horizontvonalat, így zavarja majd tekintetünket, amikor élvezni szeretnénk szemünkkel kertünk látványát, ráadásul a kőrakás mögötti terület holttérbe kerül. Az alapterület se legyen túlzottan nagy, mert aránytalannak hathat, túl sok helyet vesz el, ráadásul a méretesebb sziklakerteknek költségesebb a kialakítása és fenntartása is.
Szívesen olvasna még a sziklakertekről? Akkor olvassa el ezt a cikkemet is!
A túlzottan nagy sziklakertnek már az építése is problémás, hiszen jellemzően nagy súlyú köveket kell kézi erővel mozgatni, emellett a túl nagy építmény akár balesetveszélyes is lehet, ha a tetején lévő szikladarabok elmozdulnak, vagy legurulnak.
Kisgyermekes házaknál mindenképpen alacsonyabb, kisebb léptékű sziklakertet javaslok! A sziklakert építésének és gondozásának természetesen ennél sokkal több fortélya és tudnivalója akad, azonban ezek azok a lényegi sarokpontok, melyek betartásával az építmény tetszetős és tartósan dekoratív lehet.
A sziklakert hatalmas előnye, hogy sokféle kertstílusba illik remekül, így legyen szó minimalista, mediterrán, vagy paraszti jellegű kialakításról, egy sziklakert igazán sokat lendíthet a látványon.
Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!
Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!