Hasznos tudnivalók
Származás: régi, magyar, bizonytalan eredetű fajta. Egyes feltételezések szerint Tamássy Károly debreceni gyógyszerész, pomológus (1806-1885) szelektálta a cigányalmából. Van olyan nézet is miszerint Egerből, a Magyal-szőlőhegyről származik. Előbbi tűnik valószínűbbnek, ui. a fajtáról elsőként Tamássy írt 1880-ban, s szerinte évszázadok óta termesztik a városban és környékén a 'Simonffy piros' almát. Nevét is egy Debrecenben élt családról kapta.
Hajtásrendszer: fája középerős növekedésű, felfelé törő, közepesen sűrű, széthajló, gömb koronájú. Levele nagy, ovális, fűrészes szélű, sötétzöld.
Termőképesség: korán termőre fordul, rendszeresen és bőven terem. Túlkötődésre hajlamos, ezért termésritkítást igényel. Önmeddő, ugyanakkor jó pollenadó.
Porzói: ’Jonathan’, 'Téli arany parmen'.
Gyümölcs: szeptember végén, október elején érik, kicsi vagy közepes, lapított gömb alakú. Héja vékony, sima, enyhén hamvas, viaszos, alapszíne sárga, ami szinte teljes egészében sötétpiros fedőszínnel borított. Húsa zöldesfehér, a héj alatt rózsaszínes, puha, lédús, édes-savas, jellegzetes zamatú.
Alkalmas friss fogyasztásra, konyhai feldolgozásra és tárolásra (kb. decemberig).
Talajigény: nem válogat a talajtípusok között, a kötött és a homoktalajon egyaránt megél, a savanyú és meszes talajokon is jól fejlődik, amennyiben a jó víz- és levegőgazdálkodás, valamint a tápanyag utánpótlás biztosított.
Fény- és hőigény: napfényigényes, kerüljük az árnyékba való telepítését. Hőigénye közepes, inkább a hűvös, párás viszonyokat kedveli, a szélsőséges hőmérsékletet nem tolerálja. Hosszantartó -15 °C alatti hőmérséklet a fiatal hajtásokban, a kései fagyok pedig a virágokban és a gyümölcskezdeményekben tehetnek kárt.
Vízigény: nagy. Évi 700-800 mm egyenletes eloszlású csapadékmennyiséget igényel, hosszú, aszályos időszakokban szükséges a vízutánpótlás.
Gondozás: termőhelyhez jól alkalmazkodó, a szélsőséges ökológiai viszonyokat is jól bíró fajta, de az ültetés előtt a talajt mélyen munkáljuk meg, juttassunk ki szerves anyagot, ha szükséges fadarálékot is használjunk.
Metszése 1-3 éves korában koronaalakító, a 4. évtől fenntartó metszésből áll, melynek ideje február – március. A korona, az ágak megfelelő, kellően szellős kialakítása fontos eleme a betegségekkel és kártevőkkel szembeni védekezésnek.
Metszés után a nagyobb felületű metszési éleket sebkezelővel védjük a fertőzésektől.
Téli lemosó permetezését rügyfakadás előtt, száraz időben január-februárban, esetleg március elején végezzük. Az őszi lemosó permetezés ideje lombhullás után, fagymentes időben.
Amennyiben kártevő vagy kórokozó ütné fel a fejét, növényvédőszeres kezelés alkalmazható betegség specifikusan áprilistól-júliusig.
Ültetési idő: a szabadgyökerű gyümölcsfa március-áprilisban, valamint október-novemberben, a konténeres márciustól novemberig, ill. ha nem fagyott a talaj, akár télen is ültethető.
Alany: -
Fontos tudni!
Kifejlett magasság: 4-5 m Termés felhasználhatósága: friss fogyasztás, konyhai feldolgozás, tárolás (kb. decemberig)
Védett tartalom
Sor- és tőtávolság: 6x5 m
Termésérés: szeptember vége - október eleje
Fény- és hőigény: nagy és közepes
Vízigény: nagy
Paraméterek
Érési idő: | IX. hó – (Szeptember) |
Magyarországon érés | szeptember közepe-vége |