Hasznos tudnivalók
Általános: a málna önbeporzó, gyökérsarjakkal gyorsan szaporodó, sekélyen gyökerező, lombhullató félcserje.
Származás: a 'Polesie' fajtát Lengyelországban, a brzeznai kutatóközpontban a Gyümölcs- és Dísznövénytermesztési Intézet kirendeltségén nemesítette Dr. Jan Danek és Dr. Ing. Agnieszka Orzel 2006-ban.
Hajtásrendszer: közepesen erős növekedési erélyű, felálló, egyenletesen tövises hajtású, kb. 1,2-1,5 m magas. Levele középzöld, 3-5 tagú, ráncos, felül sima, alul gyapjas, széle fűrészfogas.
Termőképesség: kiváló a terméshozama, folytontermő (kétszer termő), már a telepítés évében megkóstolhatjuk.
Gyümölcs: az első betakarítás június elejétől július elejéig a kétéves hajtásokon, a második - fő betakarítás - augusztus elejétől az első fagyokig az új hajtásokon történhet. Bogyója nagy (5-7 g), megnyúlt szív alakú, fényes, sötétvörös színű. Húsa kemény, nem túl édes, kellemes málna ízű. Ellenáll a gyümölcsrothadásnak.
Felhasználható friss fogyasztásra, konyhai feldolgozásra (lekvár, befőtt, gyümölcslé, sütemények), fagyasztásra egyaránt. Jól szállítható.
Talajigény: jó víz- és levegőgazdálkodású, humuszban- és tápanyagban gazdag, középkötött talaj ideális a számára.
Fény- és hőigény: közepes, szélvédett, napos vagy félárnyékos fekvésben fejlődik a legszebben. A forró, száraz időjárást nem kedveli, a gyümölcsök rásülnek a vacokkúpra.
Vízigény: nagy, sekélyen, néhány centivel a talaj felszíne alatt elhelyezkedő gyökerei és viszonylag nagy lombozata miatt fontos, hogy talaja ne száradjon ki. A terméskötés időszakában és aszályos, csapadékmentes időben rendszeres öntözést igényel. A pangó víztől viszont óvjuk!
Gondozás: telepítés előtt a területet alaposan tisztítsuk meg a gyomoktól. A későbbiekben is ügyeljünk a talaj gyommentesen tartására, de 5-8 cm-nél ne legyen mélyebb a talajművelés. A tövek mulcsolásával - amihez használhatunk szalmát, szénát, faforgácsot, lekaszált zöldtrágyát, szervestrágyát stb. - csökkenthetjük a gyomok számát, a talaj hőmérsékletének ingadozását, segíthetjük a talaj nedvességtartalmának megőrzését, melyek révén kedvezően befolyásolhatjuk a terméshozamot is.
Mivel a folytontermő málnák közé tartozik, metszésére két lehetőség van. Alkalmazhatjuk az egyszer termő fajták metszési módját, ami téli és nyári metszésből áll. A téli vagy ritkító metszés során a korábbi évben letermett vesszőket, a gyenge fejlődésű fiatal hajtásokat a talaj felett távolítsuk el. Egy tövön 2-3 hajtást hagyjunk csak meg, ennél több nem adna megfelelő mennyiségű termést. A nyári metszés során a letermett kétéves termővesszőket közvetlenül a betakarítás után vágjuk ki.
A kétszer termő (folytontermő) málnák esetében megtehetjük, hogy ősszel a szüret befejése után tarra vágjuk, vagyis valamennyi vesszőt visszavágunk, majd következő évben, nyár elején a gyengén fejlődő sarjakat eltávolítjuk. Ha állományunk besűrűsödik vagy frissíteni akarjuk, akkor a gyökérsarjakat hagyjuk meg, míg a tősarjakat metsszük ki.
Nem igényel támrendszert, szívós, könnyen nevelhető fajta. A Didymella applanata gomba okozta vesző- és hajtásbetegséggel szemben rezisztens. Biotermesztésre is alkalmas.
Ültetési idő: a szabadgyökerű növényeket március-áprilisban, valamint október-november között, míg a konténereseket márciustól novemberig vagy fagymentes időben akár télen is ültethetjük.
Fontos tudni!
Kifejlett magasság: 1,2-1,5 m Termés felhasználhatósága: friss fogyasztás, konyhai feldolgozás, fagyasztás
Védett tartalom
Sor- és tőtávolság: 1,2-1,4 × 0,6 m
Termésérés: június eleje/közepe - október (fagyokig szedhető)
Fény- és hőigény: közepes
Vízigény: nagy