Hasznos tudnivalók
Származás: 1960-ban Kaliforniából importált és a franciaországi INRA-nál nevelt őszibarack palánták közül választották ki, nevét leveleinek színe után kapta.
Hajtásrendszer: fája erős növekedési erélyű, kompakt, dúsan alágazó koronát nevel. Igen dekoratív lombozatát középnagy, lándzsa alakú, sötét-, majd feketésvörös levelek alkotják, melyek június közepétől sötétzölddé válnak. Virága nagy, élénk rózsaszín.
Termőképesség: korán termőre fordul, rendszeresen és bőven terem. Öntermékeny.
Gyümölcs: augusztus végén, szeptember elején érik, közepes méretű, szinte szabályos gömb alakú. Héja molyhos, intenzív sötétvörös (ezért „vérbaracknak” is nevezik), majdnem lila színű. Húsa vörös-fehér márványos, lédús, édes-savanykás, igen aromás, ízletes, illatos.
Friss fogyasztásra és konyhai feldolgozásra (ivólé, befőtt, lekvár, sütemények) egyaránt alkalmas.
Talajigény: a mélyrétegű, jó víz- és levegőgazdálkodású, tápanyagban gazdag, középkötött, enyhén meszes vagy semleges kémhatású talaj ideális a számára.
Fény- és hőigény: nagy, szereti a napos, meleg helyeket, ezért gondosan válasszuk meg, hová ültetjük. Jó kondíció és vesszőbeérés esetén a téli fagyokat jelentősebb károsodás nélkül elviseli, ellenben a kora tavaszi fagyok a virágkezdeményeket tönkretehetik.
Vízigény: közepes, azonban a szárazságot, hosszantartó nyári aszályt nehezen tűri, a terméskötődés alacsony százalékú, a gyümölcsök elaprózódnak, ízetlenné válnak, hullanak, ezért ilyen időszakokban rendszeres öntözés szükséges.
Gondozás: árnyékos, hideg, erős szélnek kitett helyekre és gyökereinek levegőigényes volta miatt mélyfekvésű, magas talajvízszintű területekre ne telepítsük. Kerüljük a nagy mésztartalmú talajokat is, ui. klorózist és mézgásodást okoznak.
A talajt mélyen munkáljuk meg, juttassunk ki szerves anyagot, ha szükséges fadarálékot is használjunk. Az ültetéstől kezdve a törzs körüli részt árnyékoljuk szalmával, fűkaszálékkal stb. A 2-3 évenkénti szerves-, ill. istállótrágyával történő tápanyagutánpótlást meghálálja.
A leggyakrabban kialakított korona forma az őszibarack fák esetében a katlan vagy váza alak, melynek célja, hogy a fény a korona belsejébe is eljusson. Ezért 2-3. éves korban a sudarat el kell távolítani, hogy a főágak oldalirányba tudjanak növekedni.
A termőre fordulást követően szükséges az évente termőre metszése, amit tavasszal - amikor a rügyek már erősen duzzadtak - végezhetünk el. Egyvesszős és váltómetszés külön-külön és együtt is alkalmazható. A termőnyársakat viszont ne metsszük. A koronát nyáron is alakíthatjuk.
Téli lemosó permetezését rügyfakadás előtt, száraz időben január-februárban, esetleg március elején végezzük. Az őszi lemosó permetezés ideje lombhullás után, fagymentes időben.
Amennyiben kártevő vagy kórokozó ütné fel a fejét, növényvédőszeres kezelés alkalmazható betegség specifikusan áprilistól júliusig.
Ültetési idő: a szabadgyökerű gyümölcsfa március-áprilisban, valamint október-novemberben, a konténeres márciustól novemberig, ill. ha nem fagyott a talaj, akár télen is ültethető.
Alany:
Fontos tudni!
Kifejlett magasság: 3-4 m (kordonos nevelés esetén: 1,8-2,5 m) Termés felhasználhatósága: friss fogyasztás, konyhai feldolgozás
Védett tartalom
Sor- és tőtávolság: 6x4 m
Termésérés: augusztus vége – szeptember eleje
Fény- és hőigény: nagy
Vízigény: közepes