Hasznos tudnivalók
Származás: a cserjés pimpó az USA, Kanada, Európa és Ázsia különböző területein - sziklafalak, ritkás erdők, folyópartok mentén - őshonos, alacsony termetű, hosszan és gazdagon virágzó, lombhullató cserje.
A 'Friedrichsenii' fajtát a berlini Späth faiskolában hozták létre 1896-ban a Potentilla davurica és a Potentilla fruticosa keresztezésével. Nevét T. Friedrichsenről a koppenhágai botanikus kert gazdaságvezetőjéről kapta, vélhetően azért, mert a Potentilla davurica magját a dán botanikus kert küldte.
Habitus: kb. 100-150 cm magas, lekerekített, elterülő, vékony, felálló ágrendszerű. Vörösesbarna kérge hosszú darabokban hámlik. Lombozatát páratlanul szárnyasan összetett, kb. 1-3 cm-es, 5-7 levélkéből álló, szürkészöld, a fonákukon fehéren szőrözött levelek alkotják.
Virág: júniustól szeptemberig gazdagon és folyamatosan hozza kb. 2,5-3,5 cm átmérőjű, halványsárga, egymást kissé átfedő szirmú, arany porzójú, kerek virágait.
Talajigény: tápanyagban gazdag, laza, jó vízelvezetésű, mérsékelten száraz talaj ideális a számára, de igénytelensége folytán a rosszabb minőségűn is megél.
Fényigény: közepes. Napos, esetleg szűrt árnyékos, meleg fekvést kedvel.
Vízigény: közepes, a szárazságot elég jól tolerálja, de a talaját ne hagyjuk teljesen kiszáradni.
Gondozás: könnyen nevelhető. Az ültetés helyét gondosan válasszuk meg, hogy virágaival minél hosszabb ideig díszíthessen. Kártevőkkel és betegségekkel nem igazán kell számolni. Tavasszal a virágzás előtt ajánlott metszeni, sűrű ágrendszerét időnként ritkítani szükséges, ha virágzóképessége csökken, erőteljesen vágjuk vissza.
Társítás és elhelyezés a kertben: a cserjés pimpó légies megjelenése, apró levelei, egész nyáron át nyíló bájos virágai, viszonylagos igénytelensége, sokoldalúan használható volta miatt régóta méltán kedvelt éke kerteknek és parkoknak egyaránt. A számtalan - különböző méretben, termetben, virágszínben létező - fajtájának köszönhetően mindenki kiválaszthatja a maga és kertje számára leginkább megfelelőt. Ültethetjük önállóan, alacsony sövénynek, cserje összeállításokba, sziklakertekbe, de nevelhetjük dézsában vagy társítást is kialakíthatunk vele. Számos kerttípusban is felhasználhatjuk.
A ’Friedrichsenii’ fajta halványsárga árnyalatú virágaival jól beilleszthető egy élénkebb színekre épülő, hosszan díszítő összeállításba. Háttérnövénynek válasszuk a kihajtáskor fényes bíbor, nyáron sötétbordó, ősszel vörös levelű ’Red Emperor’ japán juhart és a terebélyes koronájú, tavasszal fehér murvalevelekkel körülvett virágaival, ősszel skarlát- vagy liláspiros lombjával pompázó virágos somot.
Előttük kapjon helyet a dús ágrendszerű, kénsárga virágú, kihajtáskor bronzvörös, majd középzöld, ősszel narancs és vörös leveleivel mutatós ’Dise’ keskenylevelű sárgalonc.
A társítás következő elemeiként ültessük az aranysárga-chartreuse lombú, fehér virágú ’White Gold’ japán gyöngyvesszőt, a 'Friedrichsenii' cserjés pimpót és a gyöngyvesszőhöz hasonló levélszínű 'Golden Treasure' törpe nyírt.
Végül a szegélyrégiót a fodros, mahagóni vörös levelű, krémszínű virágú 'Cherry Truffles' tűzesővel alakítsuk ki.
Társításra javasolt növényfajták:
Acer palmatum 'Red Emperor' (syn.: 'Emperor 1', 'Emperor One', 'Wolff') - Japán juhar Fontos tudni!
Kifejlett magasság: 1-1,5 m Felhasználási terület: szoliter, évelőágyak, alacsony sövény, cserje összeállítások, sziklakertek, szegélyek, rézsűk, vegyes összeültetések, természetközeli kert, rovarbarát kert, félárnyékos kert, sírok, dézsanövény
Védett tartalom
Cornus florida – Virágos som
Diervilla sessilifolia 'Dise' – Keskenylevelű sárgalonc
Spiraea japonica 'White Gold' – Japán gyöngyvessző
Betula nana 'Golden Treasure' – Törpe nyír
Heuchera 'Cherry Truffles' – Tűzeső
Kifejlett szélesség: 0,8-1,2 m
Ültetési tőtáv: 1-1,5 m
Virágzási idő: június - szeptember
Méhlegelő: igen
Fényigény: közepes
Vízigény: közepes
Lombhullató: igen