Hasznos tudnivalók
Általános: a málna önbeporzó, gyökérsarjakkal gyorsan szaporodó, sekélyen gyökerező, lombhullató félcserje.
Származás: a ’Poemat’ fajtát Lengyelországban nemesítette Dr. Agnieszka Orzeł a skierniewice-i Pomológiai és Dísznövénytermesztési Kutatóintézet brzeznai kísérleti állomásán. A szülőfajták egyike a ’Polka’ volt.
Hajtásrendszer: erőteljes növekedésű, 1,5-1,8 m magas, merev, erős, felálló vesszői közepes vastagságúak, kevés tüskével borítottak. Sarjképzése jó. Levele páratlan szárnyú, sötétzöld, 3-5 tagú, ráncos, felül sima, alul gyapjas, széle fűrészfogas. Neveléséhez támrendszer szükséges.
Termőképesség: bőven terem, egy bokorról akár kb. 4-5 kg termés is szüretelhető, folytontermő (kétszer termő), már a telepítés évében megkóstolhatjuk.
Gyümölcs: első termése júliustól augusztus elejéig, majd augusztus második felétől egészen a fagyokig érik, így folyamatosan szedhető. Közepes vagy nagy méretű (5-6 g), megnyúlt, kúpos alakú, élénkpiros, tompa fényű, tetszetős. A részterméskék összetartása nagyon jó, ezért nem esik szét és jól szállítható. Húsa kemény, édes, enyhén savanykás, igen ízletes.
Friss fogyasztásra, konyhai feldolgozásra (dzsem, szörp, befőtt, desszert) és fagyasztásra is alkalmas.
Talajigény: jó víz- és levegőgazdálkodású, humuszban- és tápanyagban gazdag, középkötött talaj ideális a számára.
Fény - és hőigény: közepes, szélvédett, napos vagy félárnyékos fekvésben fejlődik a legszebben. A forró, száraz időjárást nem kedveli, a gyümölcsök rásülnek a vacokkúpra.
Vízigény: nagy, sekélyen, néhány centivel a talaj felszíne alatt elhelyezkedő gyökerei és viszonylag nagy lombozata miatt fontos, hogy talaja ne száradjon ki. A terméskötés időszakában és aszályos, csapadékmentes időben rendszeres öntözést igényel. A pangó víztől viszont óvjuk!
Gondozás: telepítés előtt a területet alaposan tisztítsuk meg a gyomoktól. A későbbiekben is ügyeljünk a talaj gyommentesen tartására, de 5-8 cm-nél ne legyen mélyebb a talajművelés. A tövek mulcsolásával - amihez használhatunk szalmát, szénát, faforgácsot, lekaszált zöldtrágyát, szervestrágyát stb. - csökkenthetjük a gyomok számát, a talaj hőmérsékletének ingadozását, segíthetjük a talaj nedvességtartalmának megőrzését, melyek révén kedvezően befolyásolhatjuk a terméshozamot is.
Mivel a kétszer termő (folytontermő) málnák közé tartozik, metszésére két lehetőség van. Alkalmazhatjuk az egyszer termő fajták metszési módját, ami téli és nyári metszésből áll.
A téli vagy ritkító metszés során a korábbi évben letermett vesszőket, a gyenge fejlődésű fiatal hajtásokat a talaj felett távolítsuk el. Egy tövön 2-3 hajtást hagyjunk csak meg, ennél több nem adna megfelelő mennyiségű termést. A nyári metszés során a letermett kétéves termővesszőket közvetlenül a betakarítás után vágjuk ki.
A kétszer termő málnák esetében megtehetjük, hogy ősszel a szüret befejése után tarra vágjuk, vagyis valamennyi vesszőt visszavágunk, majd következő évben, nyár elején a gyengén fejlődő sarjakat eltávolítjuk. Ha állományunk besűrűsödik vagy frissíteni akarjuk, akkor a gyökérsarjakat hagyjuk meg, míg a tősarjakat metsszük ki.
Kevésbé fogékony a betegségekre és a kártevőkre.
Ültetési idő: a szabadgyökerű növényeket március-áprilisban, valamint október-november között, míg a konténereseket márciustól novemberig vagy fagymentes időben akár télen is ültethetjük.
Fontos tudni!
Kifejlett magasság: 1,5-1,8 m Termés felhasználhatósága: friss fogyasztás, konyhai feldolgozás, fagyasztás
Védett tartalom
Sor- és tőtávolság: 1,2-1,6 × 0,6 m
Termésérés: július - október
Fény- és hőigény: közepes
Vízigény: nagy