A díszfüvek töretlen népszerűségű évelők, melyeken belül egy könnyen kezelhető és látványos csoportot alkotnak a tollborzfüvek (Pennisetum), melyek között egészen apró és nagyobb termetű fajtákat egyaránt találhatunk. Ebben a cikkemben megismerkedhet a tollborzfüvek alapvető tulajdonságaival és gondozásuk fő lépéseivel.
A tollborzfüvekről általában
A Pennisetum nemzetség tagjai időtlen stílusú, gyönyörű pázsitfüvek, melyek megjelenésére egy leomló, szőkőkútra emlékeztető forma jellemző. A származási helyük Afrika és Ázsia, az égövet tekintve pedig trópusi, szubtrópusi és mérsékelt területről származnak.
A Pennisetum nemzetség megközelítőleg 80 fajt és ezen felül számtalan kertészeti fajtát és változatot foglal magába. Legtöbbjük évelő, de akadnak közöttük egynyáriként tartott, akár átteleltethető fajták is.
A virágzat jellegzetes formájáról kapta a magyar nevét!
A díszfüvekről és azok forma típusairól ebben a cikkemben olvashat többet!
A tudományos névben a „penna” tollat jelent, míg a „seta” sörte szóból származik, és a szőrszerű virágzatra utal, ezért lett a magyar neve tollborzfű, de üvegmosófű néven is találkozhattunk már vele.
A virágzat színe fajtától függ, léteznek lila, barna és drapp virágzattal bíró típusok. Erre a díszfű csoportra keskeny levélforma jellemző, ennek színe lehet bordó illetve különböző intenzitással bíró zöld is.
A lila tollborzfű kedvelt egynyári növény!
A pampafű az egyik legismertebb díszfű, ismerje meg!
Elhelyezése a kertben
A tollborzfüvek a díszfüvek között közepes termetűnek számítanak, mivel magasságuk jellemzően 60-90 cm között alakul, természetesen vannak ennél alacsonyabb és magasabb fajták is, mégis ez a legjellemzőbb kifejlett méretük.
Ennek megfelelően használhatók fel a kertben is, mivel kora nyártól egészen késő őszig díszítenek levélzetükkel és virágzatukkal egyaránt, így bohém, játékos hatást nyújtanak anélkül, hogy nagy termetükkel kirívó tagjai lennének társításainknak.
Használjuk őket szegélyek kialakítására, melyben látványos összefüggő szőnyeget alkotnak, de nagyobb termetű virágzó évelőkkel is kombinálhatjuk őket. Természetközeli kertekben is felhasználható a csoport, mely réti hangulatot sugároz. A kisebb fajtákat pedig, mint amilyen a ’Little Honey’ vagy a ’Little Bunny’, akár dézsában is nevelhetjük.
Nyári társításaink alapnövényeként is megállja a helyét!
Kertészetem színes díszfű kínálatát itt tekintheti meg!
A tollborzfű környezeti igényei
Bármilyen növény telepítése előtt állunk mérjük fel kertünk illetve a telepítési hely adottságait, így fényviszonyait, talaját és azt is, hogy a terület öntözése megoldható-e vagy sem. Ezeket ismerve már a növényválasztás jóval egyszerűbb feladat, melyet biztos siker koronáz majd.
A tollborzfüvek üde, jó szerkezetű és vízelvezető képességű, kiszáradásra kevésbé hajlamos talajban fejlődnek a legszebben. Vízigényük közepes, tehát annak ellenére, hogy fűfélék öntözni szükséges őket.
A fényigényük nagy, azonban kisebb árnyékolást és kúszó árnyékot elviselnek. Ennek megfelelően, ha nyílt területen helyezzük el, ahol biztosított a bőséges vízellátás, eredményesen fognak fejlődni.
A réti hangulatú társítások növénye is lehet, ha például szarkalábbal társítjuk!
Olvasson többet ebben a témában ide kattintva!
A tollborzfű metszése
Igazán megbízható növény, nevelése és gondozása aggodalmaktól mentes, nem igényel túlságosan nagy odafigyelést, így a kezdő kertbarátok is nyugodtan elültethetik kertjükbe. Még mielőtt nekiesnénk metszőollóval növényünknek, nem árt pár gondolatot megjegyezni a metszéséről.
Tavasszal, még mielőtt a friss hajtások megjelennek, vágjunk vissza metszőollóval a növényből 6-7 cm-t, de ezt mindenképp akkor végezzük el, ha már a hideg téli időjárásnak vége van.
Távolítsuk el az elhalt részeket is, hiszen ez jelentősen rontja az összképet. Továbbiakban már csak annyi lesz a dolgunk, hogy szárazabb időszakban megöntözzük. Ősz végén, tél elején, érdemes lazán összekötözni, hogy védve legyen töve a téli csapadéktól. Ha ezt elfelejtjük megtenni, akkor fennáll annak a veszélye, hogy a pangó víz miatt a tő elrohad.
A tavaszi metszés után a díszfüvek gyors fejlődésnek indulnak!
A díszfüvek ültetéséről és gondozásáról ebben a cikkemben olvashat többet!
A tollborzfű ültetése
A tollborzfű egy igazán toleráns növény, melynek ültetésére a legalkalmasabb évszak a tavasz, de egészen az első fagyok előttig a talajba kerülhet, ha az nincs átfagyva, nyáron pedig tudjuk rendszeresen öntözni.
Az ültetés első lépéseként alakítsuk ki az ültetőgödröt, mely legalább a növényt tartalmazó konténer kétszerese legyen szélességében és magasságában egyaránt, ez fontos azért, hogy a sikeres kezdeti fejlődést megalapozzuk és támogassuk a gyökérzet fejlődését, hogy a növény ne arra fordítsa az energiáját, hogy a tömörödött talajt feltöri.
Tekintse meg a témában az alábbi videómat!
Az ültetőgödör kialakítása után a növényt vegyük ki a cserépből és vegyük szemügyre a gyökérzetét. Ha a gyökerek sűrűn nőttek, úgynevezett gyökérdugót hoztak létre, akkor azt lazítsuk fel, kicsit tépkedjük meg. Ezt követően pedig helyezzük az ültetőgödörbe, úgy hogy a tő ne kerüljön túl mélyre és a gyökerei ne is emelkedjenek a talajfelszín fölé.
Ezt követően alaposan öntözzük be, majd az ültetést követő egy évben mindenképp öntözzük rendszeresen, később elég, ha hetente vagy másfél hetente egyszer kap vizet, de száraz, forró nyári napokon többszöri öntözésre szorulnak az idősebb növények is.
A tollborzfüvet mindig hasonló igényű növényekkel társítsuk, így könnyebb lesz a gondozás!
Társítsa díszfüveit nyáron virágzó évelőkkel! Tekintse meg kertészetem kínálatát!
A tollborzfű szaporítása
Az évelő fűfélék sajátosságaként mondható el az erős sarjképződés, ezért képesek robbanásszerűen elterjedni és újraéledni olyan hamar, ezért szaporításuk legtöbbször tőosztással történik, mely módszert alkalmazzuk a tollborzfű esetében is.
Amikor befejeződik a téli nyugalmi időszak és tavasszal megjelennek az első zöld levelek, akkor végezhetünk tőosztást. Egy éles ásóval ez egy gyors folyamat, mely azt jelenti, hogy a tövet szétvágjuk és egy részét kiemeljük.
Utána ennek ültetése a fentebb ismertetett módon történik, de ha túl apró tövet vettünk fel, akkor érdemes azt cserépbe ültetni és abban nevelni addig, amíg kellően nagy lesz a kiültetéshez.
Tekintse meg kertészetem díszfű fajait és fajtáit erre a linkre kattintva!
Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!
Hasznosnak találta a cikket? Ha igen, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!