Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Palántázás kreatívan

A tavasz közeledtével a konyhakertek rajongói akcióba lendülnek, és megkezdik a zöldségtermesztést. A tél utáni első hetekben még csak a magvetés ideje jön el, a kész, előnevelt palántákat csak hetekkel, hónapokkal később lehet majd beszerezni. Bár a magvetést, a palántanevelést sokan nem kedvelik, és inkább a palánták vásárlását részesítik előnyben, én arra buzdítom a hobbikertészeket, hogy ne hagyják ki a magvetést, hiszen ez a módszer érdekes, izgalmas feladatokat ad, ráadásul a költségeket is csökkenti!

A magvetést azért sem rossz ötlet gyakorolni, mert számos zöldségféle a későbbiekben is szaporítható magvetéssel, így hiába állnak majd rendelkezésre a tavasz későbbi szakaszaiban a "készen" megvásárolható palánták, a vetőmagoknak mindig lesz szerepük, létjogosultságuk! A bolti ültetőtálcák pénzbe kerülnek, ráadásul gyakran kezelhetetlenül nagy méretűek, szerencsére ezek az előregyártott palántázók pótolhatók házi készítésű növényneveldékkel.

Ha IDE kattint, akkor megtekintheti kertészetem zöldésgpalánta kínálatát!

Lássuk hát, milyen alternatívák léteznek a házi palántázásban!

Fűszernövények, palánták neveléséhez szép és praktikus az ilyen önöntöző palack-kreálmány. A szakszerű szétvágás nem egyszerű, de utána már gyerekjáték az elkészítés. A lefele fordított üvegszájon át spárgát vezetünk át, a felső részbe pedig földet helyezünk, és már ültethetünk is. Műanyag palackot is használhatunk, a célnak az is megfelel, úgy viszont csúnyább lesz.

A toalettpapír gurigája elsőrangú edény, a mélysége ideális, és kiültetéskor könnyen kitolható belőle a palánta gyökerestül, földestül. Mivel így az edény alul nyitott lesz, mindenképp valamilyen alacsony, peremes tálcára helyezze a gurigákat, hogy a felesleges víz távozásakor ne keletkezzenek tócsák mindenhol.

A tojástálcát és a tojást együtt lehet említeni, hiszen általában együtt szerezzük be őket. A papírból készült tálca kiváló szaporító, minden háztartásban akad belőle, a kétsoros változatok pedig bármilyen ablakpárkányon elférnek. Maga a tojás is alkalmas a célra, ám az inkább látványos, mint praktikus keltetőedény.

A félliteres (manapság már inkább háromdecis) tejfölöspohár legfőbb előnye, hogy rendelkezik átlátszó fedővel. A csírázásig fedést (meleget) igénylő magoknak így remek hely, ha pedig már kibújtak a magoncok, a fedelet egyszerűen leszedheti. Mivel általában legalább öt centi mélységű ültetőközeg kell a palántáknak, a tejfölöspohárban marad alul annyi hely, hogy kétujjnyi aprókavicsot szórjon bele, így a felesleges víz nem a gyökereknél fog állni!

Az üdítőitalok dobozai is hasznosíthatóak, a víz nem fogja szétmállasztani őket, a levágott fedélrészből pedig az ültetvényt azonosító címketartó is készíthető. Mivel ezek a dobozok vízmentesen zárnak, ebben az esetben is hasznos az alsó felükre pár lyukat ütni.

Ez a növénynevelde az előző díszesebb változata. Alapvetően ugyanabból a tejes-, vagy üdítősdobozból készül, de ez esetben állítva, és valamilyen anyaggal (csíkokra vágott vászon, géz) burkolva. Amennyiben a növények kibújása után aprókaviccsal, vagy mohával mulcsolja a föld felszínét, a kiszáradástól is megóvja lakóját. Ebben akár a betakarításig is maradhat a fűszernövény, vagy az egyéb kis helyigényű zöldség.

Ha IDE kattint, akkor megtekintheti kertészetem zöldésgpalánta kínálatát!

Milyen vetőmagot vásároljon? Ebben a cikkemben ezzel szeretnék segíteni Önnek!

Konzervdoboz is akad minden konyhában, ha pedig kiürült, növényneveldévé válhat. Ez is magas, tehát itt is lehet kavicságyat tenni az aljára, de egy szöggel át is üthető alul, ha ez szükséges. Rusztikusabb lesz a látvány, ha a képen látható módon címkézi fel.

A joghurtok, pudingok kis edényei is alkalmasak, előnyük, hogy a megfelelő formába pakolhatja őket, igazodva például az ablakpárkány hosszához, szélességéhez. A fagyispálcák (vagy akár a munkahelyi kávéautomata keverőpálcikái) pedig azonosíthatják az edények lakóit. A kis térfogat miatt itt se feledkezzen el a víz elfolyásának biztosításáról!

Ebben a cikkemben megmutatom a paprika palántanevelésének trükkjeit!

Olvassa el cikkemet a paradicsom otthoni termesztéséről!

Frappánsan egyszerű ötlet az újságpapírból kreált edény. A legegyszerűbb, ha fog egy sörös, vagy borospalackot, az újságot körécsavarja, majd az alján behajtja, és egy csík ragasztószalaggal rögzíti. Az üvegről lehúzva már kész is a papíredény, amit - mivel nem túl stabil - érdemes egyenként, vagy csoportosan összekötni. Az öntözéssel óvatosan kell bánni, mert ha a papír szétázik, oda az edény. Kiültetéskor csak szét kell tépni a borítást.

Igazán inspiráló ötletek, nemde? Vesse magát bátran bele a palántanevelésbe ön is, higgye el, rengeteg öröme lesz benne.

 

Ha IDE kattint, akkor megtekintheti kertészetem zöldésgpalánta kínálatát!

Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!