Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Magvetés és ültetés nyáron: Ezeket a növényeket ne hagyja ki!

A nagy volumenű tavaszi vetés és ültetés után a nyár elejéig tart sok Kertbarátnál, pedig megfelelő tervezéssel és társítással kihasználhatjuk a kertünkben rejlő lehetőséget és az üresen maradt ágyásokat, kertészeket. Ehhez tisztában kell lennünk kertünk adottságaival, és a növények tenyészidejével, ugyanis rövidebb tenyészidővel rendelkező növények biztosan beérnek majd.

Nyáron a szakszerűen ültetett konténeres növények biztosan megerednek!

Ebben a bejegyzésemben elolvashatja a helyes ültetőgödör készítésének fortélyait!

A veteményes kertben

A veteményesben nyár elején sem áll meg az élet, sőt egészen az első fagyokig is találunk olyan növényt, melyet vetni lehet, de a nyár az, ami sok izgalmat tartogat a számunkra. Júniusban ültethetjük a káposztaféléket még, így a fejes-és kelkáposztát, a karalábét is.

Erre a linkre kattintva megtekintheti a kertészetem zöldségpalántáit!

A kabakosok közül a tökféléket és az uborkákat, ezek között akadnak olyan fajták, melyek két hónap alatt beérnek. Ültethető még a zöld- és fejtőbab, a csemegekukorica, ha pedig tudunk rendszeresen öntözni, akkor a nyári- és jégsalátát is vethetjük.

A palánták kiültetése mellett júniusban vethetünk szabadföldbe babot, uborkát és tökféléket is!

Olvassa el a cikkemet a paprika magról való neveléséről!

Júliusban már az egyre melegedő idő érezteti a hatását, így fokozott figyelemmel öntözzük a már meglévő növényeinket és a frissen elvetett magokat. A hónap elején még karalábét, uborkát, késői burgonyát és babféléket ültethetünk, hónap közepétől pedig céklát, rövid tenyészidejű uborkát és spenótot.

Július végétől a téli retek vetése is megkezdődhet. A nyár utolsó hónapjában már a következő szezonra készülünk, ekkor még vethető a téli retek, duggathatunk hagymát és vethetünk spenótot, áttelelő salátát is.

A palánták és a magok jó minőségű, előkészített talajban fejlődnek a legszebben.

A talajjavítás sok esetben értékes és nem elhanyagolható feladat. Erről a cikkemben írok bővebben, olvassa el!

A veteményesben a palánták kiültetése folyamatosan történhet, azonban július elejére már a piacokon csökken a választék, ekkor még káposztaféléket, zeller- és petrezselyem palántákat tudjuk már biztosan beszerezni.

A fűszerkertben

A fűszerkert egy kis ékszerdoboz, mely nem csak szép látványt nyújt, hanem fűszerekkel és nem egy esetben gyógynövényekkel is ellát bennünket.

A magról szaporítható bazsalikomot júniusban még vethetjük helyre, de az oregánó vagy lestyán magról történő nevelését is megpróbálhatjuk, de ne feledkezzünk meg a biztos sikert jelentő kapormagok kiszórásáról sem! Augusztus végén, amikor az idő csapadékosabbra fordul vethetjük a metélőpetrezselymet.

Válogasson a kertészetemben kapható fűszernövényeim közül!

A fűszerkert egynyári és évelő fűszerekkel egyaránt gazdagabbá tehető a nyár során.

A bazsalikom egy igen kedvelt fűszernövény. Olvasson róla ebben a bejegyzésemben és ismerje meg közelebbről!

A gyümölcsösben

A gyümölcsös telepítését is folytathatjuk, bár nyári időszakban nem találkozunk szabadgyökerű csemetékkel. Keressük a konténeres növényeket, melyek gyökérzete fejlett, öntözés mellett pedig eredésük garantált.

A nagyobb piacokon találkozhatunk ilyen kiszerelésű növényekkel, de érdemes a kertészeti árudák kínálatát áttekinteni, hiszen egy konténeres növénnyel nem zsákbamacskát vásárolunk. A konténeres csemeték szintén jó választást jelentenek, ha koros, már termő fát szeretnénk a kertbe, ugyanis többszörösen iskolázott fák közül is válogathatunk.

Itt rendelhet kertészetemből gyümölcstermő növényeket!

Ha bizonytalannak érezzük a nyári telepítést, próbáljuk ki a gyümölcstermő bokrok telepítését, így például a szeder, piros és fekete ribizli, vagy éppen az egres telepítését, de a málna ültetésétől se riadjunk vissza. A konténeres nevelésre pedig tökéletes választás az áfonya, melynek savanyú talaj iránti igényét így garantáltan biztosíthatjuk.

A gyümölcstermők közül bátran ültethetjük a konténeres kiszerelésű növényeket a nyár folyamán is!

Ebben a cikkemben a málna nevelésével, ültetsésével kapcsolatban tájékozódhat!

A díszkertben

A díszkert vagy a dísznövényes ágyások meghatározzák kertünk, udvarunk vagy éppen házunk arculatát, így egy jól megkomponált összeállítással még elragadóbbá tehetjük otthonunkat. A díszkertben található növények változatos csoportokból kerülnek ki így akadnak itt fák, cserjék, évelők, egynyáriak, sőt külön említést érdemelnek a teleltetést igénylő dézsás növények is, mint amilyen a leander is.

A nyár folyamán számtalan dísznövénnyel gazdagodhat a kertünk, melyek társításba helyezve még jobban érvényesülnek!

A rósák kiválóan társíthatók. A cikkemben erre vonatkozóan adok pár tanácsot, tippet!

A fák, cserjék, valamint az évelők azok, melyeket piacon, kertészeteknél nyári időszakban konténeres kiszerelésben is megvásárolhatunk. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy rögtön helyreültethető a növényünk, a megfelelő öntözésre és a talajtakarásra figyelve nem csak nyáron, de egészen addig ültethetők, míg a talaj át nem fagy.

Tekintse meg kertészetem széles évelő kínálatát!

A díszfák közül a félárnyékos kertészekre telepíthető, különleges lombszínű japán vagy ujjas juharokat ebben az időszakban telepítik, így az ősz során megcsodálhatjuk a levelek színváltozását. A cserjék esetében a sövények pótlására is lehetőség van, így akár babérsomot vagy magyalt is ültethetünk.

A nyáron virágzó cserjéket sem szabad elfelejteni, hiszen ilyenkor a legfeltűnőbbek, így például a hosszan virágzó nyáriorgonát vagy éppen remontáló (másodvirágzásra hajlamos) rózsákat is telepíthetjük ebben az időszakban.

A díszfák, cserjék és évelő dísznövények számtalan lehetőséget rejtenek magukban.

Ismerje meg bejegyzésemből a nyáriorgonát is!

A díszkert elképzelhetetlen az egynyári növények nélkül, melyek egy igazán feltűnő jelenségei a kertnek, ráadásul teljesen kertünk stílusához és saját igényeinkhez szabhatjuk az egynyári összeállításainkat.

Az egynyáriak vetését legkésőbb júniusban végezzük el, mivel így biztos az, hogy megcsodálhatjuk a virágzást is. Egy vidéki kertek hangulatát idéző ágyásba például kerülhet pillangóvirág (Cosmos), körömvirág (Calendula), egynyári szarkaláb (Delphinium ajacis), mályvarózsa (Alcea rosea), rézvirág (Zinnia) vagy éppen oroszlánszáj (Antirrhinum) is.

A klasszikus vidéki, paraszti kerteket idéző ágyások napjainkban ismét egyre nagyobb teret hódítanak.

A szarkalábak a nyári kert díszei. Olvassa el róluk írt cikkemet!

De nem csak kertstílus, hanem illat alapján is alakíthatunk ki egynyári ágyást, így például az illatos ternye (Lobularia maritima), az estike (Matthiola bicornis), de a csodatölcsér (Mirabilis jalapa) telepítésével, ha pedig egzotikusabb formára vágyunk, akkor a nyári cipruska (Kochia scoparia), a teltvirágú dísznapraforgó, vagy éppen a záporvirág (Gazania) is jó választás lehet a kertünkbe.

Az illatos egynyáriak nem csak megjelenésükkel adnak plusz értéket a kertnek.

Ha még nem ismeri a körömvirágot ebben a bejegyzésemben talál róla információkat!

Mire ügyeljünk nyári ültetés és vetés esetén?

A nyár folyamán a vetett és csírázott magvak nagy ellensége a talaj hirtelen kiszáradása, így ügyeljünk kiegyensúlyozott öntözésre. A nagyobb, több leveles növényeket vagy a konténeres növények körül a talajt lazán takarjuk, így annak kiszáradását megakadályozhatjuk és növelhetjük a ként öntözés között eltelt időt.

Bátran ajánlom a nyári magvetést, hiszen ilyenkor is gazdagon színesítheti kertjét!

Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!