A kerttulajdonosok egy része úgynevezett hétvégi kertész: vagyis a tulajdonában lévő zöldterület nem esik egybe a lakhelyével. Ennélfogva az ott töltött idő igen csekély és értékes, ebből minél kevesebbet szeretne a növények ápolására fordítani és csak élvezni a csendet. Ehhez szeretnék néhány növényt ajánlani.
Hasonló jellegű terület a falusi kertek növényvilága, melyről itt olvashat bővebben!
Az alábbi összeállítás során tehát olyan fajokat válogattam össze Önnek, melyek nem igényelnek növényvédelmet, tápanyag-utánpótlás nélkül is szépen fejlődnek, sőt metszeni sem szükséges őket. Cserébe viszont a díszítő értékük sokesetben mérsékeltebb, mint egy intenzív fenntartásban részesülő fának vagy cserjének (valamit valamiért).
A gyalogakác páratlanul szárnyalt levelei és hajtásvégi fürtvirágzata
A gyalogakác (Amorpha fruticosa) például egy magas termetű cserje, mely Észak-Amerikából származik. Levelei páratlanul szárnyaltak, szálkás csúcsúak. Nyáron nyíló virágai fürtöket alkotnak, színük liláskék. Apró hüvelytermései ívesen görbültek, két magot tartalmaznak. Kedvezőtlen talajviszonyok közé, öntözetlen körülmények esetén ajánlott, fény- és melegkedvelő faj. Gyorsan növekszik, ártéri területeken; vízpartokon gyomosít, ilyen helyen ne alkalmazzuk.
Nem túl dekoratív, de igénytelen: a cserjéskutyatej
A cserjéskutyatej (Andrachne colchica) egy igazán nem túl látványos dísznövény. Magassága 1-1,5 méter. Terjedő tövű, erősen tarackoló faj. Levelei aprók, tojásdadok, virágai nyár végén nyílnak, színük sárgászöld. Toktermései kicsik, gömbölyded alakúak világosbarnára érnek. Talaj szempontjából nem válogatós, szárazságtűrő, melegkedvelő cserje. Elsősorban rézsűk megkötésére javasolható, illetve foltképzésre is kiváló, ezesetben viszont figyelembe kell venni az erős terjedőképességét.
A borfa fejlődő bóbitás termései
Egy különleges cserje a borfa (Baccharis halimifolia). Ez a növény ugyanis a fészekvirágzatúak (Asteraceae) családjába tartozik, mint a dália, őszirózsa, napraforgó vagy a krizantém, ugyanakkor fás szárral rendelkezik.
Levelei tojásdad alakúak, gyengén fogazottak. Virágzatai fehérek, nyár végén, nagyméretű bugákban nyílnak. Termései bóbitával rendelkeznek. Bármilyen talajviszonyok között életképes, meleg; aszályos nyarakat is jól átvészelő amerikai faj. Gyors fejlődésű növény, mely akár a szikes területeken is megél, fiatalon hamar virágba borul.
A Júlia-borbolya hármas tövisei és kék bogyótermései
A Júlia-borbolyával (Berberis julianae) bármikor kiválthatja a kerítés funkcióját. Ez a magas cserje háromágú tövisei mellett lándzsás leveleinek tüskés fogaival is szúr, így biztosan elriasztja a hívatlan látogatókat. Sárga, csomókban álló virágai április-május hónapokban nyílnak. Hosszúkás bogyótermése kékes-viaszos színű, ősszel érik. Számára nincs lehetetlen, ha nem szikes, vagy túlzottan vizes talajra ültetjük, akkor biztosan nem fogunk csalódni benne. Gyors fejlődésű, örökzöld leveleinek egy része ősszel látványosan színeződik.
Ezt a növényt nálam is megvásárolhatja! A részletekért kattintson IDE!
Finom vadgyümölcs az ősszel érő húsos som termése
Vadgyümölcsként is megállja a helyét a húsos som (Cornus mas). Ez az őshonos cserje száraz hegyoldalinkon gyakori vendég. Levelei elliptikusak, keresztben átellenesen állnak a hajtásokon. Virágai jóval lombfakadás előtt (február-márciusban) nyílnak, színük sárga, fejecskeszerű virágzatba rendeződnek.
Tekintse meg kertészetem cserjekínálatát!
C-vitaminban gazdag csonthéjas termése csillogó piros színű, szeptemberre érik be. Közepes szárazságtűrő tulajdonságú, meszes, laza talajokat kedvelő faj. Városi környezetben is megállja a helyét. Több fajtája is kapható.
Az alábbi videóban további részleteket hallgat erről a növényről:
Itt pedig megtekinteheti kertészetem som választékát!
A növény ültetéséről, és gondozására ebben a blogbejegyzésben tudhat meg részleteket!
A nőivarú boróka ágain érő tobozbogyók
Egy újabb őshonos faj, melyet az alföldi természetközeli hétvégi kertekbe bátran ajánlok a közönséges boróka (Juniperus communis). Keskeny, tűszerű, örökzöld levelei hármasával állnak, felső oldalukon fehér sáv húzódik végig (ebben vannak a légcserenyílások).
Tobozai húsos burokkal rendelkeznek, kékes színüket a második év végére érik el. Ez a faj kétlaki növény így, ha szeretnénk élvezni a tobozbogyókat, akkor porzós és termős egyedet is telepítenünk kell. A környezeti tényezőkkel szemben igen nagyfokú toleranciával rendelkezik, fényigényes faj. Lassan fejlődik.
Ennek az örökzöldnek több fajtáját is megtalálja kertészetemben. Kattintson ide!
A valódi aranyeső hosszan lecsüngő sárga fürtvirágzatai
A kiskerti felhasználásra alkalmas faj az aranyeső (Laburnum anagyroides). Bár tekintélyes magasságot képes elérni (5-6 m), de felfelé törő hajtásrendszerének köszönhetően a növény tövi része nem terebélyes. Levelei három levélkékből összetettek, melyek elliptikus alakúak és szürkészöldek.
Aranysárga virágai hosszan lecsüngő fürtökben fejlődnek, május-júniusban nyílnak. Hüvelytermése szőrös felületű, éretten megcsavarodik és felnyílik. Hazánkban is őshonos, jó alkalmazkodó cserje, mely a meszes talajokat, valamint a világos, kissé száraz helyet kedveli.
Tekintse meg kertészetem örökzöld növény kínálatát!
Egy növényismereti óra keretében itt mesélek erről a fajról:
A lomb közé elrejtett zöldes virágok nem látványosak az alpesi ribiszke esetében
Az alpesi ribiszke (Ribes alpinum) egy közepes termetű cserje. Apró, kerekded levelei karéjosak, fényes felületűek. Sárgászöld virágai fürtöket alkotnak, április-májusban nyílnak, csekély a díszítőértékük. Termései nem rendelkeznek élvezeti értékkel, színük piros. Nagy fák alá vagy épületek északi oldalára, félárnyékos területre való. Jól versenyre kel a fák gyökereivel, lassú fejlődésű faj.
A varjútövis benge vessző gyakran tövisben végződnek
A varjútövis benge (Rhamnus catharticus) szintén beleillik ebbe a sorba. Újfent egy olyan cserjét tisztelhetünk benne, mely hazánkban is őshonos erdei faj. Elliptikus levelei röviden kihegyezettek. Virágai többesével állnak, sárgászöld színűek, tavasz végén nyílnak. Csonthéjas termései éretten csillogó fekete színűek, három magot tartalmaznak. A szélsőséges talajviszonyoktól eltekintve bármilyen környezetben megtartható, bár dísznövényként nem igazán tölt be szerepet. Ugyanakkor igazán hosszúéletű, természetes háttérképző növénynek kiváló.
A mongol kutyatejcserje termései éretten is zöldek maradnak
A mongol kutyatejcserje (Securinega suffruticosa) közeli rokona a mikulásvirágnak. Különbség a két faj között (több más mellett), hogy ez a növény nem tartalmaz mérgező tejnedvet. Levelei tojásdadok, rövid nyelűek. Virágai nyár közepén-végén nyílnak, sárgás színűek. Toktermései összelapított gömböt formáznak, éretten is zöldek maradnak. Talajtípus tekintetében nem válogatós, extrém szárazságtűrő, hosszú életű faj.
A ráncoslevelű bangita nagyméretű virágzata igazán látványos, de kellemetlen illatú
A ráncoslevelű bangita (Viburnum rhytidophyllum) is egy közkedvelt közterületi cserje, melyet bátran alkalmazhatunk nagyobb kertekben is. Örökzöld, széles lándzsás levelei ráncoltak, szürkés fonákúak. A sárgásfehér virágok májusban nyílnak, lapos ernyőkben. Bengetermése pirosról feketére érő. Magas tűrőképességű faj, mely gyorsan fejlődik és a városi környezetet is elviseli. Létezik tarka levelű (’Variegatum’) és rózsaszín virágú (’Roseum’) fajtája is.
Közterületi kiültetésben, az alábbi videóban is megmutatom ezt a fajt:
A bangitákról ebben a cikkben találhat még hasznos információkat!
Végezetül a kis gondozási igényű fajok választása előtt egy általános szabályt még érdemes megemlíteni: a nemesítések egy része a dísznövényfajták dekorációs értékének növelését szolgálja (pl. virágszín, virágméret, tarka lombozat stb.). Ugyanakkor ezeknél a fajtáknál a növény ökológiai tűrőképessége az, ami csorbát szenved a szelekció során. Így ha nem a szépség, inkább az igénytelen növény a vásárlási szempontunk, akkor érdemes az alapfajokat keresni.
Erre a linkre kattintva megtekintheti kertészetem díszfáit és díszcserjéit!
Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!
Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!
Fotók forrása: gyalogakác, cserjéskutyatej, borfa, Júlia-borbolya, som, boróka, aranyeső, ribiszke, benge, kutyacserje, bangita