Ha létezik olyan gyümölcs, amelynek a felhasználási módjai szinte végtelenek, akkor az bizony a mogyoró. Hiszen Önnek is nyilván azonnal eszébe jutott a mogyorós csokoládé, valamilyen sütemény, ugyanakkor egy kis sós ropogtatni való is. Eltaláltam?
A helyzet az, hogy ezek a dekoratív fák ínycsiklandó terméssel örvendeztetik meg a kertbarátokat, így nem hiányozhat az Ön kertjéből sem. Mivel a mogyorófák élettartama jellemzően a két évtizedet évet is meghaladhatja, ezért ültetése hosszútávú befektetésnek számít.
Már Kolumbusz idejében is ismerték
Bizonyos források szerint a növény eredetileg a dél-amerikai térségből származik, annyi azonban bizonyos, hogy nem új keletű növényről van szó. Olyannyira nem, hogy egy Kolumbusz idejéből származó, Peruban talált vázán is megtalálták mintáját díszítésként. Ez azt jelenti, hogy már ekkor is előszeretettel fogyasztották ezt a gazdag tápanyagforrásnak számító gyümölcsöt. Sőt, sok esetben még a kávébabot is helyettesítették a segítségével.
Egy idő után portugál közbenjárás révén az afrikai kontinensen is megjelent a mogyoró, majd innen Észak-Amerikán keresztül hamarosan az egész világ megismerhette. Ha Ön is szeretne mogyorót ültetni a kertjébe, ide kattintva megtekintheti kertészetem teljes mogyoró csemete kínálatát.
A mogyorófa gondozása
A mogyorófa ápolásához nincs szükség különösebb tapasztalatra, így akár kezdő kertbarátoknak is bátran belevághatnak az ültetésébe. Ültetése kapcsán kiemelendő, hogy termő és a porzó tő ültetésére egyaránt szükség van. Ha csupán egy tő mogyorót ültet el, akkor sajnos ehető termésre nem számíthat, ebben az esetben dísznövényként funkcionál majd.
Emellett alapvetően elmondható róla, hogy az átlagos, szélsőségektől mentes kerti földben jellemzően szépen fejlődik, de a legjobb számára a jó vízgazdálkodású, tápanyagokban gazdag föld. Mivel a gyökerei nem hatolnak mélyre, így a vizet csak korlátozott területről tudja felvenni, ezért érdemes figyelmet fordítani a rendszeres öntözésre.
A közepesen magas tápanyagigényű gyümölcstermők közé tartozik, amelyre már az ültetésnél is fontos hangsúlyt fektetni, később pedig évente egyszer lényeges után pótolni.
A gondozása kapcsán lényeges momentum a metszés is, amely során a föld felszínén előbukkanó tősarjakat ritkítani kell, különben a bokor túlságosan besűrűsödik, nem jut be fény a belsőbb részeire, ami miatt terméshozama és esztétikai értéke is csökken. Egy korábbi bejegyzésemben minderről részletesen is írtam, amelyet ide kattintva olvashat el.
A mogyoró viszonylag ellenálló a különböző kártevőkkel és kórokozókkal szemben, azonban nyilvánvalóan ennek a növénynek is megvannak a maga jelentős károsítói, amikről ITT írtam bővebben.
A mogyoró felhasználási módjai
A mogyoró igen sokféleképpen felhasználható. Természetesen a fenti képen túl Ön is fogyaszthatja. Pirítva és sózva remek ropogtatni való, de a konyhában gyakran előfordul sütemények alapanyagaként is. Sőt, sok háztartásban a Karácsony egyenesen elképzelhetetlen nélküle! Természetesen a klasszikus mogyorós csokoládéról is szót kell ejtenünk, amely kicsik és nagyok számára egyaránt nagy kedvenc. A variációknak pedig tulajdonképpen csak a képzelete szabhat határt.
A mogyoró jótékony hatásai
Termése nemcsak finom, rendkívül magasak a beltartalmi értékei is. Kiemelkedő – C-és E- vitamin tartalma, de igen magas a benne levő fehérje mennyiség is. Nem elhanyagolható emellett kalcium- és foszfortartalma sem, ráadásul a mogyoró a leggazdagabb élelmiszer-alapú rézforrás. Jól látható tehát, hogy nem csak esztétikus növényként funkcionál remekül a kertben a mogyoró, de ízletes és egészséges termése miatt is érdemes elgondolkozni az ültetésén.
Amennyiben Önt is kedvet kapott a mogyoró elültetéséhez, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!
Ha más kertészeti témában is szívesen olvasna, további bejegyzéseimet itt találja!