Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Mire jó a fenyőkéreg?

Ha már unja, hogy minden fűnyírás alkalmával külön figyelmet kell fordítani a szegélyek rendberakására és elege van a fák körüli gyomlálásból, akkor most a legjobb helyen jár. Igaz ez abban az esetben is, ha ki nem állhatja kertjében a nagyobb esőzések utáni sáros részeket, amelyek csak nagyon lassan száradnak fel.

A fenyőkéreg alkalmazása a kertben

Sokan nem tudják, de a fenyőkéreg-mulcsnak nagyon sok haszna van a kertben és a virágágyásokban egyaránt. Hiszen nem csak egyszerűen remek dekorációs alapanyag, de számos praktikus előnye is van. Például segíthet a fent említett problémák megoldásában. Ugye Ön is szeretne esztétikus, szép kertet, ahol a gyönyörű gyep mellett a szegély is tökéletes állapotban van?

Ha a munka mellett nincs sok ideje kertje rendben tartásával és legszívesebben az összes gyomot és sárfoltot eltüntetné egy varázspálcával, akkor most egészen közel jár álmai megvalósításához. Persze nem adok varázspálcát a kezébe, de valami mást igen. Megmutatom, miről is van szó.

Mire jó a fenyőkéreg-mulcs?

Ha egységes gyepfelület van a kertjében, akkor nincs nehéz dolga, hamar tökéletesre nyírhatja a pázsitot egy fűnyíró segítségével. Azonban a szegélyeknél már nem ilyen egyszerű a helyzet, hiszen a gyomlálás a legtöbb esetben elkerülhetetlen. Ha a gyepfelületnél kicsit alacsonyabban van az ágyás szintje, akkor az egy ideális hely a fenyőkéreg-mulcs elhelyezéséhez. Elsőre nem fog tökéletesen illeszkedni, azonban néhány esős nap és egy kis öntözés után a fenyőkéreg remekül „beleül” a szegélybe, így fejtve ki jótékony hatásait.

Mulccsal terített virágágyás

A fenyőkéreg megakadályozza a gyomok kifejlődését, valamint elősegíti a talaj savanyítását és laza szerkezetének megőrzését. Ezzel együtt pedig segít a talaj tápanyagtartalmának megőrzésében is. Megvédi a növények gyökereit és a talaj felső részét a külső környezeti hatásoktól, így nem kell tartania többé sem a tűző nyári napsütéstől, sem pedig egy esetleges jégesőtől. Ehhez öt centiméter vastagon kell lefednie fenyőkéreg-mulccsal a talajt.

A számos praktikus pozitívum mellett fontos megemlíteni az esztétikai hasznát is a fenyőkéreg-mulcsnak, ugyanis kifejezetten dekoratív anyagról van szó, amely jól mutat bármilyen környezetben, legyen szó előkertről, hátsó udvarról, sziklakertről, parkosított területről, vagy egészen nagy birtokról. Akár a kertben levő ösvényeket, vagy az autóbeállót is beboríthatja vele, így nagy eső esetén sem lesz sáros a cipője.

Hova érdemes fenyőkérget tenni?

A nagyobb méretű fenyőkéreg-mulcs ideális a közepes cserjék, tuják és díszfák alá, míg a kisebb szemcséjű fenyőkéreg a kisebb cserjék és évelő növények alá tökéletes választás. A fenyőkéreg ugyanis természetes talajtakaró hatású, idővel pedig szépen lassan elbomlik, így táplálva a talajt.

Ha szeretné megnézni, hogy kell elhelyezni a fenyőkéreg-mulcsot, erre a videóra kattintva megteheti:

Csak a kertben használható a fenyőkéreg-mulcs?

Nem, a szobában, teraszon vagy erkélyen nevelt növények mellé is ideális választás a fenyőkéreg-mulcs, mely ilyen környezetben is kifejti jótékony hatását. Milyen fajtái vannak a fenyőkéregnek? Alapvetően Borovi fenyőkéreg és Vörös fenyőkéreg közül választhat, ám ezek is különböző méretben érhetőek el. Nincs bennük színezőanyag, kizárólag természetes összetevőket tartalmaznak a csomagok. A mulcsozás előnyei A mulcs geotextillel való kombinálása igazán hatékony módja a gyomok visszaszorításának.

Fenyőkéreg mulccsal esztétikusabbá tehető a virágoskert

A gyomszabályozáson kívül a mulccsal való talajtakarás védi növényeinket a szél és a víz romboló hatásától és használatával nő a talajélet aktivitása, csökken a tápanyag kimosódás veszélye, megőrzi a talaj vízmegtartó képességét és nem utolsó sorban dekoratív látványt kölcsönözhetünk ágyásainknak, igazi kis növényszigeteket alakíthatunk ki vele.

A mulcsnak vannak különböző típusai?

Mulcsozásra rendkívül sokféle anyag alkalmas lehet. Léteznek élő és holt mulcsok is. Az élő mulcs konkurenciát jelent a gyomnövényeknek és allelopatikus hatással bír, azaz a benne lévő fejlődést gátló anyagokkal megakadályozza a gyomok elterjedését. Élő mulcsnak tekinthető a gyepesítés is, valamint a zöldtrágyanövények használata, melyek a talajba forgatva javítják a tápanyag-ellátást és a talaj biológiai és fizikai állapotát.

Rendkívül jó segítőtárs lehet a kertben

Az élő mulcson kívül vannak úgynevezett természetes holt mulcsok, ilyen a fakéreg, fűkaszálék, szalma, kőzúzalék vagy komposzt. A mulcsot minden esetben érdemes legalább 5 cm vastagon kiteríteni, így biztosított a föld nedvességének megtartása. Mesterséges holt mulcs például a talajtakaró fólia. Legismertebb az agroszövet vagy a geotextil.

Hogyan mulcsozzunk?

Valójában ez egy igazán egyszerű feladat, amely gyorsan elvégezhető. Érdemes először eltávolítani a gyomokat a választott talajból, majd ráhelyezni a fenyőkéreg-mulcsot a talajra és óvatosan a megfelelő helyre igazítani. Innentől kezdve nincs is vele más feladata, csak élvezni a jótékony hatásait.

Ide kattintva megtekintheti a különböző fajtákat és kiszereléseket, valamint rendelését is leadhatja, melyet egészen a kertkapujáig szállítunk Önnek.

Az alábbiakban bemutatok egy fotót, és ez alapján játszi könnyedséggel megláthatják, milyen szabályokat érdemes követni, ha mulcsozásra adja a fejét az ember:.

A képen egy frissen készülő utcafronti ágyás látható, éppen elkapva azt a pillanatot amikor minden lényeges kivitelezési pont egyszerre látható

Mit érdemes tehát megfigyelni a képen?

1. a járda szintjéhez képest az ágyás szintjét 3-5 cm-rel lejjebb vitték, úgynevezett tükröt készítettek. Ide fog "beülni", "felfeküdni" a talajtakarásra használt fenyőkéreg vagy más mulcsozó anyag. Ha nem lenne alacsonyabban a járdához képest, úgy mind az öntözővíz, mind a mulcsozó anyag lefolyna a járdára. A tükörkészítés tehát az alapja a jól megtervezett ágyásnak!

2. csepegtető csöveket látunk, melyek szépen, igényesen lefogatva követik az egyenletesen, síkban kialakított ágyás alját. Ezek a csövek közvetlenül a növények töve mellett haladnak el. Ha nincs pénzünk teljes automata öntözőrendszer kiépítésére, a cserjéinket, és más növényeinket ezzel a megfizethető módszerrel öntözhetjük. Nincs felesleges párolgás, minimális a vízveszteség.

3. és végül a mulcsozó anyag: igen, ez az utolsó fázis: sokakat magával ragad a munka öröme, hiszen tényleg izgalmas egy területet beborítani hánccsal, a gyerekeket is nyugodtan bevonhatjuk, garantáltan élvezni fogják! Azonban ha az egyes pontban tárgyalt tükröt nem készítjük el, a gyomok kibújnak majd, a göröngyök felszínre kerülnek, és végül egy kezelhetetlen felület lesz az egészből. A mulcsozó anyag bármi lehet, vidéken a fák koronacsurgójába például a már megszáradt gyomokat teszik.

Ugye, milyen nagyszerű dolog a mulcs? Bátran próbálja ki Ön is, és rengeteg felesleges munkától meg fog szabadulni a kertjében!

Ide kattintva megtekintheti a különböző kiszereléseket, valamint rendelését is leadhatja.

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!

Ha más kertészeti témában is szívesen olvasna, további bejegyzéseimet itt találja!