A cserszömörce sokrétűen használható, mely a napjainkban elérhető számtalan kertészeti változatnak köszönhetően szinte bármelyik kerttípusba sikerrel telepíthető. Használhatjuk szoliterként, de sövényként is.
A cserszömörce (Cotinus coggygria) egy őshonos lombhullató cserje vagy kisebb fa. Betegségekkel és a szélsőséges környezeti tényezőkkel szemben egyaránt ellenálló. Hazánkban a mészkőhegységeink napos, déli oldalaiban figyelhetjük meg. Mivel kifejezetten meleg- és szárazságtűrő növény, már az autópályák zöld sávjaiban is találkozhatunk vele.
Felhasználható, olyan száraz, meleg helyeken is, ahol kevés növény képes megélni, így a kert gyengébb adottságú részei is jól dekorálhatók vele. Kerítés mellé ültetve akár nyírott sövény is kialakítható cserszömörcéből, ugyanakkor legszebb formáját szoliter cserjeként adja.
Hazánkban is honos növényfaj
Fényigényes és közepes vízigényűnek tekinthető, azonban az idősebb, beállt példányok már tolerálják a hosszan tartó szárazságot is.
A laza szerkezetű, jó vízelvezető talajok ideálisak a számára, így például a homokos vályogtalajok, de a sziklás talajokon is megél. A túlzottan kötött talajokat telepítés előtt készítsük elő, mivel az összetömörödő talaj nem kedvez a cserszömörce fejlődésének.
Hangsúlyos, mégis kis gondozási igényű szoliter növény!
Olvassa el cikkem a városokba telepíthető növényekről!
2-4 méter a kifejlett magassága, melyet 6-8 év alatt ér el. Dszítőértékét nem csupán formája, hanem lombszíne és virágzata is adja.
Laza, rózsaszínes árnyalatú bugavirágzatai tavasz végén, nyár elején jelennek meg. A virágzatok vattacukorra emlékeztetők, de angol nyelvterületeken „smoke bush”-nak, szó szerint fordítva füst bokornak nevezik a füstfelhőre emlékeztető virágzása miatt.
Az idősebb példányok virágzása lenyűgöző látványt nyújt!
Kertészetem cserje kínálatát itt tekintheti meg!
A cserszömörce enyhén mérgező növény, azonban az észak-amerikai rokonfajoknak kifejezetten erősen allergizáló olajai vannak. Ennek ellenére, óvatosan érintkezzünk a növénnyel, mert egyeseknél az érintése, kiütéseket okozhat. Telepítés előtt érdemes „találkozni” ezzel a növénnyel, ellenőrizni, hogy nincs-e komolyabb érzékenység vele szemben.
Erre a linkre kattintva megtekintheti a kertészetem sövénynövény kínálatát!
Természetesen nem kivédhetetlen probléma, hasonlóan más mérgező növényekhez (pl. leander, szellőrózsa), a növény érintésével járó ápolási feladatokat kesztyűben és hosszú ujjú ruhában végezzük. Annak ellenére, hogy enyhén mérgező, levelét a gyógyászatban hasznosítják, külsőleg alkalmazott gyulladáscsökkentő- vagy öblögetőszerek formájában, fogínybetegségek esetében összehúzó hatása miatt javasolni szokták használatát.
A cserszömörce lombozatával is díszít!
A megjelenésének kulcsát adó lombozat, pontosabban a levelek külön figyelmet igényelnek. A levelek maguk kerekdedek, hosszú levélnyéllel és jól kivehető erezettel. Fajtától függően igen változatos színekkel találkozhatunk, mely alapján könnyen megtalálhatjuk a kertünkbe illőt.
Ezt felhasználva pedig színes foltokat, feltűnően tarka területeket hozhatunk létre. Három csoportra érdemes osztani a lombszín alapján a cserszömörcéket, zöld lombú és rózsaszínes virágzatú, mint amilyen a ’Magical Torch’ vagy a ’Young Lady’, ezek ősszel piros és narancssárga árnyalatokat öltenek.
Őszi lombszínében sokáig gyönyörködhetünk!
Olvassa el cikkemet a kis gondozási igényű, könnyen nevelhető növényekről ide kattintva!
A másik csoport, mely kifejezetten közkedvelt a sötét lombú fajtákat gyűjti össze, mint amilyen a ’Royal Purple’, a ’Lilla’ és a világosabb, pirosas lombszínű ’Grace’ fajta. Ezek virágzata sötétebb színű, pirosas rózsaszín árnyalatú.
A harmadik csoportba a világos lombú fajták tartoznak, melyek sárgás-zöld és lime zöld színekben pompáznak, ilyen például a ’Golden Spirit’ és a ’Lime Light’. Ezek kifejezetten feltűnőek és egy sötét lombszínű fajtával kombinálva lenyűgöző látványt nyújtanak.
A sötét lombszínű fajták különleges kontrasztot adnak a zöld levélszínű növényekkel!
A sötét lombozattal díszítő növényekről ebben a cikkemben olvashat többet!
Sok cserjéből alakíthatunk ki örökzöld vagy tavasszal virágzó sövényt, azonban kevés olyan van, ami ősszel annyira hangulatossá tenné a kertünket, mint a cserszömörce. Sövény ültetésekor a töveket egymástól körülbelül 70 cm-es távolságra helyezzük el. Az ültetőgödör a cserszömörce gyökérzeténél legyen 3-4-szer nagyobb. Beültetés után jól öntözzük meg növényeinket, hogy segítsük a begyökeresedést.
Tekintse meg videómat a témában!
Kertészetem színes lombú cserszömörce kínálatát itt tekintheti meg!
Cserszömörcénk már 2 év alatt elérheti a sövényhez méltó méretet, az évek során 4 méter magasra nő. Nevelhetünk belőle vágott sövényt is, jól bírja a metszést, de ilyenkor a következő évben nem hoz virágot. Sövénynövényeink vagy szoliter cserjéink időről időre igénylik a visszavágást, hogy hajtásaikat megújítsák, így erre a cserszömörce esetében is szükség van.
A sövénytelepítés kezdeti lépéseiről itt olvashat többet!
Ha sövényt alakítottunk ki belőle, akkor a virágzást követően érdemes metszeni. Ez, akkor is igaz, ha szoliterként vagy szabad sövényként telepítettük, hiszen ha túlnőtt, akkor ezeknél is szükség lehet igazításra. A beteg sérült ágakat pedig folyamatosan távolítsuk el.
Mivel nem kifejezetten gyors növekedésű cserje, ezért évente egyszer elegendő metszeni. Abban az esetben, ha nem szeretnénk a virágzásáról lemondani és nem akarunk nagy alakítást végezni rajta, akkor 2-3 évente elég kiigazítani, de szoliternél ez akár el is hagyható.
Tekintse meg kertészetem cserjekínálatát!
Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!
Hasznosnak találta a cikket? Ha igen, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!