Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.
Legjobban eladott!
Ingyenes és gyors szállítás!
Minőségi termék!
'Honeoye' eper palánta

Mindenféle zellerek

A zeller kifejezetten ritka vendég a veteményes kiskertekben, pedig nagyon hasznos, élettanilag is roppant kedvező hatású zöldségféle! A képen kiültetésre váró zellerpalánták láthatók. Otthon is megnevelheti őket!

A 'Victoria' szárzeller

Magvetés

A zeller nevelését a tél utolsó szakaszaiban kell kezdeni, mégpedig a palántázással. Amennyiben zellert szeretne termeszteni, a magok kiszórása előtt három fő hozzávalóra lesz szüksége, mégpedig friss, porhanyós földre, palántázótálcára, és vetőmagra. Azt javaslom, hogy kerti föld helyett mindenképp zsákos termőföldet használjon, palántázó edényt pedig vagy szaküzletből szerezhet be, vagy házilag barkácsolhat, például tojástartóból, tejfölös pohárból, toalettpapír-gurigából.

A kerti föld azért ellenjavallt a palántázásnál, mert abban kártevők, gyomkezdemények lehetnek, melyek könnyen tönkretehetik a fiatal, zsenge veteményest. A jó minőségű vetőmag a legfontosabb összetevő, ezen nem érdemes spórolni! Már csak ezért sem mert egyébként is csak pár tíz forintnyi különbség állhat fenn az olcsó, leértékelt (és esetleg régi, silányabb) és az igazán használható, ellenálló vetőmagok között.

A vetőmagokat lehetőleg ne más profilú, például élelmiszer, vagy barkács áruházból szerezze be, ragaszkodjon a szaküzleti minőséghez! A minőségi vetőmagból betegségekre kevésbé fogékony, életerős palánták növekednek majd, ami jócskán megkönnyítheti a nevelést a későbbiekben. Ha minden megvan, indulhat a magvetés, amit akár január utolsó napjaitól kezdve megejthet!

Mikor nekiáll a magvetésnek, elsőként azzal fog szembesülni, hogy a magok szinte kezelhetetlenül aprók. A vetést így kézzel nehézkes lesz elvégezni, de egy kis trükkel megoldható a művelet. A magokat szórja egy lapos tálba, fogjon egy vékonyka ecsetet, vizezze be, és ezzel szedjen fel egyszerre körülbelül 5-6 magocskát.

Az ültetőalkalmatosság egy-egy fakkjába így helyezze be őket: egy ujjal kialakított sekély mélyedésbe, majd takarja be őket földdel, és finoman tömörítheti is, vagyis picit nyomkodja meg a föld felszínét. Ha ez megvan, egy pumpás kézi permetezővel spriccelje le az ültetvényt, hogy nedves legyen, de óvatosan csinálja, hogy egyrészt ne mossa ki a magokat, másrészt hogy ne áztassa el túlzottan a veteményt.

Palántakorban…

A zeller nem egy sietős növény...

A zeller nem egy sietős növény, az első félénk hajtások 2-4 hét elmúltával bukkannak majd elő, a palántanevelés teljes ideje pedig 12-14 hét lesz. Ezért nem szabad megijedni még akkor sem, ha viszonylag sokáig nem történik meg a vetés után, ez természetes! A palántákat ne tartsa sötétben, gondoskodjon elegendő fényről, és földjüket se hagyja kiszáradni, az első időben főleg spricceléssel nedvesítsen. Mikor a növénykék már két levelet növesztettek, az ültetőládában fakkonként ritkítsa meg őket úgy, hogy egy egységnyi helyen csak az egy-két legerősebb palántát hagyja meg, a többit csípje le.

Nézze meg itt kertészetem bőséges zöldségpalánta választékát, amelyek között zellereket is talál!

A megerősödött, 5-6 lombleveles növényeket jellemzően május környékén ültetheti ki. A gumós fajtákat 40x40 centiméteres sor és tőtávolságra telepítse, a halványító zellert pedig mélyebb barázda aljára helyezze, hogy a halványítást könnyebben elvégezhesse majd. Egyelőre ennyi teendő akad, a kiültetés utáni gondozásra és a halványítás a későbbi hetek feladata lesz! Gyakori kérdés az egyes zöldségféléknél, hogy balkonon is termeszthetők-e, hiszen sokaknak csak ez a terület áll rendelkezésükre a növényneveléshez, illetve van, akinek ugyan van kertje is, de az erkélyt is szeretné kihasználni.

 

Gumós zeller

A zeller sikerrel nevelhető balkonládákban, dézsákban is, a környezeti szükségletei ugyanazok maradnak, mint a kerti nevelés esetén, azzal a kivétellel, hogy a balkonzeller több öntözést kíván! A balkonon nevelt zeller esetében is használjon zsákos termőföldet, és alkalmazzon mélyebb típusú ládát, cserepet.

A gumós zeller ültetési sajátosságai

A gumós zeller a többi gyökérzöldséghez képest több fényt igényel, nem kedveli a gyenge fényt és árnyékban a növénykék megnyúlnak, melynek eredményeként a gumófejlődés sem lesz kielégítő. Viszonylag jól tűri a hideget, lombos állapotban akár a -5°C-ot is elviseli. Azonban a palánták kiültetésekor még érzékeny a hidegre, ezért az ültetést május végére érdemes ütemezni a fagyok elmúltával.

 

Konténeres termesztésre is kiváló

A növényváltásnak nagy jelentősége van a zellertermesztésben. Nem kedveli a monokultúrát, ezért önmaga vagy más gyökérzöldség után 6-7 évvel termeszthető újra.

Tápanyagigénye közepes, nitrogénből és foszforból kevesebbet, káliumból viszont nagyobb mennyiséget igényel. Nem kedveli a szélsőséges talajtípusokat, a tápanyagban gazdag, jó vízgazdálkodású, laza, aprómorzsás szerkezetű területek kedveznek a növekedésnek a legjobban. Ennek érdekében, ezt az igényét már az ültetés során érdemes teljesíten.

Ültethetjük konyhakertbe, de balkonládában is tökéletes helye lehet, azonban ilyenkor figyelni kell, hogy napos és szélvédett helyet keressünk, valamint a megszokottnál többször öntözzük növényünket. Így érhetjük el az ideális fejlődési eredményeket és ezáltal erkélyünkön érezhetjük növényünk karakteres illatát.

Amennyiben kedvet kapott a gumós zeller neveléséhez, akkor érdemes a palántázásnál még pár hasznos tanácsot megfogadnia:

• A palántázás előtt finoman mozgassuk át a talajt, hogy porhanyós ültető földünk legyen. Fontos, hogy sekélyen ültessük a palántákat, ne pedig túl mélyre, különben nem fejlődnek ki elég nagyra a gumók.

• Takarjuk a sorközöket mulccsal, ezzel megőrizve a talaj nedvességtartalmát. Kiültetés után közvetlenül alkalmazzunk beiszapoló öntözést, bőségesen adjunk nekik vizet, ne sajnáljuk növényeinktől.

• Folyamatos gyomtalanítás is szükséges az egészséges állomány fenntartásához. Amikor még kisebbek a növényeink inkább kézzel végezzük a gyomlálást, mint kapával, nehogy véletlenül kárt tegyünk a palántákban.

• Az ültetés és betakarítás között még 3-4 alkalommal végezzünk talajlazítást és gyomtalanítást.

Betakarítás

Amikor már büszke gumós zeller palánta tulajdonosok vagyunk, el lehet gondolkodni azon, hogy vajon mikor kellene betakarítani őket. Az érés idejét az alsó levelek sárgulása jelzi és a meghatározott tenyészidő, ami 180-240 nap között mozog. A gumós zellert október-november hónapban takarítjuk be. Vigyázni kell, mert a lombjától megfosztott gumó jelentős fagykárokat szenvedhet.

A zeller növényvédelme

A zellert megtámadhatja számos kórokozó és kártevő is. Kórokozói közé tartozik a csapadékos időben fellépő szeptóriás levélfoltosság, melynek fő fertőzési forrása a vetőmag, de a fertőzött növényi maradványokban is áttelelhet, ezért fontos az egészséges szaporítóanyag vásárlása és a maradványok megsemmisítése. A talajlakó kártevők ellen úgy, mint a drótférgek, fonálférgek vagy a cserebogár pajorok, rendszeres mechanikai sorközműveléssel, monokultúra elkerülésével védekezzünk.

A termesztés során nagyobb gondot okoznak még a levéltetvek. A levéltetvek terjesztik a vírusokat, és amelyik növény vírusfertőzött, azt már nem tudjuk meggyógyítani. Ezért fontos a preventív, azaz a megelőző védekezés a levéltetű kolóniák ellen. A preventív védekezések közé soroljuk még a különböző kerti eszközök fertőtlenítését, hiszen a nem fertőtlenített eszközök is kitűnő veszélyforrást jelentenek növényeink számára.

A zeller egy könnyen, pár apró fortéllyal termeszthető növény. Próbálja ki Ön is a kertjében, nagyon meg fogja szeretni!

Nézze meg itt kertészetem bőséges zöldségpalánta választékát, amelyek között zellereket is talál!

Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!