Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Spenót a kertben

A spenótot egészen biztosan kisgyerekkorunktól ismerjük, hiszen számos jótékony hatása van, fogyasztása minden életkorban ajánlott, még ha a legfiatalabbak kétkedve fogadják is ezt a kijelentést. A kertünkben is megnevelhetjük, termesztése igen alacsony költség- és munkaigénnyel jár. Ebben a cikkemben ezt sokoldalúan felhasználható növényt mutatom be Önnek.

Magas vastartalma miatt is kedvelik

A spenót jellemzői

A spenót (Spinacea oleracea) a disznóparéjfélék (Amaranthaceae) családjának tagja, ahogyan maga a disznóparéj, a mángold, vagy a dísznövényként ismert kakastaréj is. A spenót szinonim neve a paraj. Mindkét elnevezés teljesen helytálló és mindkettő elterjedt a magyar nyelvben.

Általában egyéves, néha kétéves növény. Alacsony termetű, 30-35 cm-nél nem nő magasabbra. Levelei tőállók, közép- vagy mélyzöldek, széles tojásdadok, lapát-, vagy nyílalakúak, tompa levélcsúccsal és ép levélszéllel. A tőlevelek közül hozza az erős, húsos magszárát, az ezen lévő levelek kisebbek és keskenyebbek. Kétlaki növény, a női ivarú egyedek hosszabb élettartamúak.

Levelei lapát alakúak is lehetnek

A magszáron lévő zöld színű virágok abszolút jelentéktelenek, de ezekből fejlődnek ki a magok.

Popeye, a rajzfilmből ismert tengerész kedvenc étele a spenót, amelyet, amint megeszik, hirtelen majd’ kirobban az energiától és mérhetetlenül erőssé válik. Egyes feltételezések szerint a rajzfilmgyártók így akarták ösztönözni a gyerekeket, hogy egyék meg a gyerekkorban nem túl népszerű zöldséget.

A spenót igényei

Bár a meleg időjárású Perzsiából származik, mégis olyan jó helye van nálunk, mintha őshonos növény lenne. Annyit érdemes róla tudni, hogy hidegigényes faj, hasonlóan a salátához. Kedveli a jó vízelvezető képességű talajt, amely középkötött és tápanyaggal feltöltött. Közepes vízigényű. Érdemes a fiatal magoncokat rendszeresen öntözni, a kifejlett növények talaját pedig kissé nedvesen tartani.

A spenótot nem csak tavasszal lehet vetni. Az üres ágyások zöldítésére is kiváló. Olvasson itt a témában!

Könnyen nevelhető

A talaj pH-értékére nem igényes, de nem kedveli az erősen savanyú vagy meszes talajviszonyokat. Nagy a nitrogénigénye, mivel ez az elem nélkülözhetetlen a zöld részek kineveléséhez. Fényigényes, de kúszóárnyékot elvisel. Az árnyékos helyeket nehezen viseli –itt a növény nem fejleszt sok levelet és könnyebben beteg lesz.

A spenót zöld levelei mellett helyet kaphatnak az intenzív színvilágú fajok. és fajták is a dísznövények között. Ismerjen meg párat ebből a bejegyzésemből!

A spenót gondozása

Igen alacsony igényekkel bíró növény. Mivel helyre vetéssel szaporítjuk, ezért fontos az egyelés. A túl közel lévő növények nem jutnak elég élettérhez, arról nem is beszélve, hogy a kialakuló párás mikroklíma miatt gombás és baktériumos betegségek üthetik fel a fejüket az állományban. A rendszeres öntözésen túl a gyommentesítés lehet fontos.

Ismerje meg cikkemből a nyáron pompázó csodatölcsért is!

Fontos levélzöldség lehet a kertben

Ekkor vigyázzunk, hogy a gyommal együtt nehogy a kis, fiatal spenótokat is eltávolítsuk az ágyásból. Azért, hogy ne legyen a gyomlálással probléma a későbbiekben, érdemes a spenót sorközöket szalmával lefedni – ezzel csökkenthető a gyommagvak csírázása. Amikor a spenót magoncok négy lombleveles állapotban vannak, és szükséges, adjon nekik komposztot vagy érett trágyát. A legjobb azonban még vetés előtt kijuttatni a szükséges tápanyagokat.

Ismerjen meg pár magas vitamintartalmú gyümölcsöt, amelyet akár kertjében is nevelhet!

Kártevők közül a csigák okozhatnak gondot, érdemes ellenük védekezni, mivel igen szeretik fogyasztani a spenót leveleit.

A spenót termesztése a kertben

Ahogy fentebb is volt róla szó, a spenót termesztése állandó helyre vetéssel történik. Legjobb, ha előző évben megtörténik a kertrész trágyázása, hogy a tápanyagok a lehető legjobban hasznosuljanak. A spenótot 20-25 cm széles sortávolsággal érdemes vetni.

A sorok kihúzása után szórjuk el a vetőmagot egyenletesen, majd 2-3 cm földdel takarjuk be és bőségesen öntözzük meg. Azt szokták mondani, hogy amikor a krókusz kinyílik a kertben, vagy az orgona kihajt, akkor jött el az ideje a spenót vetésének.

A körömvirág is kedvelt a veteményesben is. Ismerje meg jobban ebből a cikkemből!

Kedveli a rendszeres öntözést

Spenót vetése mikor?

A spenót egy igen gyors fejlődésű növény, a vetéstől számított 2 hónapon belül szedhetők a levelei. Azért, hogy ne egyszerre legyen rengeteg spenótunk, hanem folyamatosan tudjuk betakarítani a leveleket, érdemes szakaszosan vetni. Ez azt jelenti, hogy kora tavasztól,, amit felenged a talaj kéthetente el lehet vetni egy adag magot. A magoncok egyelése és gyomlálása, valamit a rendszeres öntözés fontos feladat.

Tekintse meg kertészetem fűszernövény kínálatát erre a linkre kattintva!

Ősszel is vethető

A tavasszal vetett spenótmagok nyári ellátnak minket vitamindús levelekkel. Aki viszont más évszakban is szeretne spenótot szüretelni a kertjében, az már ősszel is elvetheti a magokat, amint hűvősebbé válik az időjárás. Ennek optimális időpontja szeptember vége-október. Ekkor a vetést takarjuk le szalmával, hogy megóvjuk a téli fagyoktól, és aztán, ha gond nélkül áttelelnek, már tél végén fogyaszthatjuk a friss leveleket.

Amennyiben az időjárás megengedi, nyár végén is vethető spenót, melyet még ősszel betakaríthatunk. Szóval, ha ügyesek vagyunk, szinte egész évben rendelkezhetünk zsenge spenótlevelekkel.

A spenót helye a kertben

Bárhová ültethető, sokan a salátával együtt termesztik, hiszen hasonlóak az igényeik. Ha a spenótsorok közé retket vetünk, akkor több levélkártevő is inkább a retekleveleket rágcsálja, nem pedig a spenótot. Mivel a spenót nem kedveli a tűző napot, érdemes fák alá vetni, vagy pedig karósbabot vagy kukoricát ültetni a sorok közé, amelynek az árnyéka védheti a spenótot.

Sokan társítják

Magfogás

A spenótnövény kerti létét magszár képzésben és magérlelésben fejezi be. Ekkor már annyira nem ízletesek a levelek, de ez is fontos szakasz a növény életében, ugyanis ezek a magok leszedhetők és ezzel biztosítható a következő évi vetés magszükséglete. Mivel egy-egy növény rengeteg magot hoz, érdemes csak 3-4 tövet meghagyni magszüretre.

Magja kisméretű

A magszárakat akkor vágjuk le, amikor a levelek megsárgultak és kezdenek elszáradni. Ekkor a magszárat tegyük kiterített papírlapra, és rázogassuk ki belőle a vetőmagot. A vetőmagot már következő évben vesse el, mert ekkor számíthat a legmagasabb csírázási arányra- a spenót gyorsan elveszíti csíraképességét.

A spenót betakarítása

A spenótot már néhány héttel a vetés után be lehet takarítani. Nem fontos egyszerre levágni az összes levelet, egy jó főzelék elkészítéséhez, illetve ha elég növény áll rendelkezésre, elég csak a levelek egy részét leszedni. Érdemes a külső, nagyobb méretű leveleket levágnia, hiszen így lehetőséget ada növénynek arra, hogy a belső, újabb leveleket kinevelhesse.

Érdemes a nagyobb, de még nem idős leveleket leszüretelni

Amikor a növény kezd elöregedni, akkor vágja csak le az összes levelet vagy húzza ki a növényeket gyökerestől. Ezzel nem érdemes túl sokáig várni, mert a túl idős levelek keserűvé, ezáltal fogyaszthatatlanná válhatnak. Ha szeretné kicsit késleltetni a spenótállomány felszámolását, csípje ki a növekvő magszárat – így tovább fiatalon tartható a növény.

A spenótlevelek felhasználása

A spenótlevelek friss állapotban a legfinomabbak, de fagyasztva is tárolhatja őket. Akár hűtőszekrényben is eltarthatók pár napig. A kis, fiatal spenótleveleket használhatja salátákban, az érett levelek a klasszikus főzeléken túl omlettekben, rizottókban, tésztaételekben is felhasználhatók, számtalan recept áll rendelkezésre.

Ebben a videómban bemutatom a fiatal spenótnövényeket Önnek!

A spenót élettani hatásai

A spenótot mostanában gyakran emlegetik ’superfood’-ként, vagyis szuperélelmiszerként, mivel rengeteg tápanyagot tartalmaz, és igen alacsony a kalóriatartalma. A cukorbetegség kezelésében is jótékony hatással bír: alacsony a glikémiás indexe, így nem emeli meg a vércukorszintet. Kiváló rostforrás, így az emésztést is elősegíti. Emellett a csontokra,a hajnövekedésre és a bőr egészségének fenntartására is hatással van.

A spenót mellett évelők is díszesek lehetnek a kertben. Tekintse meg őket itt!

Magas a kalciumtartalma

Rendkívül magas a kalciumtartalma, amely citrusfélék elfogyasztásával könnyebben felszívódik a szervezetben. Az egyik legfontosabb a vastartalma, ezért a vashiányos szervezettel is csodát tesz rendszeres fogyasztása. A rákos megbetegedésék esetében is alkalmazható, ugyanis magas a zeaxantin és karotinoid tartalma, amely segíti a szabad gyökök inaktiválódását.

A kertészetemben gyógynövények is kaphatók. Ha szeretné őket megtekinteni, kattintson ide!

Turmixok része is lehet

Spenót cserépben

A spenótot cserépben is nevelhetjük. Ehhez válasszunk egy széles, legalább 25 cm mély konténert vagy ládát és töltsük meg érett trágyával kevert virágfölddel. A magokat vesse el, takarja be földdel, öntözze meg vetés után rendszeresen és tegye a ládát hűvös, félárnyékos helyre. A spenótmagok 7-10 napon belül kicsíráznak. A spenót egy igen fontos eleme lehet az egészséges táplálkozásnak. Neveljen spenótot a kertjében Ön is!

Tekintse meg kertészetem házikerti- és veteményes kínálatát erre a linkre kattintva!

Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!

Hasznosnak találta a cikket? Ha igen, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!