A több hónapja tartó, végeláthatatlan tél szürke egyszínűsége évről-évre rányomja a bélyegét mindannyiunk lelki világára. Ilyenkor már szeretnénk élénk színeket látni, illatokat érezni a kertben. A krókusz lettek hivatott arra, hogy egyike lehessen azoknak a növényeknek, amelyek legelőször hozzák el a tavaszt a kertbe. A krókuszok jelentése a virágnyelvben: vidámság. Ebben a cikkben a krókuszokat mutatom be Önnek!
A tavaszi időszak egyik meghatározó dísznövénye
A krókuszokról általában
A krókuszok nem csupán egyszer adnak színt a tél végi kertnek, hanem több éven keresztül örvendeztetnek meg bennünket bájukkal. Igen színgazdag világgal rendelkeznek, megtalálható közöttük számos fehér, sárga, narancssárga, kék, lila árnyalat és ezek kombinációi.
Sok fajta illatos is, de róluk majd később. Leveleik fényesek, keskenyek és lándzsa alakúak, gyakran fűszerűek. Virágaik közepes- vagy nagyméretűek, tölcsérszerűek, és szinte közvetlenül a hagymagumó felett nyílnak ki. Rövid ideig virágoznak, virágzás után leveleik visszaszáradnak.
Igazi színes mező teremthető velük
Alapvetően jellemző rájuk, hogy korai virágzásúak és kis termetűek: az átlagos magasságuk 10-15 cm. Hagymagumóval szaporodnak. Ahogy a legtöbb, tavasszal virágzó hagymás, hagymagumós növényt, a krókuszt is ősszel kell elültetnie ahhoz, hogy tavasszal virágozzon.
Ennek megfelelő időszaka szeptembertől október végéig tart, de ha az időjárás megengedi, akár novemberben is elültetheti őket. Ez azért fontos, mert a hagymagumóknak szükségük van egy bizonyos téli hideghatásra, hogy meg tudják kezdeni a virágzást.
Az élénk színek mellett a halványabb, pasztellszínek is hódítanak
A krókusz igényei
A krókusz az egyik legalacsonyabb igényekkel rendelkező dísznövény. Az egyetlen, amire figyelnie kell az az, hogy napos vagy részben napos helyre ültesse. A krókuszok a többi hagymás virághoz hasonlóan a laza, jó vízáteresztő képességű talajokat kedvelik. A túlzottan kötött, agyagos talajban nem fejlődnek kellőképpen, és nem is szaporodnak, a hagymagumó is deformálódhat. A talajban lévő élősködők pusztítása is fontos.
Ebben a cikkemben a medvehagymáról olvashat!
Erre egy általános talajfertőtlenítés kínálhat megoldást. Gyakran nem szükséges öntözni, csak akkor, ha a talaj szinte kiszáradt, különben a vastag, húsos hagymagumó könnyen berothadhatnak.
Számuk évről-évre gyarapodhat
A krókusz ültetése
Ahogy fent említettem, már az őszi időszakban el kell ültetnie ahhoz, hogy tavasszal virágba boruljanak. A kemény téli fagyok beállta előtt 4-5 héttel érdemes elvégezni az ültetést. Fontos, hogy ne kerüljenek túl mélyre a hagymagumók. Általában 5-7 cm ültetési mélység elég, persze ez a hagymagumó nagyságától is függ. A nagyobb hagymákat mélyebbre, az apróbbakat sekélyebb talajba kell ültetni.
Ősszel érdemes őket ültetni a tavaszi virágzáshoz
Ökölszabályként elmondható, hogy a hagyma nagyságának kétszerese kell, hogy legyen az ültetőgödör mélysége. Persze ültetés után a talaj tömörödni fog, ezt is érdemes belekalkulálni a becslésünkbe. Ahhoz, hogy igazán jól mutasson a krókuszkertje, érdemes csoportokban ültetni őket, hiszen így igazán mutatós.
Feltárulnak a tavaszi hagymások titkai!
A hagymagumók között persze hagyjon legalább 5 cm távolságot, hogy elkerülje a növények besűrűsödését. Ültetés után öntözze meg őket és ezt követően mindig, ha túl száraznak ítéli a talajt.
Nézze meg az alábbi videómat, amelyben a krókuszok mellett a másik nagy tavaszi slágernövényről, a tulipánokról beszélek:
A krókusz a kertben
A krókusz a tavasz egyik hírnöke. Amikor virágba borul, akkor a legtöbb növény még csak felkészül a tavaszi kihajtásra, ezért elég könnyen találhatunk számára fényes helyet. Szinte bárhová ültethető: sziklakertbe, fák alá, évelőágyásokba.
Tekintse meg a kertészetemben kapható tavaszi hagymásokat!
Bátran társítható más tavaszi hagymásokkal, mint jácinttal, tulipánnal vagy nárcisszal is. Mivel azonban kistermetű, az ágyás elülső részén kapjon helyet. A krókusszal feldobhatók a kissé zordabb jellegű kertrészek is, és akár a gyepfelületek is gazdagíthatók vele: kisebb csoportokban ültetve virágos tavaszi mezőt alakíthat ki velük.
A krókusz ápolása
Ültetés után rendszeresen öntözze őket kisebb vízadagokkal. Télre mulccsal lezárható az ágyás, de ez nem alapkövetelmény. Ha egész télen alig esik csapadék, akkor melegebb napokon adjon nekik egy kis vizet, de nem túl sokat. A tápanyagutánpótlást célszerű a virágzás után kijuttatni. Ekkor a tenyészidőszakban remekül tudják hasznosítani makro-és mikroelemeket, és hatékonyabban fel tudnak készülni a téli időszakra.
Ezen a linken a kertészetemben kapható krókuszfajtákat tekintheti meg!
Február közepén vagy végén távolítsa el a talajtakaró anyagot, hogy szabad utat biztosítson a kihajtásnak. Ha a pázsitba ültette őket, addig ne nyírjon füvet, amíg a hagymagumók vissza nem húzódtak. Ez általában március végig megtörténik.
Variálja a színeket!
A krókusz növényvédelme
A krókuszok ebből a szempontból igen szerencsés növények, nem kell nagy gondot fordítani rájuk. Fontos, hogy ne öntözze túl őket, hiszen ekkor a hagymagumó könnyen bepenészedhet. Az egerek, pockok és más rágcsálók néha előszeretettel áshatják ki őket a talajból.
Ismerje meg a tulipán gondozását is, ebben a cikkemben erről olvashat!
Egy idő után nem virágzik a krókusz?
Igen, gyakori probléma, hogy 1-2 év után már nem virágoznak a hagymák a kertben. Ennek több oka is lehet, például hogy elpusztultak vagy elfogyott a kellő tápanyag. Egy másik lehetséges ok, hogy elöregedtek, vagy túl mélyre kerültek. Amikor azt veszi észre, hogy igen lecsökken a tavaszi virágszám, vegye ki a hagymagumókat a talajból ősszel és ossza szét a hagymacsomókat.
Kora tavasszal virágoznak
Ezek a szaporítóképletek ugye szaporodnak a talajban, ne lepődjön meg, ha több hagymagumót vesz ki a talajból, mint amennyit beültetett annak idején. Távolítsa el a beteg vagy sérült részeket, és ültesse el őket újra tápanyaggal feltöltött talajba.
Az amarillisz közkedvelt hagymás növény. Ismerje meg közelebbről is!
Krókusz a lakásban
A krókusz azoknak is könnyen megmutatja magát, akiknek nincs kertjük: lakásban is könnyen virágzásra lehet bírni. Sőt, ekkor még a tavaszt sem kell megvárni, már korábban is virágzásra lehet őket bírni. Ehhez hajtatásra kész, megfelelően hidegkezelt hagymagumókat kell használnia. Ehhez válasszon egy konténert vagy edényt, amely legalább 10 cm mély legyen és legyen az alján vízelvezető nyílás.
Olvasson a cserepes nárciszról is ebben a cikkemben!
Töltse meg laza, tápanyagot is tartalmazó közeggel és helyezzen több szaporítóképletet egymás mellé. Ne zsúfolja össze őket, legyen köztük egy kis távolság. Takarja be őket és öntözze be. Tartsa őket viszonylag hűvös, napos vagy részben napos helyen, az ideális hőmérséklet 10-14 Celsius fok. Innentől már csak várnia kell, hogy kivirágozzanak. A krókusz akár laposabb üvegtálban, vízben is hajtatható. Így is igen mutatós dísze lehet a lakásnak.
Tekintse meg a kertészetemben kapható krókuszfajtákat!
A krókuszok számtalan fajtája
A krókuszok hatalmas forma és színválasztékkal rendelkeznek. Csak a képzelet szab határt egy-egy krókuszokkal teli kertrésznek. Amennyiben kedveli a lágyabb pasztellszíneket, érdemes a ’Blue Pearl’ fajtát választania, vagy a nagyvirágú krókusz ’Pickwick’ változatát. Az élénkebb színek kedvelőinek ajánlom a lila ’Remembrance’ vagy a sárga ’Large Yellow’ fajtát.
Gyakran találkozhatunk hagymás növény összeállításokkal, amelyekben a krókuszon kívül szerepelhetnek a jácintok, nárciszok és szellőrózsák is. Pompás hatást kelt a rózsaszín ’Rose Harmony’ és a ’Yellow Harmony’ mix.
A krókusz egy igen kedvelt, aprócska növény. Nem csoda, hogy annyian kedvelik. Élvezze kertjében vagy lakásában a krókuszok virágzását Ön is!
Nézze meg a kertészetemben kapható tavaszi hagymásaim kínálatát!
Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!
Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!