Hasznos tudnivalók
Származás: az egyik legkorábbi érésű meggyfajta, a ‘Pándy meggy’ és a ‘Nagy Angol’ keresztezésével Maliga Pál és Apostol János hozta létre 1951-ben. Állami elismerést 1965-ben kapott.
Hajtásrendszer: fája sajmeggy alanyon erős, vadmeggy alanyon közepesen erős növekedésű, ágrendszere fiatalon feltörő, ritkán elágazó, ezért középerős metszést igényel. Termőgallyai nem hajlamosak felkopaszodásra, idősebb korban kissé szétterülő, ritka koronájú. Levelei ellipszis alakúak, középen a legszélesebbek, jellegzetes szürkészöld árnyalatúak, fényesek.
Termőképesség: korán termőre fordul, öntermékeny, magányosan ültetve is rendszeresen és jól terem (pl. a ‘Pándy meggy’-nél kétszer többet), de termésbiztonsága és termésmennyisége javul, ha más fajtákkal vegyesen van telepítve.
Gyümölcs: június első felében fokozatosan érik, akár két hétig is, középnagy (4–5 g), enyhén lapított gömb alakú. Héja közepesen vastag, kárminpiros, fényes, száraz tapintású. Húsa középkemény, majd puha, rostos, bő- és festőlevű, kellemesen édes–savas, jellegzetes meggyzamattal. Magja kicsi. Repedésre nem hajlamos.
Felhasználható friss fogyasztásra, konyhai feldolgozásra - befőtt, dzsem, szörp készítésére, sütemények alapanyagaként - és mélyhűtésre is.
Talajigény: kevésbé válogatós, de legszebben a jó vízelvezetésű, humuszban és tápanyagban gazdag, középkötött, vályogtalajon fejlődik, a hideg, rossz vízelvezetésű, erősen kötött agyag és az erősen savanyú talajokon sínylődik.
Fény- és hőigény: nagy, napos helyen a termései lédúsabbak és ízesebbek, mint félárnyékban. Mivel később virágzik, mint a cseresznye a tavaszi fagyokra kevésbé érzékeny. A nyári hőséget is jobban viseli.
Vízigény: közepes. Száraz, csapadékhiányos tavasz esetén a virágzás előtti rendszeres vízellátás a kötődést, később a gyümölcsfejlődést és termőrészképzést segíti. A nyári aszályos időszakokban az idősebb fákat hetente egyszer, a fiatalokat 2-3-szor öntözzük.
Gondozás: erős szelektől védett, de nyílt, szellős területre telepítsük, olyan helyre, ahol más fákkal nem nyomják, árnyékolják el egymást és nem akadályozzák egymás fejlődését. Ültetés előtt a talajt mélyen munkáljuk meg, juttassunk ki szerves anyagot, ha szükséges fadarálékot is használjunk.
Rendszeres metszést igényel. Fiatal - 1-3 éves - korban ez főként a korona alakítását jelenti, később a ritkítást, fiatalítást, a beteg, sérült, elhalt, a konkurens ágak és az ún. "ostorhajtások" eltávolítását, amit a termés betakarítása után végezzünk el. A nagyobb felületű metszési éleket sebkezelővel védjük a fertőzésektől.
Téli lemosó permetezése rügyfakadás előtt, január-februárban - esetleg március elején -, száraz időben történjen. Az őszi lemosó permetezés ideje lombhullás után, fagymentes időben.
A kaliforniai pajzstetűvel és a lisztharmattal szemben jó rezisztenciával bíró meggyfajta.
Amennyiben kártevő vagy kórokozó ütné fel a fejét, növényvédőszeres kezelés alkalmazható betegség specifikusan.
Ültetési idő: a szabadgyökerű gyümölcsfa március-áprilisban, valamint október-novemberben, a konténeres márciustól novemberig, ill. ha nem fagyott a talaj, akár télen is ültethető.
Alany: a sajmeggyre (Cerasus mahaleb) oltott fák növekedési erélye csökken, kisebb koronát nevelnek, mélyen gyökereznek, alkalmazkodóképességük nagyobb, a szélsőséges talajviszonyokat, így a száraz, meszes, magas pH-jú, homok - és agyagtalajokat is jól bírják, korábban és a kezdő termés éveiben gazdagabban teremnek.
Fontos tudni!
Kifejlett magasság: 5-8 m Termés felhasználhatósága: friss fogyasztás, konyhai feldolgozás (befőtt, dzsem, szörp) mélyhűtés
Védett tartalom
------------------------------------------ o ------------------------------------------
Jó, de mégis mekkorák ezek a földlabdás vagy konténeres extra méretű már termőre fordult gyümölcsfák? Kattintson ide.
Mit jelent a törzskörméret? Kattintson ide.
Sor- és tőtávolság: 6x7 m
Termésérés: június első fele
Fény- és hőigény: nagy
Vízigény: közepes