Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Mérgező növényt evett a gyerek?

Mérgező növényt ehetett a gyerekem.

Kit hívhatok?

Telefonszámok: Mentők: 112 vagy 104

Vagy

Toxikológiai ügyelet: 06-1-459-91-00, 1113-as mellék

Cím: Heim Pál Gyermekkórház, Budapest, VIII. kerület, Üllői út 86. "A" épület V.emelet

Reméljük, nem történik ilyen szörnyűség... De beszélgessünk egy kicsit a témáról, hiszen bárkivel előfordulhat sajnos.

Sokan azt hiszik, hogy csak a természetben találhatóak mérgező növények, azonban az igazság az, hogy ilyen veszélyes növények a kertünkben, vagy a lakásunkban is előfordulhatnak! Számos közkedvelt, elterjedt szobanövény, vagy kerti növény mérgező hatású lehet, amennyiben szájon át a szervezetbe kerül, egyes fajok pedig akár csak a bőrrel érintkezve is kellemetlen irritációt okozhatnak.

Nézze meg az alábbi videómat, melyben a mérgező szobanövényekről mesélek:

Természetesen elsősorban a gyermekek vannak kitéve a mérgező növények fenyegetésének, hiszen a kicsik előszeretettel vesznek a szájukba érdekesnek, ízletesnek tűnő élénk színű, játékos formájú, esetleg kellemes illatú növényi részeket. Ezért ahol szobai vagy kerti növények vannak (vagyis tulajdonképpen minden lakásban, házban) fel kell készülni arra, hogy mérgezési tünetek jelentkezhetnek a gyermekeknél!

Nem kell rögtön megijedni, esetleg megválni eddig féltve gondozott növényeinktől, hiszen eddig is foglalkoztunk velük. Azonban nem árt, ha tudjuk, hogy melyek ezek a növények, valamint mit okozhatnak lenyelés, érintés esetén.

Valójában a legtöbb növénynek valamely része káros az emberek, állatok számára, de nem mindegy, hogy mekkora mértékben fogyasztottunk belőle.

A lenti táblázatban látható, hogy a mérgezés súlyosságát tekintve különböző csoportokba lettek besorolva kerti barátaink. Ettől függetlenül nagyon fontos, hogy a tünetek észlelésekor, vagy amikor látjuk, hogy gyermekünk megkóstolja például a tiszafa leveleit, azonnal cselekedjünk!

Fontos!

Növényi mérgezés esetén ne kertészt, vagy a növényekhez értő ismerősét hívja, hanem mindig először orvost, mentőt hívjon!

Nagyon fontos, hogy őrizze meg a nyugalmát, és ne házi praktikákkal próbáljon segíteni a gyermeknek, hanem a lehető leghamarabb juttassa szakorvoshoz!

 

 

Mi a teendő mérgezési gyanú esetén?

Elsőként a mérgezés tüneteit kell felismerni, melyek a következők lehetnek:

  • bizonytalan, furcsa járás, mozgás
  • hányás, hasmenés
  • gyors kipirosodás, erős izzadás
  • görcs, szédülés, eszméletvesztés
  • aluszékonyság, bágyadtság
  • hirtelen fellépő légzési, keringési zavarok
  • sápadtság vagy lilás, szürkés bőrszín

Amennyiben erős a gyanú, hogy gyermeke növénytől kapott mérgezést: haladéktalanul hívjon mentőt (104 vagy 112) hívja fel a toxikológiai ügyeletet (Cím: Heim Pál Gyermekkórház, Budapest, VIII. ker., Üllői út 86. "A" épület V.emelet, tel.: 06-1-333-50-79) amennyiben a gondot okozó növény beazonosítható (a gyermek kezében, szájában lévő maradványokból) fényképezze le, vagy egy részét vigye magával a kórházba, hogy az orvos azonosíthassa a méreganyagot!

Fontos!

Növényi mérgezés esetén ne kertészt, vagy a növényekhez értő ismerősét hívja, hanem mindig először orvost, mentőt hívjon! Nagyon fontos, hogy őrizze meg a nyugalmát, és ne házi praktikákkal próbáljon segíteni a gyermeknek, hanem a lehető leghamarabb juttassa szakorvoshoz!

Még egyszer: Növényi mérgezés esetén a mentőket hívja! Gyermekek mérgezési eseteivel a Heim Pál Gyermekkórház toxikológiai ügyelete foglalkozik, melynek telefonszáma: 06-1-333-50-79

 

Nos, lehet, hogy elsőre ijesztő ez a cikk, de sajnos mindig aktuális. Nagyon fontos, hogy mindig körültekintően járjunk el a növényeinkkel, akár ültetés, akár gondozás, vagy akár csak gyönyörködés közben!

Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!